Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Kezelni a szemszárazságot

Hogyan kell kezelni a szemszárazságot?

Szemszarazsag.jpg

A szemszárazság vagy száraz szem szindróma a könny hiánya vagy termelődésének csökkenése esetén lép fel. A szemet borító vékony könnyréteg feladata, hogy megóvja a szemet a külső vírusos és bakteriális támadásoktól, nedvesen tartsa a szaruhártyát, de ez biztosítja a szaruhártya tápanyag- és oxigénellátását is. Hiányában égő, szúró fájdalom léphet fel pislogás közben. A szemszárazság gyakrabban fordul elő nők körében (elsősorban 40 év fölöttieknél), de a civilizációs hatások miatt (légkondicionáló, számítógép stb.) egyre gyakoribb mindkét nem körében. Szerencsére vannak olyan praktikák, amelyekkel enyhíthetjük a szemszárazság tüneteit.

Lépések

  1. A számítógép okozta szemszárazság csökkentése:
    1. 10 percenként tartsunk szünetet, és pihentessük a szemünket! Ilyenkor érdemes sokat pislogni, ami segít nedvesen tartani a szemet. Ha van rá lehetőségünk, egy kicsit menjünk ki a szabad levegőre is!
    2. A monitort úgy állítsuk be, hogy a szemsík alatt legyen, így – mivel kicsit lefelé kell néznünk – a szemhéj jobban fedi a szaruhártyát, és védi azt.
    3. A védőszemüveg is segíthet, hiszen csökkenti a könny párolgását.
  2. Kerüljünk a dohányfüstöt! A száraz szem szindróma egyik másik kiváltója a dohányfüst, így ha csak tehetjük, kerüljük azt.
  3. Ügyeljünk az étkezésre is!
    1. Fogyasszunk sok halat, tenger gyümölcseit, mandulát és diót! Ezek omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, ami hozzájárul az egészséges könnyfilm megtartásában.
    2. Igyunk sok vizet a nedvesség biztosítása érdekében!
  4. Lenmagolaj: A lenmagolaj segít a kiszáradás megelőzésében. Fogyasszunk naponta 1 evőkanál lenmagolajat vagy 2 evőkanál őrölt lenmagot!
  5. Kerüljük a légkondicionáló használatát!
  6. Párásítsunk! Ügyeljünk rá, hogy otthonunk és az irodánk páratartalma 40-60% között legyen.
  7. Kozmetikumok:
    1. Ha hajlamosak vagyunk a szemszárazságra, használjunk kímélő kozmetikumokat!
    2. Esténként alaposan tisztítsuk meg az arcunkat, hiszen pl. a szempillaspirál eltömítheti a könnymirigyek kivezető nyílását.
  8. Műkönny és szemcsepp:A könny pótlására használhatunk műkönnyet, amely enyhíti a tüneteket. Emellett szemcseppet is használhatunk.
  9. Borogatás: Segíti a vérkeringés fokozását, valamint a könnycsatorna felszabadítását. Meleg vizes törölközővel borogasd a szemed 10-15 percig!

Tippek

  • Száraz szem esetén kontaktlencse helyett válaszd inkább a szemüveget!
  • A szemszárazság elleni műkönnyek és szemcseppek vény nélkül kaphatók a patikákban.

Figyelmeztetések

  • Járjunk utána az okoknak! A szemszárazságot okozhatja más betegség (pl. cukorbetegség), ezért fontos utánajárni, hogy mi okozza. Ráadásul a szem állandó szárazsága a látást is veszélyeztetheti.
  • Ügyeljünk rá, hogy a szemcseppek szavatossága általában 1 hónap alatt lejár!

Amire szükséged lehet

  • Védőszemüveg a számítógép használatához
  • Víz
  • Hal, tenger gyümölcsei
  • Mandula, dió
  • Lenmagolaj vagy őrölt lenmag
  • Párásító
  • Műkönny és szemcsepp
  • Borogatás

Felhasznált források, kapcsolódó webcímek