1 100
szerkesztés
Módosítások
→Az akvárium gondozása
Az akvárium világa nem teljesen önfenntartó: a halaknak eleségre van szüksége, az ürüléket és a szennyeződéseket pedig időnként el kell távolítani. A jól működő akvárium gondozása a beindításhoz képes minimális, de rendszeres odafigyelést igényel.
# '''Minden nap nézd át tüzetesen az akváriumot. ''' Számold meg a halakat és ellenőrizd, hogy jól van-e mindenki. # '''Minden nap adj a halaknak egy kevés eleséget. ''' Az etetést próbáld mindig ugyanabban az időszakban végezni – a halaid gyorsan megtanulják a napirendet és várni fogják a finom falatokat. Egyszerre csak nagyon kevés eleséget adj nekik, amit azonnal el tudnak fogyasztani. (A halak igen keveset esznek a természetben, a túletetés betegségek kialakulásához és a víz algásodásához vezet!) Használj felváltva többféle tápot, esetleg élő vagy fagyasztott eleséget, hogy az étrendjük kiegyensúlyozott legyen. Az eltérő igényű halakat külön-külön is etesd (pl. az algaevőket a talajra süllyedő növényi tablettával).# '''Hetente végezz részleges vízcserét és kisebb takarítást. ''' A vízcserére azért van szükség, mert a legjobb szűrés mellett is felhalmozódnak a vízben a bomlástermékek, szennyezőanyagok. A halaid csak akkor maradnak egészségesek, ha időnként friss vizet kapnak. Egy vékonyabb műanyag csővel szívasd ki az akvárium vizének 10-30%-át – ha ügyes vagy, ezzel együtt az ürüléket is ki tudod porszívózni. Ha szükséges, töröld le az üvegről és a növények leveléről az elszaporodott algát, majd pótold a vizet olyan csapvízzel, amit 1-2 napig pihentettél és szellőztettél, hogy kimehessen belőle a klór. A halakat nem kell kivenni, az nagyobb stresszt jelentene számukra, mint az, hogy belenyúlsz a vízbe. Ha gyakorlottabbá válsz, nagyjából fél-egy óra alatt végzel a heti karbantartással – ennyit megérdemelnek a kedvenceid, nem?# '''Havonta-negyedévente végezz nagytakarítást. ''' A „nagytakarítás” ebben az esetben nem azt jelenti, hogy lecseréled az összes vizet és mindent átmosol – pedig lehet, hogy elsőre ez tűnne logikusnak. Csakhogy a víz teljes cseréjekor elpusztulna a halakon és a növényeken kívül minden más élőlény, többek között a hasznos lebontó baktériumok is. A nagytakarítás ezért csak annyit jelent, hogy a szokásos heti vízcsere alatt kiveszed és áttörlöd a műszaki berendezéseket és nagyobb dekorációs elemeket is. A szűrő szivacsát mindig a leeresztett akváriumi vízben öblítsd ki, soha ne csapvízben, mert a klór elpusztítja a hasznos baktériumokat! Ha szükséges, ilyenkor visszavághatod a túlburjánzó növényeidet is. # '''Rendkívüli helyzetek: '''
## Ha azt látod, hogy egy halad beteg (furcsán úszik, megváltozik a színe, esetleg magatehetetlenül sodródik az aljzaton vagy a víz tetején), azonnal ki kell venned a többiek közül. Egy kisebb akváriumba vagy tiszta vödörbe engedj az akvárium vizéből, pótold ki csapvízzel (az a legjobb, ha van kéznél pihentetett víz), és ebbe tedd át a beteg halat. Gondoskodj a levegőztetésről és esetleg a szűrésről is, de aljzat és növények erre az ideiglenes helyre nem kellenek. A normál akváriumban végezz nagyobb (kb. 30-50%-os) vízcserét. Konzultálj a díszállat-kereskedés szakembereivel a beteg hal kezeléséről – de számolj azzal, hogy ezek az érzékeny állatok ritkán élik túl a súlyosabb kórokat. Az elkülönítés célja így elsősorban a többi hal egészségének megőrzése. A beteg halnál használt hálót alaposan mosd át, mielőtt újra a normál akváriumba nyúlnál vele.
## Ha arra gyanakszol, hogy a halaid szaporodni fognak, konzultálj a szakkereskedés eladóival, és szerezd be az ivadékok elkülönítéséhez és neveléséhez szükséges eszközöket. Számolj azzal, hogy a legtöbb esetben nem veszik át a szaporulatot, a kishalak elhelyezéséről magadnak kell gondoskodnod.