Kezelni a fülfájást
Hogyan kell kezelni a fülfájást?
Fürdés, úszás után vagy a téli nátha idején könnyen begyulladhat a fülünk, ami komoly fájdalmat tud okozni. Cikkünkben összegyűjtöttük, mit tehetünk a fülfájás ellen.
Lépések
Úszás esetén
- Ússzunk a felszínen! Különösen az uszodavíz veszélyes, mivel a klór - bár megöli a baktériumokat - ingerli a nyálkahártyát és károsítja a hallójárat bőrét, így később könnyebben behatolnak a baktériumok.
- Ha víz megy a fülünkbe, ugráljunk azon a lábunkon, amelyik oldalon bedugult a fülünk, hogy kijöjjön a víz.
- Vazelines vattával védhetjük a fülünket úszás közben.
Nátha esetén
- Alaposan fújjuk ki az orrunkat! Különösen a gyerekeknél jelent ez problémát, mivel fülkürt még rövidebb és könnyebben begyullad.
Egyéb tippek
- Hagyjuk a fülzsírt! A fülzsír természetesen tisztítja a fülünket. Ez különösen fontos azok számára, akik száraz bőrűek, esetleg hallójáratuk ekcémás, mivel jobban ki vannak téve a baktériumok támadásának. A fülünket csak akkor tisztítsuk, ha úgynevezett fülzsírdugó keletkezik (ilyenkor kevésbé hallunk). A mechanikai tisztítás (pl. fülpiszkáló) helyett azonban langyos vízzel öblítsük ki a fület, vagy bóralkohollal tisztítjuk ki (gyógyszertárakban kapható). Ehhez kíméletes gumiballont adnak.
- Ha fájdalmunk van, használjunk fájdalomcsillapító fülcseppet.
- Alternatív megoldás a kövirózsacsepp, amit akár a kertünkben lévő kövirózsából is kinyerhetünk, ha nem mennénk érte drogériába.
- A fájó fület jobb melegen tartani, vegyünk fel pl. sapkát. A forró sós borogatásról megoszlanak a vélemények...
Tippek
- A gyerekek orrfújását segítheti az orrporszívó.
Amire szükséged lehet
- fülcsepp
- kövirózsacsepp
- vazelines vatta
- bóralkohol
Figyelmeztetések
- Ha két napnál tovább fáj a fülünk, forduljunk orvoshoz.