A koszmót kezelni kisbabáknál
Szerkesztés Hogyan kell A koszmót kezelni kisbabáknál?
A koszmó az újszülötteknél és a csecsemőknél a hajas fejbőrön előforduló, sárgásbarna hámréteg, amely elhalt bőrsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából áll. Általában a kutacs környékén alakul ki. A koszmó sok gyermeket érintő, ártalmatlan jelenség, ami legtöbbször a baba 1 éves koráig elmúlik (bár ritkább esetben akár óvodás korban is találkozhatunk vele, sőt, a serdülőkori hormonváltozások hatására is újra előjöhet).
Szerkesztés Lépések
- Hogyan előzhetjük meg? Ugyan a koszmó megjelenése nem minden esetben előzhető meg, kialakulása sokszor hajlam kérdése, de különböző praktikákkal serkenthetjük a baba fejbőrének vérkeringését, ami segíthet megelőzni a koszmó keletkezését. Ilyen módszerek például, ha egy törölközővel óvatosan megdörzsöljük a fejbőrt, vagy egy erősebb sörtéjű kefével fésüljük át a baba haját. Vannak, akik ehhez egy használaton kívüli fogkefét használnak – ebben az esetben nagyon vigyázzunk, hogy ne sértsük meg az érzékeny fejbőrt.
- Hogyan kezeljük? Ha a koszmó már kialakult, dörzsöljük be az érintett területet olajjal (babaolajjal, körömvirág olajjal, vagy olíva olajjal), és hagyjuk hatni fél órát. Tehetünk a baba fejére ez idő alatt egy cérnasapkát is a lepedő védelme érdekében. A fél órás olajos pakolás segít fellazítani a hámsejteket. Ez után mossuk meg a baba haját, és fürdés közben gyengéd, határozott mozdulattal dörzsöljük le a bőrdarabokat egy fésű, vagy törölköző segítségével. Körömmel semmiképp se kapargassuk, nehogy sérülést okozzunk! A dörzsölés után alaposan mossuk le az olaj maradványait is.
- Használjunk-e sampont? A patikákban különböző koszmó elleni samponok és készítmények kaphatóak, makacs koszmó esetén érdemes ezeket használni. Vigyázzunk, a gyakori hajmosás serkenti a faggyú termelését, ezért nem szabad túlzásba vinni! Heti 2-3 alkalom elegendő ilyen esetekben. Fejmosás után mindig fésüljük át az érintett területet egy fésűvel, fogkefével, törölközővel, vagy akár egy gézdarabbal.
- Milyen alternatív megoldások léteznek? Ha nem szeretnénk sem az olajos pakolást, sem a gyógyszertárakban kapható sampont használni, megpróbálhatjuk például a kamillateás lemosást, vagy a fekete nadálytő-borogatást is. Ezen főzetek kikeveréséhez mindenképp kérjük szakember segítségét.
- Mikor forduljunk orvoshoz? Ha a fent leírt módszerek alkalmazása után is makacsul tartja magát a koszmó kisbabánk fejbőrén, érdemes gyermekorvos, bőrgyógyász véleményét kikérni, ugyanis ritka esetekben a makacs koszmó hátterében gombás fertőzés is állhat. Az orvos által felírt szaliciles kenőcs megoldást jelenthet.
Szerkesztés Tippek
- Patikákban többféle, koszmó elleni készítmény kapható. Megkérdezhetjük a gyógyszertáras véleményét is, melyik használatát ajánlja.
- Bizonyára akad a közelünkben olyan kismama, akinek gyermekét kezelték már koszmóval. Bátran kérdezzük meg őt, a jelenség nagyon gyakori, semmi szégyellnivaló nincs benne, hiszen kialakulásában nem a higiéniai körülmények játszanak szerepet.
- Az izzadás elősegíti a koszmó kialakulását, így érdemes jól szellőző fejkendőt, sapkát választani, ami alatt nem verejtékezik a kisbaba feje.
- Ritkán előfordul a koszmó a kisbaba egyéb testrészein is, mint például a szemöldökön, szemhéjon, vagy a fülek mögött. Figyeljük ezeket a testrészeket is!
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- Erősebb sörtéjű kefe, vagy fogkefe, esetleg törölköző
- Olaj
- Cérnasapka
- Speciális sampon
- Ápolásra szoruló kisbaba
Szerkesztés Figyelmeztetések
- A kisbaba fejbőre, főleg a kutacs környékén nagyon érzékeny, ezért az erős dörzsölést mindenképpen kerüljük el, ez vérzést, akár elfertőződést is okozhat!
- Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy gyermekünk fejbőrén koszmóval találkoztunk, keressük fel az illetékes védőnőt, vagy a gyermekorvost, és kérjük ki véleményét!