Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Szivárvány turmixot készíteni

Hogyan kell szivárvány turmixot készíteni?

Sziv turmix.jpg

A nyár nagy slágerei a különböző turmixok, smoothie-k. Készülhetnek gyümölcsből, zöldségből, vízzel, tejjel vagy joghurttal. Mindenképpen vitaminbombáról beszélünk, ami akár egy teljes értékű tízóraiként vagy uzsonnaként is bevethető.


Lépések

  1. Rétegek megtervezése: találd ki, hogy melyik réteg milyen színű legyen, illetve, hogy a kívánt színeket milyen hozzávalók felhasználásával lehet elérni, melyek ízben is harmonizálnak egymással. Például:
    • Piros réteg: meggy, eper, cseresznye, ribizli, meggy, málna, paradicsom
    • Rózsaszín-lila réteg: cékla, szeder, fekete áfonya, görögdinnye
    • Zöld réteg: sóska, zeller, spenót, brokkoli, salátafélék, kiwi, friss menta, friss bazsalikom
    • Narancssárga-sárga réteg: ananász, barack, répa, narancs, sütőtök, mangó, sárgadinnye
    • Fehér réteg: kókusz, körte, banán, alma
  2. A turmix és a smoothie között annyi a különbség, hogy a smoothie alacsonyabb zsír-és cukortartalmú italként van számon tartva mint a turmix, és kizárólag növényi tejjel, tejszínnel, natúr joghurttal, illetve vízzel van dúsítva. Sűrűségét a rengeteg gyümölcs és zöldség adja. A turmix hozzávalói szélesebb skálán mozoghatnak. A szivárványos ital készítésénél viszont mindenképpen fontos, hogy sűrűbb italt készíts, hogy a rétegek ne keveredjenek majd össze.
  3. Hozzávalók összekészítése: készítsd ki külön kis tálkákba az egyes rétegekhez tartozó hozzávalókat, majd attól függően, hogy mennyire leveses az adott gyümölcs vagy zöldség, annyi joghurtot, tejet vagy vizet adj hozzá, hogy a végeredmény sűrű, de szívószállal még felszívható legyen. Ha kell, édesítsd.
  4. Fűszerezés: néhány fűszer kifejezetten jól illik a különböző turmixokhoz, ráadásul díszítésként is szolgálhatnak. Különleges ízt adhat, ha egy zöldséges turmix vagy smoothie tetejét megszórod pirospaprikával vagy ha paradicsomhoz sót, borsot raksz. Különböző zöldfűszerek gyümölcsös alapanyagokkal harmonikus ízt hozhatnak létre, például eper-bazsalikom, málna-menta párosításban. A levendula virága pedig a hangsúlyos ízesítők közé tartozik.
  5. Turmixolás: a kis tálkák tartalmát turmixold össze. Az egyes rétegek hozzávalóinak összeturmixolása után öblítsd el a turmixgépet.
  6. Óvatos rétegezés az átlátszó poharakba.
  7. Díszítés: magukkal az italt alkotó gyümölcsökkel, zöldségekkel is feldíszítheted a poharakat, de stílusos pohármegjelölőket is beszerezhetsz, pl.: színes ernyőcskéket, mintás szívószálakat. Emellett tejszínhabbal és csokiforgáccsal vagy fahéjszórással is feldobhatod a látványt.


Tippek

  • Egészségesebb, ha cukor helyett mézet, illetve egyéb természetes édesítőt használsz. Viszont ha édes gyümölcsökkel kombinálsz, akkor nem is szükséges külön édesítés. Például banán hozzáadásával igazán édes ízvilágot tudsz elérni, vagy a markáns ízű ribizlit málnával tudod megszelídíteni.
  • Ha pár csepp citromlevet adsz a leturmixolt hozzávalókhoz, akkor élénkebb lesz a színük, illetve nem barnulnak be olyan hamar, ha esetleg nem azonnal fogyasztjátok el az italokat.


Amire szükséged lehet

  • friss vagy fagyasztott gyümölcsök, zöldségek, fűszerek, citrom
  • folyadék: víz, tej (lehet növényi is), joghurt
  • turmixgép
  • édesítő (cukor, méz, édesítőszer)
  • díszítéshez kellékek, tejszínhab


Figyelmeztetések

  • Ha fagyasztott hozzávalókat használsz, akkor felhasználás előtt olvaszd ki, majd amit kieresztett levet, öntsd le róla.
  • Ha levendulával ízesítesz, óvatosan bánj vele, mert nagyon karakteres, erős íze van, így ha sokat használsz belőle, képes elnyomni minden más ízt.


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Gycsutk