Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Az őszülést természetesen kezelni

Hogyan kell az őszülést természetesen kezelni?

Oszules termeszetesen kezelni.jpg

Az életkor előrehaladtával azért következik be az őszülés, mert a festéktermelő sejtek működése lecsökken a hajhagymákban, ezért a hajszálakba már nem kerül elegendő melanin. Ez az anyag, pontosabban a benne található pigmentek határozzák meg hajunk színét, ezért ezek hiányában a hajszálaink szürkének, fehérnek látszanak. A férfiaknál általában korábban jelennek meg az ősz hajszálak, mint a nőknél, de genetikai adottságok, illetve bizonyos háttértényezők (pl. hiánybetegség, vitaminhiány) miatt mindkét nemnél előfordulhat fiatalkori őszülés. Sokan festéssel próbálják meg eltakarni az ősz hajszálaikat, azonban ennél hajkímélőbb módszerekkel, természetes anyagokkal is kezelhetjük az őszülést.

Lépések

  1. Használjunk őszülés gátló hajtonikot! Az ilyen típusú termékek természetes úton – mellékhatások és a haj károsítása nélkül – állítják vissza az eredeti hajszínt. A hajszálakban aktivizálják a pigmenteket, melynek eredményeként a pigment ismét megbarnul, megfeketedik, a haj pedig visszanyeri eredeti színét. Ezeket a készítményeket egyszerűen és biztonságosan használhatjuk, fodrászra sem lesz szükségünk. A termékek további előnye, hogy teljesen ősz haj vagy csak néhány ősz hajszál esetén is sikeresen fejtik ki a hatásukat néhány hét leforgása alatt. Fiatalok és idősek, férfiak és nők, kismamák és terhesek is nyugodtan alkalmazhatják az ősz hajszálak eltüntetésére.
  2. Pótoljuk a szükséges vitaminokat! Az őszülés hátterében sokszor a vitaminhiányos táplálkozás áll. Megfelelő vitamintartalmú ételek fogyasztásával lelassíthatjuk az őszülésért is felelős öregedési folyamatot.
    • Az A vitamin antioxidáns hatású, fontos szerepet játszik a szem és a bőr mellett a haj egészségének megőrzésében is. A vitamint sárgarépa, tejtermékek, tengeri halak, belsőségek és sütőtök fogyasztásával juttathatunk a szervezetünkbe.
    • A B-vitaminok aktivizálják a hajhagyma anyagcsere-folyamatait, táplálják a hajat, valamint megvédik a hajhullástól, a korpásodástól és az őszüléstől. B-vitaminok élesztőben, tojásban, halban, diófélékben és hüvelyesekben találhatók.
    • A C vitamin antioxidánsként képes növelni a haj ellenálló képességét a különböző káros hatásokkal szemben. Sok C vitamin van a paprikában, a csipkebogyóban, a kiviben, valamint a citrusfélékben.
    • Az E vitamin szintén antioxidánsként járul hozzá a haj egészségesebbé és szebbé tételéhez. Például a növényi olajok, az olajas magvak, a leveles zöldségek, valamint a búzacsíra tartalmaz E vitamint.
  3. Vigyünk be elegendő rezet, vasat és jódot a szervezetünkbe! A haj egészsége szempontjából ezek a nyomelemek is elengedhetetlenek.
    • A réz részt vesz a hajszínünkért felelős melanin termelésében, tehát jelentősen hozzájárul a haj pigmentációjához, valamint javítja a haj szerkezetét is. Iktassunk be teljes kiőrlésű gabonaféléket, dióféléket, élesztőt és aszalt gyümölcsöt az étrendünkbe, mert így megfelelő mennyiségű rezet juttathatunk a szervezetünkbe.
    • Vashiány esetében többek között hajhullást tapasztalhatunk. Vas főként a (vörös) húsokban, a májban és zöld növényekben (pl. spenót, brokkoli) található.
    • Jódra a pajzsmirigy-hormonok termeléséhez van szükség, amely hormonok a szervezet összes sejtének, így a hajat felépítő sejteknek az aktivitását is befolyásolják. Jódot tengeri só, tengeri halak és zöldségek tartalmaznak.
  4. Fogyasszunk gazdag fehérjetartalmú ételeket! A haj több mint 90%-át fehérje, pontosabban keratin alkotja, ezért az étkezéseink során részesítsük előnyben a tojást, a tejtermékeket, a halakat és a különböző magvakat.
  5. Alkalmazzunk aromaterápiát! A kakukkfű segít az ősz hajszálak megelőzésében, a szezámolaj és a fekete szezámmag pedig fokozza a melanin termelését, így segítenek megőrizni a haj eredeti színét. Keverjünk össze fél teáskanálnyi kakukkfű illóolajat 3 evőkanál szezámolajjal, majd a keveréket masszírozzuk alaposan a fejbőrbe és a hajgyökerekbe. Hagyjuk fenn a pakolást 15 percig, majd öblítsük le és mossuk meg a hajunkat. A pakolást hetente akár többször is alkalmazhatjuk.

Tippek

  • Az őszülés gátló termékek nem csak hajra, hanem például bajuszra is használhatók a férfiak esetében, amely úgyszintén visszanyeri eredeti hajszínét, ami sokkal természetesebb, mint egy esetleges festés.
  • A legtöbb őszülés gátló termék hajfesték, dauer és henna mellett is használható, azonban tartsunk szünetet az egyes kezelések között, hogy az egyes készítmények (pl. hajfesték, majd őszülés gátló szer) megfelelően ki tudják fejteni a hatásukat!
  • A megfelelő minőségű őszülés gátló tonikok a korpásodást is segítenek megakadályozni, mert baktériumölő hatással bírnak.
  • Túrós-fekete borsos masszával is küzdhetünk az őszülés ellen! Ehhez keverjünk össze 100 g túrót 1 g fekete őrölt borssal! Masszírozzuk a fejbőrünkbe a masszát, hagyjuk rajta egy órán keresztül, majd öblítsük le és mossuk meg a hajunkat! A fekete bors a hajszálak sötétebb színét eredményezi, a túró a haj selymessé tételében, valamint a korpásodás megelőzésében segít. Hetente többször is alkalmazhatjuk ezt a kezelést.
  • A B vitaminnal párhuzamosan folsavat is juttassunk a szervezetünkbe, mert a két anyag együttesen képes lelassítani a haj őszülését! Folsavat májban, élesztőben, zöld levélzöldségekben és olajas magvakban találunk.

Amire szükséged lehet

  • A felsorolt tanácsok betartása.
  • Őszülés gátló hajtonik vásárlása.
  • Gazdag vitamin- és fehérjetartalmú ételek fogyasztása.
  • A bemutatott hajpakolásokhoz szükséges alapanyagok beszerzése.

Figyelmeztetések

  • Ne húzzuk ki az ősz hajszálainkat! Az ősz haj is élettel teli, csak a pigmentek termelése állt le benne. Ha kihúznánk, akkor a helyére ugyanúgy fehér hajszál nőne, vagy egyáltalán nem nőne vissza hajszál.
  • Az ősz haj veszít rugalmasságából, ezért nehezebben kezelhető!
  • Ha viszonylag fiatalon vagy hirtelen kezdünk el őszülni, akkor forduljunk orvoshoz, mert betegség(ek) előjele is lehet a váratlan őszülés!
  • A vitaminokat csak természetes forrásokból és az igényeknek megfelelően fedezzük!
  • A túl sok A vitamin bevitele hosszú távon hajhulláshoz és májkárosodáshoz vezethet, mivel elraktározódik a szervezetben!
  • A túlzott fehérjefogyasztás is káros, mert a szervezetet savassá teszi, és a vesék a savat kálciummal választják ki, melyet a szervezet a hajtól és a körömtől von el!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell, Őszülés.hu