Gesztenyével mosni
Hogyan kell gesztenyével mosni?
A mosóporok, mesterséges mosószerek helyettesítésére egyre többen keresnek környezetbarát, természetes megoldást. A mosószóda és a mosódió helyett vagy mellett akár a parkokban, utak mellett gyűjthető vadgesztenyét is használhatjuk, így nem csak a természetet védjük, de a pénztárcánkat is kíméljük.
Lépések
- Forralj fel fél liter vizet.
- Dobj bele 4-5 szem megtisztított vadgesztenyét (a zöld héja nélkül), majd hagyd állni 20 percig.
- A megpuhult gesztenyéket vágd szét, szedd ki a fehér belsejét, és aprítsd fel.
- Tedd mosózsákba, esetleg kösd bele egy régebbi zokniba, majd rakd a mosógép dobjába, a ruhák közé.
- Fehér mosáskor adj hozzá mosószódát és szódabikarbónát.
Tippek
- A vadgesztenyét száríthatod is, így egész évben elegendő alapanyagod lesz. Először áztasd be a gesztenyét, így le tudod pucolni a barna, fényes héját. Vágd negyedekre, majd sütőpapírra terítve tedd meleg, száraz helyre, amíg teljesen ki nem szárad, ezután papírzacskóban tárolhatod a felhasználásig. Szárítva is használhatod a mosáshoz, de van, aki szerint érdemes a felhasználás előtt újra leforrázni, hogy több hatóanyag oldódjon ki belőle.
- A vadgesztenye hatóanyaga inkább csak a mindennapi szennyeződések eltávolításában segít, folttisztításra nem alkalmas. Ha koszosabb ruhákat szeretnél mosni, mindenképpen használj mosószódát is.
Amire szükséged lehet
- 4-5 vadgesztenye
- Forró víz
- Mosózsák vagy zokni
Figyelmeztetések
- Mindenképpen mosózsákban tedd a gesztenyét a mosógépbe, különben a megpuhuló belső hús lerakódhat a mosógépben.
- A vadgesztenyében található szaponin csak 35 fok felett oldódik ki, így legalább 40 fokon kell mosni a ruhákat!
- A boltokban kapható, illetve kertekben termesztett szelídgesztenye még csak nem is rokona a vadgesztenyének! Igaz, a szelídgesztenyét sütni és főzni is lehet, de szaponint nem tartalmaz, így mosásra nem használható. A vadgesztenyét ugyanakkor ne próbáljuk elfogyasztani, mert émelygést és gyomorpanaszokat okoz - mosásra azonban kiváló.