Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kezelni a darázs- és méhcsípést

4 496 bájt hozzáadva, 2011. szeptember 25., 13:44
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni a méh- és darázscsípést? == rightA nyári hónapok egyik legnagyobb veszélye, hogy a strandokon véletlenül belelépünk e…”
== Hogyan kell kezelni a méh- és darázscsípést? ==
[[Fájl:Méh.jpg|right]]A nyári hónapok egyik legnagyobb veszélye, hogy a strandokon véletlenül belelépünk egy méhébe vagy darázsba, vagy esetleg homokozás közben a gyerekeket csípik meg. Ezért jó már indulás előtt felkészülni egy csípésre, hogy adandó alkalommal gyorsan és hatékonyan tudjuk kezelni azt.

== Lépések ==
# '''Hogyan ismerjük fel a csípést?''' Enyhébb esetben piros duzzanat keletkezik a bőrön, melyet általában szabályos fehér kör határol, és kifejezett szúró fájdalmat érezhetünk. A csípés körüli bőrterület hőmérséklete jóval magasabb lesz. Allergiás reakció esetén pedig ezentúl szédülés, sápadtság, és anafilaxiás sokk léphet fel.
# '''Először távolítsuk el a fullánkot!''' Sok esetben a méhcsípés után a halott méh fullánkja a csípés közepében marad, ezt mindenképpen távolítsuk el egy csipesz segítségével, hogy ne törjön bele, mivel amíg bent marad a sebben, további fájdalmakat okoz! Ne nyomjuk össze a sebet a fullánk eltávolításához, mivel így még mélyebbre fecskendezhetjük a fullánkban található mérget!
# '''Borogatás a bőrpír ellen!''' Mielőtt feltesszük a borogatást érdemes kideríteni, hogy méh- vagy darázscsípés történt, mivel a kettő külön borogatást igényel. (Méhcsípés esetén szinte mindig bent marad a fullánk, míg darázscsípés esetén nem.)
## Méhcsípés esetén (savas mérge van): alkalmazzunk lúgos borogatást, például szódabikarbóna pasztát vagy hígított ammóniát!
## Darázscsípés esetén (lúgos mérge van): a legjobb módszer, ha savas oldatot használunk, például hideg, ecetes vagy citromleves borogatást!
# '''Használjunk antihisztaminos kenőcsöt!''' A csípés pillanatában az állat méreganyagot juttat a véráramba, mely szétterjedve a testben nagy mennyiségű hisztamin felszabadulását eredményezi, ezért az antihisztaminos kenőcsök hatékony megoldást jelenthetnek a helyi duzzanatra.
# '''Milyen gyógynövények segíthetnek?''' Az útifüves, petrezselymes, levendula- vagy búzacsíra-olajos bedörzsölés mellett hatékony, ha friss hagymaszeletet helyezünk a csípésre.
# '''Vigyünk be minél több kálciumot a szervezetünkbe!''' A csípést követő pár órában és az elkövetkező napokban növeljük a kálcium bevitelünket, például pezsgőtabletták formájában!

== Tippek ==
* A méh- és darázscsípés esetén fellépő allergia hosszú távon gyógyítható. Egy 3-5 éves kúrán kell részt vennie a páciensnek, mely alatt fokozatosan növelik a beadott méreganyag mennyiségét, így idővel a szervezet hozzászokik, így a csípések nem idéznek elő allergiás reakciót.
* A csípést megelőző óvintézkedések alapja, hogy nyári időszakban, ne vegyünk fel a virágok színeire hajazó élénk színű ruhákat, és ne kenjünk magunkra édes ízű, illatú kozmetikumokat, melyek kifejezetten vonzzák a rovarokat!

== Amire szükséged lehet ==
*ecet vagy citromlé
* szódabikarbóna
*csipesz
* antihisztaminos kenőcs
* adrenalin injekció
* útifű, petrezselyem, levendula, hagyma

== Figyelmeztetések ==
* Ha valaki allergiás a rovarcsípésekre, kifejezetten a méh- és darázscsípésekre, annak fokozottan fel kell készülni egy esetleges csípésre, mivel az akár halálhoz is vezethet. Érdemes idejében tudomást szerezni az allergiáról, mivel a többi allergiával szemben ez gyógyítható.
* Ha a nyálkahártyát éri a csípés, akkor sokkal nagyobb a kockázata az anafilaxiás sokknak, melynek következtében a laza arcszövetek felpuffadnak, az ajkak megtagadnak, a torok összeszorul, így akár légzésleálláshoz is vezethet. Ezért ilyen esetben érdemes orvoshoz fordulni, mert ilyenkor azonnali injekciós segítségre lehet szükség. Ezeknek a sokkoknak a kezelésére nem elég a jól bevált kálcium tabletta, hanem érdemes az allergiás betegeknek adrenalin injekciót hordani maguknál, mellyel orvosolható a csípés okozta rosszullét.

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
*[http://www.vital.hu/mehcsipes-allergia Méhcsípés allergia]
* [http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/csipesek-mehcsipes-darazscsipes-102499.html Méhcsípés és darázscsípés]
* [http://www.nlcafe.hu/eletmod/20060619/gyogyulj_gyogynovenyekkel_150_nyaron_is/ Hasznos nyári gyógynövények]

[[Kategória:Egészség]]
Névtelen felhasználó