Cikkek:Mi vár ránk a NIS2 irányelv életbelépése után
Mi vár ránk a NIS2 irányelv életbelépése után?
A NIS2 irányelv bevezetésével járó feladatok nem érnek véget azzal a dátummal, amikor hatályba lép ez a szabályozás. Ez lesz csak a valódi kezdete a munkának, mert rengeteg feladattal jár a hatékony védelem kialakítása és megőrzése.
Ez pontosan az a terület, ami folyamatosan változik, és mindig újabb kihívások elé állítja a szervezeteket. Ebből a szempontból kiemelten fontossá válik, hogy a kibervédelem minden egyes lépése és terve fejlődhessen.
Főleg azért, mert ez a technológiai újdonságokon kívül az embereket is érinti, valamint a politikát és a kultúrát is. Ahhoz pedig, hogy sikeres lehessen minden intézkedés, az összehangolás, az integráció és az átfogó stratégia is hozzájárul.
Mindig lesznek új támadási felületek
Az ITSecure csapata a NIS2 felkészítés során biztosítja az alapokat. A kibertér azonban egyre nagyobb tempóban tágul, mert az AI, az IoT, a blockchain technológia és a kvantum-számítástechnika folyamatosan fejlődik. A teljes kibervédelmi páncélon ezek a területek újabb és újabb támadási felületet fognak találni, amire fel kell készülni.
Ehhez alkalmazkodva azonban a biztonsági protokollokat is folyamatosan át kell értelmezni, és újra is kell alkotni. Már most rendkívüli jelentőséggel bír a fejlődő technológiák tanulmányozása, mert ezt később integrálni is kell a biztonsági protokollokba.
A jogszabályi változásokat folyamatosan kell figyelni
A szigorított irányelv bevezetésével teszünk egy hatalmas lépést a védelem irányába. Azonban olyan tempóval változnak a technológiák, hogy folyamatosan szükség lesz újabb szabályozások életbe léptetésére.
A folyamatos monitorozás így elengedhetetlenné válik, mert a jogszabályi környezet változásainak gyors implementálása sorsdöntő lehet a védelemben.
Milyen szerepet kapnak a szervezetek, és milyen felelősség jár ezzel?
Az egész rendszer és a jogszabályi kötelezettségek is úgy vannak felépítve, hogy a szervezeteknek részt kell venniük a közösség munkájában. Ez ad lehetőséget arra, hogy a tapasztalatokat megoszthassák a többi tagállammal is, így tanulhatnak egymástól.
Az eredménye pedig az egyre hatékonyabb incidenskezelés lesz, és a károk minimalizálásának lehetősége. Az aktív közösségi részvétel mellett azonban prioritást kell élveznie a képzési programok fejlesztésének is.
Az incidenskezelési tervet folyamatosan kell fejleszteni
Minden kiberbiztonsági esemény kulcsfontosságú eleme a gyors és hatékony incidenskezelés, valamint a hatékony kommunikáció. Ennek megfelelően a válságkezelési terv is folyamatosan változni fog, ami így mindig frissítésre szorul.
Minden alkalommal gondoskodni kell arról, hogy megfelelően kiforrott és jól begyakorolt incidenskezelési terv állhasson össze. Ahhoz pedig, hogy ez minden tagállamhoz eljusson, szükséges egy hatékony kommunikációs stratégia is.
A NIS2 irányelv bevezetése tehát nem zárja le a projekteket, hanem még inkább megnyitja azokat a folyamatos fejlődés felé. A kiberbiztonsági védőpajzs így lehet majd egyre erősebb és biztonságosabb.