Retro játékgépet készíteni Raspberry PI alapokon
Szerkesztés Hogyan kell retro játékgépet készíteni Raspberry PI alapokon?
Az olcsó miniszámítógépként híressé vált Raspberrry PI segítségével nagyjából pár óra alatt visszaidézheted az régi számítógépek (pl.: Amiga, Commodore 64, ZX Spektrum, Playstation 1, Atari 7800) hangulatát. A RetroPie nevű környezet telepítésével ugyanis a Raspberry PI képes szimulálni ezeket a gépeket (és még sokkal többet), s így futtathatod rajta régi kedvenc játékprogramjaidat is. Azért azt mindjárt az elején hozzáteszem, hogy a működőképes rendszer összeépítése ugyan nem sok idő onnantól kezdve, hogy minden alkatrész és kiegészítő rendelkezésre áll (kb. 2 óra), de az átlagos számítástechnikai ismeretnél kicsit többre van szükség. A PI 2-es alapú rendszer minden fenti eszközzel együtt (a tévét, monitort kivéve) nagyjából 35 ezerből hozható össze.
Szerkesztés Lépések
- Szerezz be egy Raspberry PI-t! Lehetőség szerint a 2-es verziót, mely gyorsabb, így a régi számítógépek szimulációja is zökkenő mentesebb. Ezen kívül szükséged lesz néhány további kiegészítőre, így például egy legalább 8 Gbájtos micro SD-kártyára (erre kell telepíteni a szoftvert) egy USB portra csatlakoztatható billentyűzetre és egérre, egy szintén USB-s játékvezérlőre (ez utóbb az eBay-ről is olcsón beszerezhető), egy normál HDMI kábelre, egy HDMI-csatlakozóval rendelkező tévére, valamint egy micro USB-s tápegységre.
- Töltsd le a számítógépedre RetroPie környezetet! Ez egy SD-kártyára telepíthető image fájl, ami tartalmazza az operációs rendszereket. A RetroPie rendszer által jelenleg támogatott gépek listája (zárójelben az emulátor program neve):
- Amiga (UAE4ALL2)
- Amstrad CPC (CPC4Rpi)
- Apple II (Linapple)
- Atari 2600 (Stella) (lr-stella)
- Atari 5200, and Atari 8 bit series: 400, 800, 1200XL, 600XL, 800XL, 130XE, XEGS(Atari800)
- Atari 7800 (lr-prosystem)
- Atari Lynx (lr-handy)
- Atari ST/STE/TT/Falcon (Hatari)
- Commodore 64 (Vice)
- FinalBurn Alpha (PiFBA), (lr-fba)
- Genesis/Megadrive (DGEN), (lr-Genesis-Plus-GX), (lr-picodrive)
- Game Gear (Osmose), (lr-Genesis-Plus-GX)
- Game Boy (lr-gambatte)
- Game Boy Color (lr-gambatte)
- Game Boy Advance (gpSP), (lr-gpSP), (lr-vba-next)
- Intellivision (jzIntv)
- Macintosh (BasiliskII)
- MAME (AdvanceMAME), (MAME4ALL-Pi), (imame4all-libretro)
- MasterSystem (lr-Genesis-Plus-GX), (lr-picodrive), (Osmose)
- MSX (lr-fmsx)
- Nintendo 64 (Mupen64plus) (lr-mupen64plus)
- Nintendo Entertainment System (lr-fceumm), (lr-nestopia)
- Neo Geo (GnGeo-Pi), (PiFBA), (lr-fba)
- PC (DOSBox), (rpix86)
- PC Engine/TurboGrafx-16 (lr-mednafen-pce-fast)
- Ports
- PlayStation 1 (lr-pcsx-rearmed)
- ScummVM
- Sega 32X (lr-picodrive)
- Sega CD (lr-picodrive)
- Super Nintendo Entertainment System (PiSNES), (snes9x-rpi), (lr-armsnes), (lr-catsfc), (lr-pocketsnes), (lr-snes9x-next)
- Vectrex (lr-vecx)
- Zmachine (Frotz)
- ZX Spectrum (FBZX), (Fuse)
- Telepítsd a RetroPie rendszer a micro USB kártyára! Ezt a legegyszerűbben (Windows-os környezetben) a Win32 Disk Imageer nevű alkalmazással teheted meg, mely innen tölthető le. Csatlakoztasd a micro SD-kártyát a számítógéphez, majd a Wind32 Disk Imager telepítése után a programot elindítva válaszd ki a korábban letöltött RetroPie fájlt, illetve azt a meghajtót, mely a micro SD-kártyára mutat. A telepítés néhány percet vesz igénybe.
