Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

A leégést kezelni

Szerkesztés Hogyan kell a leégést kezelni?

Leeges.jpg

Az UV-sugárzás növekedésével egyre gyakrabban fordul elő, hogy akkor is leégünk, ha csak rövid ideig tartózkodunk a napon. A viszkető, piros, vagy felhólyagzó bőr rendkívül kellemetlen, ezért az alábbiakban ahhoz adunk tanácsokat, hogyan kezeljük hatékonyan a leégést.

Szerkesztés Lépések

  1. A leégés alapvetően gyulladásos folyamat, és a bőrszövet vízveszteségével járhat, ezért a gyógyulás érdekében fogyasszunk minél több folyadékot! Alkoholos italok vagy üdítők helyett válasszuk a vizet, a gyógyteákat vagy a gyümölcsleveket.
  2. Ősrégi módszer a leégett bőr kezelése tejföllel vagy aludttejjel, esetleg natúr joghurttal. Kenjük vastagon a bőrre, és hagyjuk rajta negyed óráig, vagy amíg fel nem melegszik! Ez a módszer elsősorban az égő, feszítő, viszkető érzés csillapítására jó. Egyesek szerint még hatásosabb, ha mézet keverünk bele.
  3. Gyors beavatkozásként jöhet jól az ecetes borogatás, ami csökkenti a fájdalmat és a gyulladást. Egy ruhadarabot itassunk át ecettel, majd terítsük a leégett részre.
  4. Ha van kéznél aloe kivonat, akkor azzal (esetleg ha rendelkezésünkre áll, magával a növény levével) kenjük be a leégett bőrt.
  5. Az eperben lévő hatóanyagok is nyugtatják a bőrt, ezért – ha rendelkezésünkre áll elegendő mennyiség belőle – borítsuk eperszeletekkel a leégett felületet. Hagyjuk a pakolást 5-7 percig állni, majd óvatosan tisztítsuk meg a bőrt.
  6. A fekete tea a megégett bőr gyógyulását segíti. Készítsünk egy erős főzetet, várjuk meg, amíg teljesen kihűl, majd mártsunk bele vattát és kenegessük át a leégett területet!
  7. A kamilla gyulladásgátló és fertőtlenítő hatása közismert. Borogassuk a leégett területet a teájával, de az is segíthet, ha megisszuk a főzetet.
  8. Ha a házi praktikák helyett a patikában vagy drogériában kapható szereket részesítjük előnyben, válasszuk a kifejezetten napozás utáni, bőrnyugtató hatású készítményeket.
  9. A bőrpír, illetve a hólyagok elmúlásáig ne menjünk napra! Viseljünk minél többet fedő, de könnyű anyagból készült ruhákat.
  • Ha semmilyen eszköz nem áll rendelkezésünkre, a hideg vizes borogatás vagy zuhany is sokat segíthet a fájdalom és a gyulladás enyhítésében. Legjobb, ha hosszan (egy-két órán át) tudjuk borogatással hűteni a bőrt, ugyanakkor figyelni kell arra is, hogy ne fázzunk meg.
  • Mint minden gyulladásos folyamatnál, a leégésnél is érdemes figyelni a táplálkozásra, mert ezzel is tehermentesíthetjük a szervezetet és gyorsíthatjuk a gyógyulást. Kerüljük a nehéz, fűszeres és zsíros ételeket, fogyasszunk több nyers zöldséget és gyümölcsöt!

Szerkesztés Figyelmeztetések

  • Ne kenjük be a leégett bőrt olyan testápolókkal, amelyek kőolaj-származékokat tartalmaznak (paraffin, vaselin, mineral oil, ceresin, vagy petrolatum van az összetevők között). Ezek nem engedik lélegezni a bőrt, és így lassabb a gyógyulást.
  • Ha a bőr felhólyagosodik, ne piszkálja vagy bökje ki a hólyagokat, mert könnyen elfertőződnek!
  • Ha a bőr nagyon felhólyagosodik, láz, fejfájás, szédülés, esetleg hányinger vagy hasmenés jelentkezik, forduljunk orvoshoz!

Szerkesztés Amire szükséged lehet

  • Hideg víz, lepedő vagy más ruhadarab a borogatáshoz
  • Tejföl vagy aludttej, natúr joghurt, esetleg méz
  • Ecet
  • Aloe vera vagy kivonata
  • Eper
  • Fekete tea
  • Kamilla
  • Napozás utáni balzsam

Szerkesztés Források, hivatkozások

Az oldal szerzői

JViki