A kertünket kitakarítani a tél végén
Szerkesztés Hogyan kell a kertünket kitakarítani a tél végén?
Tél végén, tavasz elején – ha újra kimegyünk a kertbe – azt tapasztaljuk, hogy nem egészen úgy néz ki, ahogyan azt ősz végén hagytuk. Száraz levelek, letörött ágak, elszáradt növények, kicsit viharvert az egész látvány... Ahhoz, hogy életre keljen a kert, és újra örömünket leljük benne, nem árt gereblyét, ásót, lombseprűt és más kerti szerszámot ragadni, hogy kitakarítsuk a hosszú téli hónapok hordalékait. De hogyan is lássunk neki?
Szerkesztés Lépések
- Először is érdemes egy listát írni az előttünk álló feladatokról. Legyen rajta, hogy mi az, amit el kell végeznünk és milyen sorrendben.
- Gondoljuk át, hogy milyen eszközökre, kerti szerszámokra lesz szükségünk! Vegyük számba, hogy mi az, ami megtalálható a háznál és mi az, amit még be kell szereznünk!
- A hiányzó szerszámokat szerezzük be!
- Azokat a szerszámokat, eszközöket, amiket már az előző évben is használtunk, nézzük át, selejtezzük, ha kell, vagy tisztítsuk meg!
- A kertben az első feladat a szemétszedés legyen. Minden olyan szemetet, tönkrement vagy szél által besöpört tárgyat szedjünk össze, ami nem odavaló, és dobjuk a szemétbe!
- Ezt követően kezdjük összegyűjteni a szerves hulladékot: letört ágakat, elszáradt faleveleket, elkorhadt növényi részeket. Ezeket szedegessük össze, majd lombseprűvel gereblyézzük át jó alaposan a füvet. Ha ezeket összegyűjtöttük, tegyük a zöldhulladékok közé.
- A fű szellőztetéséhez minőségi gépet válasszunk, ha a felület nagyobb, mint 100 m2, illetve az esetleges foltok esetén alkalmazzunk felülvetést!
- Ha vannak ágyásaink, akkor tisztítsuk ki azokat is, szabadítsuk meg az elkorhadt növényi részektől, szeméttől.
- Amennyiben ezeket már felástuk ősszel, gereblyézzük át! Ha elmaradt az ásás, akkor ezt most pótoljuk.
- Akár már most is lehet tápoldatozni, trágyázni, előkészíteni az ültetéshez a talajt.
- Amennyiben vannak gyümölcsfáink, nézzük át őket alaposan, hogy hol látunk rajtuk sérüléseket, ezeket kezeljük, és elkezdhetjük a metszésüket is! Ejtsük meg a lemosó permetezést is!
- Ha vannak sövényeink, bokraink, akkor megkezdhetjük ezek formázását, metszését, visszavágását. Az elszáradt részeket szintén távolítsuk el!
- Minden olyan növényt, ami megtalálható nálunk és igényli, vágjuk vissza!
- Ilyenkor már a megjelent gyomoktól is meg lehet, illetve meg kell szabadulni, akár gyomirtó szerek segítségével.
- Amennyiben van teraszunk, tegyünk rajta rendet, dobjuk ki a felesleges holmikat, amelyek a tél folyamán összegyűltek, és mossuk le a kerti bútorokat!
- Ha van olyan cserepes növény, ami kint maradt télire és elszáradt, dobjuk ki!
- A kaspókat, cserepeket tisztítsuk meg!
- Seperjük fel a teraszt és a kerti járólapokat, majd mossuk le kerti slaggal!
- A terasz tisztításának folyamatát megkönnyíti és gyorsabbá teszi a magasnyomású mosó használata.
- Ha végeztünk a munkával, tisztítsuk meg az általunk használt kerti eszközöket, szerszámokat, és szárazan tegyük a helyére!
- Nem maradt más feladat hátra, mint gyönyörködni a szépen rendbe tett kertben, és átélni a jól végzett munka örömét!
Szerkesztés Tippek
- Ha nagyon precízek akarunk lenni, akkor érdemes egy időrendi táblázatot készíteni, hogy mikor melyik munkafolyamatot fogjuk megcsinálni a tavasz folyamán.
- Ha nem akarjuk elfelejteni, hogy mit csináltunk már meg, akkor kövessük a listánkat, és pipáljunk ki mindent, amit elvégeztünk!
- Érdemes komposztálót létrehozni, ha még nem rendelkezünk vele. Hálásak lesznek a növényeink a szerves trágyáért, és nem terheljük a környezetünket sem a szeméttel.
- A kerti lomtalanítás is legyen a takarítás része: egy törött cserép, egy kifakult kaspófigura már nem dísze a kertnek, érdemes ezektől megszabadulni, és esetleg újakat beszerezni helyettük.
- Ha vagyunk olyan szerencsések, hogy több családtaggal osztozunk a kert örömeiben, ne felejtsük el őket is a munkába is bevonni, osszunk ki nekik is feladatot! Jó hangulatú hétvégi családi program is kerekedhet a kert tavaszi nagytakarításából.
- A kert mellett érdemes a ház körül is szétnézni. Például tanácsos eltávolítani az ereszcsatornába hullott faleveleket, hogy egy komolyabb tavaszi esőzést is könnyedén elvezessen. Célszerű a kerti fabútorokat lekezelni lazúrral, ha azok kiszáradtak, valamint a kerítés fémelemeit festékkel kezelni, ha esetleg átrozsdásodást tapasztalunk.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- gereblye
- kerti seprű
- lombseprű
- avargyűjtő zsák
- ásó
- talicska
- bozótvágó
- metszőolló
- gyepszellőztető
- kerti kesztyű
- zöldszeméthez nejlonzsák
- lazúrfesték
- ecset
- magasnyomású mosó
- létra
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Érdemes kerti munkakesztyűt használni, így a munka végeztével a kezünket és a körmünket nem kell majd órákig súrolni!
- Nem árt mindig csak egy munkafolyamatra koncentrálni, ne fogjunk bele ebbe is, abba is, hanem haladjunk szépen sorban!
- A kerti szerszámokat ne hajigáljuk be a kamrába, tervezzünk, és hozzunk létre nekik tárolót!
- Használat után az eszközöket mindig tisztítsuk meg, és tegyük a helyükre azokat!