A napszúrást felismerni és kezelni
Hogyan kell a napszúrást felismerni és kezelni?
A nyári tűző napsütésben könnyen napszúrást kaphatunk, ha nem tesszük meg a szükséges óvintézkedéseket. A leggyakrabban azok kapnak napszúrást, akik sok időt tartózkodnak a napon, nem védik a fejüket valamilyen fejfedővel, és kevés vizet fogyasztanak. A túlzott napozás az egész szervezetet igénybe veszi, a test túlmelegszik, nem tudja leadni a felesleges hőt, megváltozik a vérkeringés és az agy működése. A meleg miatt továbbá sok vizet párologtat el a szervezet, ezért vízveszteség, sőt sóvesztés is bekövetkezhet. Cikkünkben segítséget adunk a napszúrás felismeréséhez, valamint tanácsokat a kezeléséhez.
Lépések
A napszúrás tünetei
- Figyeljünk oda a tünetekre! Amellett, hogy tudjuk, hogy az illető sokat feküdt a tűző napon, nem védekezett a napsugarak ellen és még kevés folyadékot is ivott, a következő tünetek alapján még inkább megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban napszúrást kapott:
- fejfájás
- hányinger
- szédülés
- szomjúság, étvágytalanság
- sápadtság, gyengeség
- hőemelkedés
- esetleg fényérzékenység
- súlyosabb esetben hányás, ájulás
A napszúrás kezelése
- Vigyük a napszúrásban szenvedőt hűvös helyiségbe! Fontos, hogy az illető nyugalomban, hűvös, esetleg légkondicionált helyiségben minél többet pihenjen.
- Pótoljuk a folyadékveszteséget! Itassunk vele nem túl hideg vizet, de ügyeljünk arra, hogy ne egyszerre igya meg, hanem csak kortyolgassa.
- Hűtsük le a felhevült testet! Fejére, homlokára tegyünk vizes borogatást. Hűtéshez naponta többszöri hideg vízzel való zuhanyzást vagy locsolást is választhatunk. Mindez akkor a leghatásosabb, ha az illető utána nem törölközik meg, hanem hagyja, hogy elpárologjon testéről a víz, ugyanis így annak hűtő hatása van.
- Csillapítsuk a fájdalmakat! A fejfájást, a lázat vagy a hányingert gyógyszerekkel, esetleg jól bevált módszerekkel enyhíthetjük.
- Alkalmazzunk házi gyógymódokat! A felhevült testet bekenhetjük a hűsítő hatással bíró Aloe vera kocsonyás zseléjével vagy turmix formájában is fogyaszthatja a napszúrásban szenvedő, így könnyebben visszaáll a normális testhőmérséklete. Hűsítő pakolást készíthetünk még kókusztej és egy kevés fekete bors összekeverésével, de borsmentaolajat is felvihetünk a bőrre, mely szintén segít a testhőmérséklet csökkentésében.
Tippek
- Sima víz helyett citromos vizet is adhatunk a betegnek, szénsavmentes ásványvízzel pedig a kiizzadt nátriumot és káliumot is pótolhatjuk.
- Ha elmúlik az illető hányingere, és visszatér az étvágya, akkor először csak friss gyümölcsöket, salátákat egyen, majd áttérhet a könnyedebb ételekre.
- Testünk állandó hűtésével, rendszeres folyadékbevitellel, kalap/kendő viselésével és a déli órákban árnyékos helyen való tartózkodással megelőzhetjük a napszúrást.
- Hogyan kell védekezni hőségriadó esetén?
- Hogyan kell a leégést kezelni?
Amire szükséged lehet
- sok folyadék
- vizes borogatás
- gyógyszerek, természetes gyógymódok
Figyelmeztetések
- Előzzük meg a napszúrást! Különösen a gyerekek védelmére figyeljünk oda!
- Kedvenceinknek is biztosítsunk hűvös helyet és sok folyadékot a nagy melegben!
- A napszúrásból lábadozónak 1-2 napig kerülnie kell még a napfényt, hűvös helyen vagy árnyékban kell tartózkodnia!
- Néhány napig kerülje az alkoholt, a kávét és a teát, mert ezek fokozzák a folyadékvesztést és lassítják a gyógyulás folyamatát!
- A hőguta tünetei hasonlóak a napszúráséhoz (pl. fejfájás, hányinger), azonban hőguta esetében a panaszok súlyosabbak, a beteg zavarttá válhat, elvesztheti eszméletét, görcsrohamot kaphat, élettelenné válhat az arckifejezése. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni!