Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kezelni a dührohamot/hisztit felnőttek esetében

6 184 bájt hozzáadva, 2011. december 2., 11:27
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell dührohamot/hisztit felnőttek esetében? == rightA hisztit általában a nőkhöz kapcsoljuk, mondhatni a legtöbben úgy te…”
== Hogyan kell dührohamot/hisztit felnőttek esetében? ==

[[Fájl:hiszti_duhroham.jpg|right]]A hisztit általában a nőkhöz kapcsoljuk, mondhatni a legtöbben úgy tekintünk a hisztire, mint sok nő általános tulajdonságára. Nos, ha a hisztit más szóval írjuk le, akkor máris könnyen ráhúzható a férfiakra is: ez lenne a dühroham. A hiszti a gyermeki fejlődés természetes velejárója (l. [http://www.hogyankell.hu/Kezelni_a_hisztit Hogyan kell kezelni a hisztit?]), ugyanakkor úgy tűnik, sokan soha nem növünk ki belőle.

== Lépések ==

# Káros-e? Bizonyos mértékig normális, ha néha időnként dühösek vagyunk. Már tizedszerre kértük meg a párunkat arra, hogy vegyen a gyereknek pelenkát, de még mindig nem tette meg? Persze, hogy kiborulunk. Összességében jobb is, ha nem magunkban őrlődünk, s halmozzuk fel a feszültséget. Ugyanakkor a dührohamok esetében már nem tudjuk kontrollálni az érzelmeinket. A fontos, hogy a dühünket próbáljuk egészséges módon levezetni, nem pedig agresszív módon.
# Mi a különbség a gyermeki és a felnőtt hiszti között?
#* A gyerekek azért hisztiznek, mert valamit nem képesek elérni vagy elkeseredett.
#* A felnőttek gyakran manipulálni vagy kontrollálni akarnak valakit a dühkitöréseikkel. A szituáció veszélyes is lehet.
# Miért nem vesszük észre, ha értelmetlenül dühöngünk? Amikor dühösek vagyunk, az agy érzelmi központja sokkal inkább előtérbe kerül, mint az a rész, amely a tudatos gondolkodásért felel.
# Mi az oka annak, hogy napjainkban egyre többször hisztizünk/kapunk dührohamot?
#* Túl sok stressz.
#* Kevés pihenés és kikapcsolódás.
# Mennyire jellemző ránk a düh? Töltse ki az alábbi táblázatot. Ha több 2-es, 3-as vagy 4-es szerepel a táblázatban, kérjen szakmai segítséget (pszichológus, haragkezelési tréning).
# Hogyan kezeljük a dühünket?
#* Számoljunk el tízig! Vagy addig, amíg egy kicsit lenyugszunk.
#*Ha már lenyugodtunk, öntudatosan, de nem konfrontáló módon, hogy mi frusztrál minket. Fogalmazzuk meg a gondunkat, igényeinket érthetően és nyíltan anélkül, hogy ezzel bárkit megsértenénk vagy kontrollálni próbálnánk.
#* Végezzünk testmozgást! A fizikai tevékenység segít abban, hogy lenyugodjunk, és olyan kémiai anyagok termelését serkenti az agyban, mely boldogabbá, nyugodtabbá tesz minket. Ha másra éppen nincs is lehetőségünk, legalább egy kis séta biztosan jól fog esni.
#* Gondolkozzunk, mielőtt beszélnénk. Amikor dühösek vagyunk, könnyen kiszalad a szánkon olyan, amit később megbánunk.
#* Ahelyett, hogy arra koncentrálnánk, ami felmérgesített minket, próbáljunk inkább azon gondolkodni, hogy miként lehetne ezt megoldani. A düh nem old meg semmit, csak még rosszabbá teszi a helyzetet.
#* Használjunk „én” állításokat ahelyett, hogy a másikat okolnánk. Légy tiszteletteljes és konkrét. „Azért vagyok dühös, mert az asztalon hagyod a tányérokat anélkül, hogy felajánlanád a segítségedet” ahelyett, hogy „Te soha nem csinálsz itthon semmit”.
#* Ne tarts haragot.
#* A humor néha sokat segít oldani a feszültséget – de ne legyünk szarkasztikusak.
#* Relaxáljunk. Mélyegezzünk mélyen, gondoljunk valami kellemesre, és ismételgessük magunknak, hogy „nyugi van”. A jóga sokat tud segíteni.
# Mit tegyél, ha úgy érzed, a párod hisztijei/dührohamai romba döntik a kapcsolatotokat?
#* Ne csak hallgass! Ha egyszerűen nem foglalkozol vele, az gyakorlatilag zöld lámpát ad az efféle viselkedésnek. Ha pedig elvonulsz előle, attól úgy érzi majd a másik, hogy elítéled.
#* Az érzésekre, és ne a viselkedésre reagálj. Ahelyett, hogy azt mondanád, hogy „Ne ordibálj már úgy, mint egy makákó”, mondd inkább, hogy „Édesem, megértem, hogy dühös vagy”.
#* Maradj nyugodt! Ne felejtsd el, ez nem a te dühöd.
#* Általában a hiszti/dühroham ideje nem a legalkalmasabb ezt megbeszélni, de annyit mindenképpen mondjunk, hogy pl.: „Nehéz olyankor figyelni rád, amikor csapkodsz, de amint megnyugodtál, nagyon szívesen átbeszélném veled, hogy mi bánt.”
#* Később magyarázd el, mit éreztél a viselkedése kapcsán. Például: „Szeretlek, de nehéz melletted állni akkor, amikor egy helyzetet ilyen módon próbálsz kezelni.”
#* Tegyél fel nyitott kérdéseket, próbáld meg megérteni őt, például hogy hogyan érzi magát a saját viselkedésével kapcsolatban?
#* Tegyél fel nyitott kérdéseket arra vonatkozóan, hogy mi zavarja, bántja.

== Tippek ==

* Töltsük fel magunkat pozitív energiával. Keressünk magunknak egy kellemes hobbit, például járjunk el kirándulni. Pihenjünk többet, próbáljuk lecsökkenteni a stresszt az életünkben. És legyünk pozitívak. A magyar híresen pesszimista nép, pedig sokkal könnyebb az élet, ha optimistán tekintünk rá.

== Amire szükséged lehet ==

* változtatásra való igény

== Figyelmeztetések ==

* Ha a párunknak rendszeresen vannak hasonló kiborulásai, érdemes elgondolkodni azon, hogy nem kellene-e szakemberhez fordulni. Akár együtt is mehettek, de ha ő nem is akar, te is elmehetsz egy terapeutához beszélni róla.
* Ne felejtsük, hogy ha már sokszor hallottuk a nagy ígéretet („megváltozom”), de mégsem történik semmi, érdemes elgondolkodnunk, hogy akarjuk-e így is folytatni a kapcsolatot. Ultimátumot azonban csak akkor adjuk, ha komolyan is gondoljuk.
* A gyermekekre, akik hallják a hisztit, nagyon rossz hatással lehet, így olyankor különösen kerüljük az ilyen helyzeteket.

== Kapcsolódó videók ==

<youtube>3MFm4wvBmzs</youtube>

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703727804576017430496839642.html This Loved One Will Explode in Five, Four ...]
* [http://www.hazipatika.com/articles/Es_megint_duhbe_jovunk?aid=20070105121827 És megint dühbe jövünk]
* fhttp://www.mayoclinic.com/health/anger-management/MH00102 Anger management: 10 tips to tame your temper]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Egészség]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés