Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Cikkek:Ügyeljünk a gyümölcstermő fák ültetési távolságára


Ügyeljünk a gyümölcstermő fák ültetési távolságára!

Https-csodakertesz.hu - 2023 február - Cikk3.jpg

Annak érdekében, hogy a különféle gyümölcstermőknek legyen elég tere a kifejlődésre, növekedésre, célszerű megtervezni azt, hogy a kertben melyik fát hova ültetjük, és milyen távol helyezzük el őket egymástól. Ennek érdekében jó tisztában lenni azzal, hogy az egyes fáknak milyen nagy tenyészterületre van szüksége.

Óvatosan a telek szélére ültetett fákkal!

Ha nem szeretnénk összerúgni a port a szomszédokkal, akkor jó tekintettel lenni rájuk a Csodakertész Barna Faiskolában kapható gyümölcstermők és díszfák ültetésekor. Érdemes utánanézni a helyi szabályoknak is, hogy később ne kelljen akár egy többéves fát kivágni azért, mert egy méterrel közelebb lett elültetve a telekhatárhoz, mint az megengedett lett volna.

Figyelembe kell venni a törvény adta lehetőségeken túl azt is, hogy mekkorára nő egy fa lombkoronája. A ház, garázs vagy egyéb melléképületek falától minden egyes fát, bokrot más-más távolságra kell ültetni.

Belterületen a szőlőt és a három méternél alacsonyabbra növő gyümölcsbokrokat, sövényeket a telekhatártól legalább fél méterre kell elültetni. Jó azonban arra is gondolni, hogy a telekhatáron belülről meg lehessen őket metszeni. Hasonló magasságú fákat minimum egy, ennél magasabbra törőket viszont két méterre kell elhelyezni a kerítéstől.

Külterületen mások a szabályok

A szőlőt, ribizlit és málnát 0,8, más bokrokat, mint a naspolyát és a mogyorót 2 méterre kell telepíteni a telekhatártól. A meggyfák, kajszifák, szilvafák és mandulafák helyigényesebbek, őket 3,5 méterre lehet elültetni a telek széléhez képest.

Az almafát, körtefát és a barackfákat a kerítéstől négy méterre lehet ültetni. A cseresznyefa, diófa és gesztenyefa kifejezetten helyigényes, nekik minden irányból 8 méterre van szükségük, mivel igen terebélyes a lombkoronájuk.

Nem szabad túlzsúfolni fákkal a rendelkezésre álló területet

Ültetéskor figyelembe kell venni azt, hogy mekkora lesz az adott gyümölcsfa lombkoronája kifejlett állapotban. Az egyes fák eltérő törzsmagassággal és koronaformával rendelkeznek, ezeket szintén szem előtt kell tartani a kert megtervezésekor.

Tápanyagban szegény, öntözetlen fáknak 30-40%-kal kisebb hely is elégségesnek bizonyul. Ha azonban a fákkal törődnek, trágyázzák a talajt, akkor akár az ajánlott ültetési távolságnál nagyobb helyet is ki lehet hagyni.

Fontos, hogy amennyiben kipusztul például egy meggyfa, akkor ne legyen közvetlenül a helyére ültetve egy másik. Cseresznye helyett sem érdemes meggyet ültetni, ahogy almafa után sem javasolt körtét telepíteni. Ezeknek ugyanis nagyon hasonló tápanyagigénye van, és megeshet, hogy jóval gyengébb termést fognak hozni az újonnan ültetett fák.

Mindenképpen hasznos alaposan utánanézni annak, hogy az egyes fafajtákat milyen távolságra lehet egymástól úgy ültetni, hogy azok ne zavarják egymás életterét. Vannak olyan almafák, amelyek egymástól másfél méterre is jól megférnek egymástól, míg más fajok esetében indokolt lehet a tíz méteres ültetési távolság is.