Megjavítani a karcolt CD-t
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2011. május 25., 14:32-kor történt szerkesztése után volt. (→Figyelmeztetések)
Hogyan kell megjavítani a karcolt, sérült CD-t?
Ha egy CD vagy DVD megsérül, karcos lesz, könnyen előfordulhat, hogy nem tudod lejátszani kedvenc zenédet, filmedet. Szerencsére boltokban kaphatók a karcos CD, DVD-k javítására szolgáló eszközök, s persze létezik néhány házi praktika, amivel ismét olvashatóvá tudod tenni a sérült lemezeket.
Lépések
- Tisztítsd meg a CD felületét! Mielőtt komolyabb eszközökhöz nyúlnál próbáld meg a legegyszerűbb helyreállítási módszert.
- Langyos vízzel mosd le a CD felületét. Indulj a közepétől és az újaddal körkörösen, egy spirált leírva haladj kifelé!
- Miután ezzel készen vagy, rázd le a vizet, majd hagyd magától megszáradni. Semmiképpen ne töröld át ronggyal vagy törölközővel a felületet, mert így újabb szennyeződések, karcolások kerülhetnek a felületre!
- Miután megszáradt a CD vagy DVD, tedd a lemezmeghajtóba és próbáld ki!
- Ha sikerült, mindenképpen érdemes egy másolatot készíteni a lemezről.
- Polírozd a CD-t fogkrémmel! Ha a tisztítás nem hozta meg a várt eredményt, akkor jöhet a polírozás. Jó, ha tudod, hogy a fogkrémes kezeléssel akár teljesen tönkre is teheted a CD lemezt, így csak végső esetben próbáld ki.
- Vigyél fel egy kisebb mennyiségű – lehetőleg szódabikarbóna tartalmú - fogkrémet a CD felületére!
- Tiszta kendővel, például szemüvegtisztító ronggyal körkörösen, a közepétől indulva, lassan, kifelé haladva dörzsölt át a CD felületét. Ezt a műveletet ismételd meg kb. 8-10 alkalommal. A polírozás közben enyhén nyomd a felületre a rongyot!
- Ezt követően langyos vízzel mosd át alaposan a CD lemezt, fontos, hogy ne maradjon rajta fogkrém. Hagyd magától megszáradni a felületet, végül próbáld ki a CD-t. Ha sikerült, mindenképpen célszerű másolatot készíteni a CD vagy DVD lemezről.
- Viaszos módszer
- Ha a polírozás nem működik, megpróbálhatjuk a karcolásokat vazelinnel, színtelen cipőápoló viasszal, vagy autóviasszal kitölteni. Léteznek speciális, kifejezetten CD javítására szolgáló viaszkészítmények is, ha lehet, válaszd inkább ezeket!
- A művelet során egy szálmentes ronggyal óvatosan töröld át körkörösen a CD felületét.
- Próbáld ki a CD-t, ha működik, készíts másolatot. Ezzel a módszer csak rövid ideig működik, addig, amíg a viasz a karcolásokban marad. A viasszal „kikent” CD-t azért is érdemes átmásolni, mert a viasz könnyen bejuthat a CD-meghajtóba, ami ott károsodást, meghibásodást okozhat.
Tippek
- Szakboltokban kaphatók kifejezetten CD tisztítására szolgáló termékek, próbáljuk elsőként ezekkel helyreállítani a karcolt CD-t, DVD-t.
- Minden, számunkra fontos CD-ről készítsünk biztonsági másolatot, így elkerülhetjük, hogy karcolás esetén ilyen kockázatos műveleten múljon a helyreállítás lehetősége.
- Mielőtt megpróbáljuk helyreállítani a CD-t, ellenőrizzük, hogy valóban a CD-vel van gond, elképzelhető, hogy a lemezjátszó, vagy CD drive olvasófeje sérül.
Amire szükséged lehet
- Tiszta, puha, szálmentes kendő (pl.: mikroszálas törlőkendő)
- Víz
- Egyéb polírozó anyag (fogkrém, viasz, autóápoló, vazelin)
Figyelmeztetések
- Tisztítás után a CD-t mindig a pereménél fogjuk, ne érintsük meg az adathordozó felületét, mert a rákerülő újlenyomatok adatolvasási hibához vezethetnek.
- Polírozás során soha ne nyomjuk a fogkrémet erősen a felületre. A fogkrémmel törtnő polírozásnál így ugyanis nem hogy javítunk, de még ronthatunk is a helyzeten.