2 129
szerkesztés
Módosítások
Új oldal, tartalma: „ =='''Mire használja az építőipar az XPS-t?'''== Az XPS szigetelőanyaggal nagyon sokféle területen találkozhatunk, mivel az extrudált polisztirol egy széles…”
=='''Mire használja az építőipar az XPS-t?'''==
Az XPS szigetelőanyaggal nagyon sokféle területen találkozhatunk, mivel az extrudált polisztirol egy széles körben felhasználható alapanyag. Használja a csomagolóipar is, de döntő mennyiségben az építőipari veszi igénybe. Mi ez az alapanyag, és miért ennyire népszerű? Cikkünkből kiderül!
==='''Az XPS anyaga'''===
A [https://www.csomeszigeteles.hu/POLISZTIROL-SZIGETELES csomeszigeteles.hu oldalán kapható XPS] egy olyan zártcellás szigetelőanyag, melyet leggyakrabban hőszigetelésre használnak. Ezenbelül a kedvező tulajdonságainak köszönhetően főként a lábazati szigetelésre alkalmas, mivel rendkívüli módon ellenáll a környezeti hatásoknak.
Ezt a szigetelőanyagot apró, fehér polisztirol golyócskákból állítják elő, ez egy hőre lágyuló polimer keverék, melyet magas hőmérsékletre emelnek, habosító anyagot és pentán gázt adnak hozzá. Ezután átengedik ezt a keletkezett anyagot egy széles résű extruderen, ahol azonnal habosodik. A nagy nyomás hatására kialakulnak a kemény és lapos XPS lapok, melyeket lehűtenek, így megőrzik ezt a formát.
==='''Az XPS építőipari felhasználása'''===
Az XPS kiváló nyomószilárdsággal rendelkezik, a zárt cellák miatt pedig alacsony a vízfelvétele, és remek a hővezetési értéke. Ezen tulajdonságai alkalmassá teszik arra, hogy olyan területen lehessen felhasználni, ahol a szigetelőanyag nagy fizikai igénybevételnek van kitéve, és fontos a nedvesség elleni védelem.
Ezek a tulajdonságok ideális szigetelőanyaggá teszik a lábazatok esetében, hiszen itt könnyen kerülhetne nedvesség a falakba a talaj nedvességtartalma és a csapadék miatt. Remekül alkalmazható tetők, padlók és falak szigetelésénél is. Lépésállósága miatt a padlószigetelést is biztonságosan végezhetjük általa.
==='''Milyen XPS-t válasszunk?'''===
Mindig az adott területre ajánlott anyagot kell használni, hiszen ez fogja ideálisan ellátni az ott jelentkező feladatokat, és ellenállni ezeknek a szélsőséges körülményeknek. Különböző vastagságú és méretű termékek között lehet válogatni, azonban a kiválasztását mindig bízzuk szakemberre.
Az XPS zárt cellákkal rendelkezik, ezáltal vízálló és minimális a vízfelvétele, míg az ugyanebből az anyagból, ámde más technológiával készült EPS nyitott cellákkal rendelkezik, így ez a termék viszont nem vízálló. Az XPS tehát sokkal nagyobb nyomószilárdságú, ezért lábazatoknál ez az ideális alternatíva.
==='''Hogyan kell az XPS lapokat felragasztani?'''===
Létezik a “pogácsás” megoldás, amely során a ragasztóanyagot csak bizonyos helyekre teszik fel, ha azonban pinceszerkezeteket, mélyen fekvő részeket szeretnénk szigetelni, akkor mindenképpen fel kell ragasztani a teljes felületén.
Az XPS-t talajvízzel terhelt területen, nagy mélységben, áthidalók, födémek, gerendák esetében is használhatjuk, de még bennmaradó zsaluzatként is alkalmazható.
Az XPS egy kiváló szigetelőanyag széles körű felhasználási területtel, egy olyan anyag, amely környezetbarát, hiszen gyártása során nem használnak klórozott és fluorozott szénhidrogéneket és hidrofluorkarbonokat, így üvegházhatást előidéző gázok sem keletkeznek.