- Indítsd el a rendszer! Helyezd az SD-kártyát a Raspberry PI foglalatba, majd csatlakoztasd az egyéb eszközöket (billentyűzet, egér, játékvezérlők, tv, tápegység). A Raspberry PI-on nincs kapcsoló, így a rendszer akkor indul el, amikor a tápegységet konnektorba dugod. Ha mindent jól csináltál, akkor betöltése azonnal elindul, majd megjelenik a kezdő képernyő. Itt tudod beállítani a csatlakoztatott kontrollerek működését, valamint elérheted a retro számítógépeket.
- Játékok telepítése.
- A rendszer tartalmaz néhány előre telepített játékot, ezt a Ports menü alatt találod (pl.: Doom, Queake). A játékok telepítése hálózaton keresztül történik, melyre két lehetőséged adódik. Közvetlenül csatlakoztatod a géped a routerre vagy egy USB-s wifi kiegészítő segítségével kapcsolódsz a a drótnélküli hálózatra. Ezt követően a Raspberry PI-t egy FTP program segítségével tudod elérni (pl.: WinSCP) azon az IP-címen, amelyre az eszköz kiosztásra került (ezt a routeren tudod megnézni a beállítások között, belső hálózaton jellemzőn egy ilyen számon: 192.168.1.XXX – ahol X a Raspberry IP-címének utolsó számjegye). Az alapértelmezett login és jelszó páros (ezt érdemes megváltoztatni): pi/raspberry. A játékokat (ROM-ookat) a megfelelő számítógép mappájába kell másolni, ez a /home/pi/RetroPie/roms/ mappa alatt található.
- Elképzelhető, hogy egyes gépek emulálásához szükséged lesz a gép BIOS-ára is, ezekről a beállításokról részletes információt itt találsz. A Commodore 64-hez pl. nincs erre szükség, de a Playstation 1 emulálásához már igen. Az előbbi linkre kattintva megjelenik egy oldal, ahol a jobb oldali sávban találod a retro gépeket, ezekre kattintva tudod megtekinteni az egyedi beállításokat angol nyelven.
Szerkesztés Tippek
- A Raspberry PI-hoz kaphatók műanyag házak is, de egy 3d nyomtató segítségével Te magad is elkészítheted. Tokok 3d-s tervét innen tölthetsz le, ügyelj a megfelelő verziószámra.
- Retro játékok beszerzéséhez keres rá a játék nevére és írd be mellé, hogy „rom download”, de lásd. ezzel kapcsolatban még figyelmeztetéseinket.
- A Raspberry PI nem csak HDMI csatlakozóval rendelkező tévére köthető, ehhez a megfelelő átalakítóra van szükséged.
- Az adott rendszer BIOS-a nagy valószínűséggel megtalálható itt.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- Raspberry PI
- micro USB-s tápegység
- USB-s játékvezérlő (2 darab)
- micro SD-kártya (legalább 8 Gbájt)
- HDMI kábel
- Tv vagy monitor
- Némi hálózati ismeret
- Internet kapcsolat
Szerkesztés Figyelmeztetések
- A RetroPie rendszeren hivatalosan csak azokat a játékokat futtathatod, melyeket korábban megvásároltad, vagyis rendelkezel érvényes licencükkel.
- A Raspberry PI jelenleg elérhető verziói (1-es és 2-es) nem rendelkeznek kikapcsoló gombbal. A számítógépet tápegységét csak akkor húzd ki a konnektorból, ha már megtörtént a szoftveres leállítás (exit / shutdown menüpont), különben a RetroPie rendszer sérülhet.
Szerkesztés Kapcsolódó videók
Szerkesztés RetroPie telepítés (angol)