Ketogén diétázni
Hogyan kell ketogén diétázni?
Egy diéta magas zsír- és alacsony szénhidráttartammal, ami kolbász és szalonnafogyasztással segít ideálisabbá varázsolni a fogyást! A szervezet azon speciális anyagcsere-folyamatára épít, amely a zsírbontás során létrejövő ketonokat energiaforrás gyanánt kezdi el használni. Ismerd meg a kínzó éhség és koplalás nélküli méretcsökkentés titkát!
Lépések
- Fedezd fel a ketogén diéta működésének fázisait! A szénhidrátok megvonása révén a szervezet arra kényszerül, hogy zsírokból lássa el energiaigényét. A máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja. A ketontestek elszaporodásával szervezeted üzemmódot vált, majd a ketózis fennállásakor szénhidrát és protein készleteid helyett a zsírok válnak fő erőforrásává.
- Ismerkedj meg a diéta alapköveivel!
- Mindenekelőtt legyél fegyelmezett, elkötelezett, ugyanis nem tarthatsz egyetlen egy bűnözős napot sem!
- Étkezz naponta ötször! A diéta kezdetén nehéz feladatnak tűnhet, nagyjából 2-6 hét elteltével azonban már könnyedén és élvezettel fogod teljesíteni!
- A napi kalória bevitelednek ilyen módon 75%-a zsír, 20%-a fehérje, csupán maradék 5%-a lehet szénhidrát. Törekedned kell az alacsony szénhidráttartamú ételek fogyasztására, a zsíros ételek magas számú bevitele mellett!
- Milyen étkeket válassz a kellő mennyiségű zsír beviteléhez?
- Remek opció a zsíros és vörös húsok (kacsa, liba, sertés, marha), sonka, szalámi, vaj, tejszín, sajtok, olívaolaj, lenmagolaj, lazac, tonhal, makréla, tojás, valamint a zöldségek.
- Egészséges zsírokhoz olajos magvak, avokádó, olíva- és kókuszolaj fogyasztása révén juthatsz.
- Mely típusú ételek kerülendőek?
- Kifejezetten tiltottak a cukros ételek, valamint a fehér lisztből készült ennivalók bárminemű fogyasztása. Továbbá kerülendő a rizs, a hüvelyesek, a tésztafélék, a gyökérzöldségek és még a gyümölcsök jó nagy része is! Kivételt képeznek azonban a piros bogyós gyümölcsök, amelyek fogyasztása abszolút megengedett.
- Diabetikus ételek fogyasztásától is tartózkodj!
- Alkoholmentesen diétázz! Az alkohol sajnos már igen kis mennyiségben is akadályoz a diéta sikeres teljesítésében, vagyis a zsír üzemanyagként történő feldolgozásában.
- Hogyan ellenőrizd, beállt-e már a várva várt ketózis? Gyógyszertárban is kapható KetoPhan nevű teszt segítéségével, amely kimutatja a meglévő ketontesteket a vizeletben. Így egyértelműen látni fogod, hogy a ketózis beállt-e vagy sem.
- Ismerd meg jótékony hatásait!
- A fogyás mellett csökkentheti a rák, szívbetegségek, az Alzheimer-kór, a Parkinson-szindróma, végül az epilepszia kialakulásának esélyeit.
- Érdekesség, hogy kezdetben az epilepsziás gyermekek számára fejlesztették ki a diétát. Mára már közkedvelt és hétköznapi kúrává nőtte ki magát.
- Kutatások szerint az agy hatékonyabban működik ketonokon, mint glükózon. Megnövekedett agyi aktivitással társítják eredményes alkalmazását. Mindemellett csökkenő alvásigényt, fokozódó éberséget, nagyfokú effektivitást is eredményezhet.
- A drasztikusan csökkentett szénhidrátmennyiségnek köszönhetően általánosan gyulladáscsökkentő hatású. Elősegíti a gyulladási okokkal keletkező betegségek elleni védekezést.
- Végül honnan lehetnek ismerősek számodra az eddig elhangzottak? Két, populáris típusával már te is biztosan találkoztál! Az Atkins diéta és a paleolit étrend szintén ezen elvek alapján fejtik ki jótékony hatásaikat.
Tippek
- A meghatározott kalóriaszámok tartására és dokumentálására vezess diétanaplót! Vedd elő számológépedet, telefonodat, és kalkulálj a kalóriákkal és grammokkal!
- Amennyiben megoldható, diétádat szellemileg kevésbé megterhelő időszakra időzítsd! Az első napokban lomhábbnak, lelassultnak érezheted magadat. Így érdemes megfontolni, hogy mely időszak a leginkább alkalmas számodra a kezdéshez.
Amire szükséged lehet
- Magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételek,
- ketogén receptek,
- ketoPhan teszt,
- szakorvosi konzultáció,
- akaraterő,
- kitartás.
Figyelmeztetések
- Mielőtt belevágsz, konzultálj orvosoddal! Kérj teljes orvosi kivizsgálást, valamint teljeskörű szakvéleményt az esetleges kockázatokat elkerülése végett!
- Az egyes típusú cukorbetegség kizáró oknak minősül, így sajnos nem választhatod ezt a diétát! Betegségek fennálláskor minden esetben gondoskodnod kell a fogyókúrát megelőző szakorvosi tanácsadásról, elkerülve a kellemetlenségeket!