Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Karácsonyi pukkantót bontani

Szerkesztés Hogyan kell karácsonyi pukkantót bontani?

Christcracker.jpg

Az Angliában népszerű karácsonyi pukkantós játék hagyományának elterjedése az 1860-as évekig nyúlik vissza. A karácsonyi pukkantó, azaz a christmas cracker díszes csomagolópapírba bevont kartonguriga, ami egy nagy szaloncukornak néz ki. Az angol karácsonyi vacsora kelléke. Két embernek kell szétszakítania, amit egy kisebb pukkanás kísér. A belsejéből néhány meglepetés is előkerül.

Szerkesztés Lépések

  1. Ismerd meg a karácsonyi crackerek történetét: 1847-ben Tom Smith, egy londoni bonbonkészítő, mint promóciós játékot találta ki az ünnepi csomagocskákat, melyből kettészakítva édességek esnek ki. Elvileg a kályha pattogása ihlette meg. Fia vitte tovább a vállalkozást, tovább fejlesztve a csomagok tartalmát. 1860-as években terjedt el igazán a karácsonyi papírba csomagolt cracker, ami azóta hagyomány az angliai családoknál.
  2. Készen is megvásárolható, de személyesebb, ha te készíted el a vendégeknek.
  3. Szerezd be az alapanyagokat:
    • Számold meg, hogy hány vendég várható, így ahhoz mérten vásárold meg a hozzávalókat.
    • A pukkantók szaloncukor alakú dobozaihoz kelleni fog: kartonguriga, mintás csomagolópapír, cellux vagy mintás ragasztószalag, kötöző.
    • A pukkantók belsejébe kelleni fog: színes papírkorona, karácsonyi szóvicc, egy kisebb ajándék, és egy úgynevezett cracker snap (pukkantós papírszalag), ami szétszakításkor a pukkanást szolgáltatja. Emellett konfettit, szalagokat is beleszórhatsz.
  4. Készítsd el a pukkantókat:
    • A kartongurigához tökéletes választás a WC-papír és konyhai papírtörlő gurigái, de nem túl vastag, (akár már eleve mintás) kartonpapírt te magad is feltekerhetsz és rögzíthetsz gurigaként. A gurigák közepét körbe csipkedd be ollóval és kicsit meg is törheted a kartont, hogy könnyebben szét lehessen majd szakítani.
    • A kartongurigákat egyenként töltsd meg a meglepetésekkel: a színes papírkoronát vágd ki papírból, majd hajtsd össze, hogy beleférjen a gurigába. A kiválasztott szóvicceket írd le kis papírdarabokra. Ajándéknak pedig bármilyen kedves apróságot választhatsz (karácsonyfadísz, édesség, gyertya, figurák, ékszer, stb.)
    • Helyezd el a pukkantós papírszalagot a gurigákba: jól rögzítsd oda mind a két végénél a szalagokat a gurigák belsejébe, hogy mikor szétszakítják a hengereket, a papírszalag is kettészakadjon, ugyanis az idézi elő a pukkanást.
    • Miután megtöltötted a gurigákat, tekerd be őket színes csomagolópapírba, majd a két végüket kösd meg.
  5. Illeszd bele a karácsonyi terítékbe a crackereket: teheted az üres mélytányérba vagy az evőeszközök mellé is.
  6. Hogyan kell pukkantani? Két ember kell a pukkantó felbontásához. Az asztal felett, jobb kézben fogd meg a saját crackeredet, bal kézzel pedig a szomszédodét. Legjobb, ha marokra fogjátok, mivel olyan mozdulattal kell széttépnetek a karácsonyi pukkantót, hogy egyszerre húzzátok és csavarjátok ellentétes irányba, míg szét nem szakad.
  7. Pukkantsatok: magyarázd el a vendégeknek a vacsora előtt, hogy mi a teendőjük. Jó pukkantgatást! A színes papírkoronákat fel is vehetitek, a vicceket pedig fel is olvashatjátok egymásnak.


  • Ha olyan terveid vannak, hogy karácsonyi pukkantókat szeretnél készíteni, már jó előre gyűjtsd a WC-papír és papírtörlő kartongurigáit.
  • Készíts néhány darabbal több pukkantót a biztonság kedvéért, mint a vendégek száma.
  • Néhány angol oldalon komplett cracker készítő szetteket árulnak.


Szerkesztés Amire szükséged lehet

  • kartonguriga, mintás csomagolópapír, cellux vagy mintás ragasztószalag, kötöző, olló
  • színes papírkorona, karácsonyi szóvicc, egy kisebb ajándék (pl. karácsonyfadísz, édesség, gyertya, figurák, ékszer), cracker snap


Szerkesztés Figyelmeztetések

  • Pukkantós papírszalagot Magyarországon kevés helyen lehet csak beszerezni, mivel még nem olyan népszerű. Interneten tudsz legkönnyebben rendelni „cracker snaps” néven. De ha nem sikerül beszerezned, nélküle is jó móka.
  • Mivel Magyarországon ez nem hagyomány, meséld el a történetét és a szabályokat az asztalnál ülőknek.
  • Figyelmeztesd előre az ijedősebbeket és tereld ki a félős háziállatokat a pukkanás miatt.


Szerkesztés Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Zserbó