Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Megszabadulni a vakondtúrástól

Szerkesztés Hogyan kell megszabadulni a vakondtúrástól?

Vakond.jpg

Úgy tűnik, hiába nőttünk fel a Kisvakond történetén, akinek kertje van, irtózik a kis állattól és az általa épített nagy földkupacoktól… Mielőtt azonban valami radikális tettre ragadtatnánk magunkat, ne feledkezzünk meg arról, hogy a vakond védett állat, így ne az elpusztítására törekedjünk, hanem a távol tartására. Több megoldást is elterjedt ugyan, de hatékonyságuk általában kétséges.

Szerkesztés Lépések

Szerkesztés Vakondriasztó

  1. Használjunk vakondriasztót! Az elektronikus változat az állatka számára elviselhetetlen frekvencián bocsát ki hangot, s így elzavarja, bár működése korántsem tökéletes. Vakondriasztó eszközt magunk is készíthetünk műanyag palackból (lásd erről szóló cikkünket), bár ez csak az árát tekintve hatékonyabb megoldás az előbbinél.

Szerkesztés Állandó zavar

  1. Zavarjuk el a vakondot! Segíthet, ha sokat járunk a gyepen, focizunk rajta a gyerekekkel vagy egy nagyobb testű kutya rohangál rajta – az állandó hepaj gyakran készteti továbbállásra az állatot.

Szerkesztés Vakondháló használata

  1. Használjunk vakondhálót! Ezt a védeni kívánt rész alá kell helyezni nagyjából 3-4 cm-rel. 1 nm nagyjából 250 Ft-ért beszerezhető, és hosszú éveken át biztonságos megoldást nyújt a vakond ellen.
    • A vakondhálót csak akkor alkalmazzuk, ha nagyjából eldöntöttük, hogy fog kinézni a kertünk. Ha például lerakjuk a vakondhálót, a későbbiekben azonban szeretnénk öntözőrendszert vagy növényt telepíteni, komoly problémát fog okozni, hiszen nagyon erős (az autók műszerfalához is használt) műanyagból készült, amit nehéz vágni.
    • Csak a füves rész alá tegyük a vakondhálót, hiszen leginkább annak esztétikai értékét rontja a vakondtúrás, egyébként viszont a vakond lazítja a többi növény földjét és sok kártevőt el is pusztít.
  • A vakondtúrást felesleges elgereblyéznünk, mert a vakond előbb-utóbb vagy ugyanott újra kitúrja a földet, vagy máshol csinál egyet.

Szerkesztés Amire szükséged lehet

  • vakondháló
  • olló vagy sniccer a vágáshoz

Szerkesztés Figyelmeztetések

  • Bár régen úgy tartották, hogy a vakond elrágja a növények gyökereit, ma már tudjuk, hogy ez nem igaz: a vakond a(z egyébként hasznos) földigiliszta mellett bogár- és szúnyoglárvákra, hernyókra, százlábúakra vadászik, és naponta akár testtömegének hattizedét kitevő csúszómászót pusztít el, így sokkal inkább barátja, mintsem ellensége a kertünknek.

Szerkesztés Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

JViki, Magrathea Kertépítés