[[Fájl:labszag-cipo-kep.jpg|right]]A lábszag alapvető oka az izzadás, habár ez a fajta nedvesség önmagában nem okoz kellemetlen szagokat, de kitűnő táptalaja a különböző baktériumoknak, melyek elszaporodása végül lábszaghoz vezethet. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, melyek a lábszag megszüntetéséhez vezetnek.
== Lépések ==
# '''Moss rendszeresen lábat!''' Legalább naponta moss lábat, ha teheted, akkor akár többször is. Érdemes a lábat a lábmosás után levendula olajjal bekenni, ez nem csak kellemes illatot biztosít, de a lábszagért felelős baktériumokat is megöli.
# '''Amikor teheted, vedd le a cipőd!''' Ahogy a bevetőben is említettük, a lábszagot az izzadás hatására elszaporodó baktériumok okozzák. Ha teheted, vedd le a cipődet, munkahelyen járj például papucsban, így a lábad nem izzad, illetve a friss levegő hatására gyorsan megszárad.
# '''Használj speciális, a lábszag kialakulását gátló zoknit, általában pedig pamutzoknit!''' A zoknik legtöbbször polieszterből vagy nejlonból vannak, ezek nem szellőznek tökéletesen. Boltokban kaphatók olyan zoknik, amik segítik a láb „levegőztetését”, így az izzadság gyorsabban szárad a lábadon.
# '''Gyakran válts lábbelit!''' Ha minden nap ugyanabban a cipőben, szandálban jársz, akkor a lábbelinek nem lesz ideje kiszáradni, így ismét könnyen szaporodnak el a lábszagot okozó baktériumok. Válts cipőt naponta! Létezik olyan berendezés, amivel fertőtleníteni és szárítani is tudod a cipőidet, de persze egy száraz előszoba is megfelelő lehet.
# '''Használj lábizzadásgátló sprayt vagy hintőport!''' Lábmosás után, mielőtt zoknit húzol, fújd be a lábad izzadásgátló spray-vel, vagy dörzsöld át alaposan hintőporral. Mindkét megoldás segít szárazan tartani a lábat, így kisebb az esélye a lábszag kialakulásának.
# '''Használj cipő dezodort!''' A cipőben is könnyen elszaporodhatnak olyan baktériumok, amik kellemetlen szagot okozhatnak. Ezért időnként érdemes a cipőt is befújni olyan dezodorral, ami megöli ezeket.
# '''Használj benzoil-peroxid-tartalmú zselét!''' A benzoil-peroxid képes elpusztítani a kellemetlen lábszagot okozó baktériumokat, a szer egyébként recept nélkül kapható a patikákban, gyógyszertárakban.
# '''Kezeld a stresszt!''' Az intenzív lábizzadást, s így az erős lábszagot sokszor a stressz okozza, sportolj sokat, illetve relaxálj. Ha teheted csökkentsd a stresszfaktorokat, így a lábszag kialakulásának is kisebb lesz az esélye.
# '''Fordulj orvoshoz!''' Az erős lábszag gombás fertőzés eredménye is lehet, így ha nem válnak be az itt leírt módszerek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, aki megfelelő gombaölő kenőcsöt ír fel.
== Tippek ==
* Cserélj gyakran zoknit! Ha nagyon izzad a lábad, érdemes többször is zoknit cserélni. Sportoláshoz mindenképpen jó nedvszívó képességű pamut zoknit használj.
* Ha az időjárás engedi, válassz olyan lábbelit, ami „lélegzik”, vagyis a szövete könnyen átereszti a levegőt, esetleg lyukacsos, így a lábon lévő izzadság könnyen megszárad.
* Fürdés után áztasd a lábad sós vízben, majd óvatosan töröld meg és húzz rá zoknit. Ez a házilag könnyen kivitelezhető módszer segít a láb szárazon tartásában.
* Cipőidet, papucsaidat tárold olyan helyen, ahol könnyen kiszellőznek, gyorsan megszáradnak. Ha valakinek izzad a lába, akkor semmiképpen nem jó, ha lábbelijeit cipős szekrényben tartja, hiszen itt nem tudnak kiszáradni.
* A lábszag eltüntetésének módszere lehet, ha lábunkat fekete, vagy zöld teába áztatjuk. A teában található csersav megöli a baktériumokat.
== Amire szükséged lehet ==