Használni a tűzoltó készüléket
A lap korábbi változatát látod, amilyen 188.36.239.250 (vitalap) 2013. július 8., 08:07-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell használni a tűzoltó készüléket? == right Soha nem tudhatjuk, mikor lesz szükség arra, hogy tudjuk használ…”)
Hogyan kell használni a tűzoltó készüléket?
Soha nem tudhatjuk, mikor lesz szükség arra, hogy tudjuk használni a tűzoltó készüléket. Pedig jó, ha nem a lángok közepette kell elolvasni a használati útmutatót…
Lépések
- Hívd a tűzoltókat a 105-ös telefonszámon! Még mielőtt hozzálátnál a tűz oltásának, mindenképpen hívd fel a tűzoltókat. Ha ők már úton vannak, kevésbé kell aggódnod amiatt, hogy mi lesz, ha mégsem sikerül egyedül megfékezned a tüzet.
- Ellenőrizd, hogy minden személy és háziállat biztonságos helyen van-e.
- Ellenőrizd, hogy te biztonságosan meg tudod-e kezdeni a tűz oltását. Az alábbiakat nem árt átgondolni:
- Fizikailag képes vagy megfékezni a tüzet? Vannak olyan fizikai korlátok, melyek megakadályozhatnak abban, hogy megfelelően tudd használni a tűzoltó készüléket. Bizonyos fogyatékkal élők, idős emberek vagy gyerekek például túl nehéznek találhatják a készüléket, vagy hogy elég nyomást fejtsenek ki annak működtetéséhez.
- Keresd meg a menekülési pontokat. Győződj meg arról, hogy van egy olyan pont, ahol azonnal ki tudsz menekülni, ha szükséges. Folyamatosan összpontosítsunk arra a helyre, ahol ki tudunk menekülni. Ha a menekülési útvonalunk csak egy kicsit is veszélybe kerül, azonnal meneküljünk ki.
- Ne próbáld meg eloltani a tüzet, ha az mérgező füstöt bocsát ki. Ha úgy gondolod, bármi toxikus is éghet, hagyd a tűzoltást a szakemberekre.
- Ellenőrizd az épület szerkezeti biztonságát: az égő falak, födémek és szarufák kockázatot jelentenek a biztonságodra.
- Ha több tűzoltó készülék is van, kérj meg egy érett, felelős személyt, hogy segítsen neked az oltásban.
- Soha ne feledd, hogy az élet fontosabb, mint az anyagiak, így ne kockáztasd se magad, se mások életét a veszélyben.
- Mérd fel a tüzet. A tűz csak egy bizonyos szintig oltható a tűzoltó készülék segítségével, mivel ezeket kisebb tüzek azonnali oltására fejlesztették ki. Így amikor egy lábosban kigyullad az olaj, és felkapnak a lángok, elég biztonságos megoldás lehet, ha lekapcsoljuk a gázt, a lábosra egy fedőt teszünk, és használjuk a tűzoltó készüléket. De ha a tűz már szétterjedt, mi hiába próbálunk meg egy tűzoltó készülékkel segíteni, ilyenkor már muszáj megvárni a tűzoltókat.
- Gyorsan mérlegeld, hogy mennyire biztonságos és érdemes használni az adott tűznél a tűzoltó készüléket! Nyilvánvaló, hogy nincs értelme használni egy égő gyertya eloltásához, mint ahogy egy égő ház esetében sem. De mondjuk egy égő papírkosárnál már nagyon hasznos lehet.
- Hallgass az ösztöneidre. Ha ezek azt súgják, hogy túl veszélyes a tüzet kezelni, ne tedd.
- Ismerjük a tüzek osztályozását – ezt figyelembe kell venni a tűzoltás szempontjából alkalmas tűzoltó készülék kiválasztásakor:
- ’A’ tűzosztály: szilárd, általában szerves anyagok tüze (fa, szén stb.), melyek lángolás és/vagy izzás (parázslás) kíséretében égnek.
