Méhnyakrák elleni oltást beadatni
Hogyan kell a méhnyakrák elleni oltást beadatni?
A megfelelő életmód, táplálkozás és rendszeres szűrések mellett ma már védőoltással is védekezhetünk a méhnyakrák ellen. Az oltás nem nyújt 100 százalékos védettséget, de jelentősen csökkenthetjük vele a megbetegedés esélyét.
Lépések
- Végezzünk HPV-típuskimutatást, mielőtt beszerezzük az oltást! Mivel a jelenleg kapható védőoltások csak abban az esetben váltanak ki megfelelő immunválaszt, amennyiben az oltáskor egyik HPV-vakcinatípus sincs jelen a szervezetben, ezért mielőtt eldöntjük, hogy beadatjuk magunknak az oltást, mindenképp végeztessünk el magunkon egy szűrést, amelyből kiderül, hogy fertőzöttek vagyunk-e már bármelyik HPV-vírussal!
- Szerezzük be a védőoltást! Az oltás vényköteles és a társadalombiztosítás nem támogatja, ezért mindenképpen szükségünk van arra, hogy szakorvos vagy háziorvos írja fel számunkra. A teljes védettség kialakulásához összesen 3 adag különböző időpontban történő beadatására van szükség, így érdemes mindig csak azt az adagot beszerezni a patikában, amelyikre éppen szükségünk van, mivel a tárolási idő és körülmény viszonylag speciális a méhnyakrák elleni védőoltás esetében is.
- Keressük fel háziorvosunkat vagy nőgyógyászatunkat, és adassuk be az első adagot! Érdemes szakorvos segítségével beadatnunk a vakcinát! Az oltás beadását követően pár napig fájdalom jelentkezhet az oltás helyén, ezt vizes borogatással érdemes kezelni, hogy hamarabb megszűnjön a fájdalom.
- Adassuk be az oltási program második adagját! A második adagot az elsőtől számított 2 hónapra rá kell beadatni. Tehát, ha valaki május 23-án kapta meg az első oltást, akkor július 23-a körül aktuális számára a második adag beadatása.
- Oltassuk be magunkat a harmadik adaggal! Ezt az első oltástól számítottan 6 hónapra rá kell megkapni, tehát ha az elsőt május 23-án kaptuk meg, akkor a harmadikat november 23-a körül adassuk be magunknak!
- Állapotos nők is megkaphatják a védőoltást? Az oltás által kialakított védelmet nem befolyásolja a terhesség ténye, viszont arra nézve nincsenek biztos eredmények, hogy a magzatra sem jelent veszélyt az oltás, ezért terhes nők számára nem ajánlják az oltás beadatását!
- Meddig jelent védelmet az oltás? A kutatások során eddig 5 éves periódusban sikerült megfigyelni a védőoltást megkapó nőket, így azt még nem lehet tudni, hogy pontosan milyen hosszú ideig jelent védettséget vagy meg kell –e újítani évek elteltével.
Tippek
- Kinek érdemes beadatni az oltást? Elsődlegesen 9-15 éves lányoknak, akik még a szexuális élet megkezdése előtt állnak, így feltehetően nem fertőzöttek a HPV-vírus egyik típusával sem. Másodlagosan pedig azoknak a 16-26 év közötti nőknek, akik a szűrőteszt elvégzése után még alkalmasnak bizonyulnak a védőoltásra.
- A patikák időnként meghirdetnek különleges akciókat a védőoltásokra, érdemes megvárni ezt az időszakot, mivel ilyenkor fél áron juthatunk hozzá az egyébként igen költséges oltáshoz.
- Az állam nem támogatja a védőoltást, de egyes települések önkormányzati hatókörben úgy döntöttek, hogy támogatják az oltás beadatását, ezért a településen élő 12-14 év közötti fiatal lányok iskolai keretek között ingyenesen vagy kedvezménnyel megkapják az oltás mindhárom adagját. Néhány ezek közül a települések közül: Balatonszárszó, Balatonőszöd, Vác, Solymár, Sződliget, Biatorbágy, Hódmezővásárhely, Csömör, Szeghalom, Miklósi, Szabadegyháza, Döbrököz, Veszprém, de a lista nem teljes.
- A méhnyakrák elleni védőoltást nem csak a fiatal lányoknak érdemes beadatni, hanem fiúknak is, mivel számukra hatásos lesz a genitális szemölcsök és ritkább rákfajták megelőzésére. Illetve a fiúk/férfiak oltása indirekt módon hatással lehet a lányok/nők egészségére is.
Amire szükséged lehet
- Oltóanyag
- Szűrővizsgálat
- Orvosi segítség
Figyelmeztetések
- Mivel az oltás a méhnyakrákos esetek 30 százaléka ellen nem nyújt védelmet, ezért a HPV- és citológiai szűrés továbbra is ugyanolyan fontos marad miután már beadattuk magunknak a védőoltást!