Cikkek:Miért érdemes mindfulness gyakorlatokat végezni a várandósság alatt
Szerkesztés Miért érdemes mindfulness gyakorlatokat végezni a várandósság alatt?
Az, amikor meglátjuk a terhességi teszten a két csíkot, van, akit örömmel, van, akit kétségbeeséssel tölt el. A következő 9 hónapban is az érzelmek széles arzenálját élhetjük át. Azonban, ha valaki tudatosan készül a gyerekvállalásra, sokkal kevesebb feszültséget fog érezni.
A Momzee anyaságra való felkészítő kurzusai számos esetben plusz segítséget is jelenthetnek. A kezdeményezés célja, hogy segítsék azokat a kismamákat, akik örömtelien szeretnék megélni a várandósság minden pillanatát. Ennek érdekében sokféle videókurzust hoztak létre: ezek közül az egyik legnépszerűbb a Várandósság és relaxáció nevű tanfolyam, ahol a várandósság alatti feszültségoldás eszközei, többek között a mindfulness is bemutatásra kerülnek.
Szerkesztés Mi az a mindfulness és mire jó?
A mindfulness a jelen pillanatot segít megélni azáltal, hogy a figyelmünket önmagunkra irányítja. Nem a távoli jövő miatti aggódás vagy a múlton való rágódás segít ugyanis megoldani egy-egy helyzetet, hanem az, ha pontosan megfigyeljük, mi történik éppen körülöttünk.
A mindfulness által képesek leszünk ítélkezésmentesen és elfogadóan létezni: akár még a fájdalmat is be tudjuk fogadni.
A mindfulness számos esetben jelent megoldást: csökkenti a szorongást, segít megérteni a helyzetet, és hálát is gyakorolhatunk általa. Van néhány módszer, amelynek köszönhetően a gondolatainkat mederbe terelhetjük, a fókuszálás pedig jótékony hatású. Légzőgyakorlatokkal és vezetett relaxációval egyaránt elérhetjük ezt az eredményt.
Szerkesztés Vezetett relaxáció: hogyan hallgassuk?
A Momzee kurzusa egy 3 órás videós anyag, amelyben nemcsak a relaxációs hanganyaggal találkozunk, hanem szakértők előadásait is meghallgathatjuk. Azoknak lehet hasznos ez a tanfolyam, akik kíváncsiak arra, hogyan élhetik meg a legörömtelibben a várandósság hónapjait.
Ilyenkor ugyanis nemcsak testi, hanem lelki változások is végbemennek a kismamában, és ez ijesztő is lehet. A mindfulness az elfogadásban tud segíteni. A videóanyag 2 éven keresztül hozzáférhető, a vezetett relaxációkat ez idő alatt bármikor meghallgathatjuk. Elalvás előtt érdemes elindítani a hangfelvételt.
Amennyiben van rá lehetőség, a szülőszobában is le lehet játszani a hanganyagot, ezáltal pedig tudatosan készülni a szülésre, sőt a fájdalom elfogadására is.
Szerkesztés El kell fogadni a fájdalmat?
A mindfulness másféle szemléletmódot kínál, mint a hagyományos orvoslás: itt nem az a cél, hogy csökkentsük a fájdalmat, hanem az, hogy tudatosítsuk a létezését, engedjük meg neki, hogy jelen legyen. Ezáltal pedig megszűnik a vele szemben való ellenállásunk is.
A mindfulness gyakorlatokat nemcsak a stresszoldásra, feszültségcsökkentésre alkalmazhatjuk, hanem a fájdalomhoz való viszonyunk megváltoztatására is. A tudatos jelenlét állapotában testünk pihenni tud, lelkünk megnyugszik - mindez kellően optimális körülményeket teremt számunkra.
A belső béke megtalálásához, a boldogság megéléséhez sok út vezet, de a mindfulness az egyik leghatékonyabb. Érdemes közelebbről megismerkedni ezzel a relaxációs formával!