- ’B’ tűzosztály: folyékony vagy cseppfolyósítható szilárd anyagok (benzin, gázolaj, olvadék stb.) tüzei.
- ’C’ tűzosztály: Gázok (acetilén, hidrogén, PB-gáz stb.) tüzei.
- ’D’ tűzosztály: Fémek (alumínium, magnézium stb.) tüzei.
- Ellenőrizzük, hogy milyen típusú készülék van. Az alábbi öt típusú készülék van:
- Vízzel oltó: csak nagyon csekély terjedelmű tűz eloltására képes. Csak az ’A’ tűzosztály kezdeti tüzeinek eloltására alkalmas. Nem alkalmazható alkáli fémek tüzeire (Hidrogén képződik), karbidok tüzeire (Acetilén képződik) és feszültség alatt álló berendezések tüzeire. A víz termikus bomlása miatt olvadt fémekre csak különös odafigyeléssel alkalmazható.
- Habbal oltó: ’A’ és ’B’ tűzosztály esetén. Használhatjuk éghető folyadékok tüzeinél, szilárd anyagok tüzeinél, közlekedési tüzeknél, oltóvízhiány esetén és mérgező anyag párolgásának megakadályozására. Ne használjuk azonban elektromos feszültéség alatt álló berendezések tüzeinél, gáztüzeknél, cseppfolyós gázok tüzeinél, magasból lezúduló vagy nyomás alatti folyadékok tüzeinél, illetve ahol a víz sem alkalmazható (karbidok, alkáli fémek).
- Porral oltó: több oltópor típus is van, ez határozza meg, hogy milyen tűzosztályú tüzek megfékezésére alkalmas. Manapság a legelterjedtebb az ’ABC’ oltópor. Alkalmas gáz és éghető folyadékok kisméretű tüzeinek oltására. Javasolt használni, ha vízzel vagy habbal nem lehetséges az oltás. Olthatunk vele elektromos berendezések feszültség alatti tüzeit. A szilárd, éghető anyagok, alkálifémek, könnyűfémek tüzei csak speciális oltóporral olthatók.
- Széndioxiddal oltó: elektromos berendezések tüzeinek oltására alkalmas. Alkalmatlan izzó, parázsló anyagok oltására. Használatakor csak a megfogás céljára kialakított szerkezeti részeket (fogantyút) használjuk, mivel a készülékből kiáramló -78 fokos széndioxid súlyos fagyási sérüléseket okozhat. A típusú tűz oltására nem alkalmas. Levegőkiszorító hatása miatt zárt helyiségben kizárólag légzésvédelmi eszközzel együtt használható, egyébként fulladásveszélyt okoz.
- Halonnal oltó: széles körben használható oltásra. Magas hőmérséklettel érintkezve az emberi szervezetre káros vegyületek képződhetnek. Olyan vegyszereknél, melyek levegő hiányában is gyors oxidációra képesek, nem alkalmazható.
- Kezd el használni a tűzoltó készüléket:
- Húzd ki a biztosítószeget!
- Irányítsd a szórócsövet a tűzre.
- Nyomd meg a marokszelepet!
- Szakaszosan működtesd!
- Ne a lángokba irányítsuk a tűzoltó készüléket, hanem a lángok forrására! Ez nagyon fontos abban, hogy meg tudjuk fékezni a tüzet.
- Ne állj túl közel a tűzhöz!
- Készülj fel rá, hogy a tűzoltó készülékek csak néhány másodpercig működnek.
- Ha a tűz nem reagál az oltásra, menekülj ki.
- Ha a helyiség tele van füsttel, menekülj ki.
- Ha megfékeztük is a tüzet, ne hagyjuk el a helyiséget, mert újra kigyulladhat.
- Vásároljunk egy új tűzoltó készüléket!
Tippek
Amire szükséged lehet
- tűzoltó készülék
Figyelmeztetések
- Ne engedjük gyerekeknek, hogy használják a tűzoltó készüléket semmilyen körülmények között!