Felismerni és kezelni az agyrázkódást
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bianka (vitalap | szerkesztései) 2013. május 28., 16:48-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell felismerni és kezelni az agyrázkódást? == Az agyrázkódás akkor következik be, ha az agy - a fejet ért ütés következtében - elmozdul a koponyán…”)
Hogyan kell felismerni és kezelni az agyrázkódást?
Az agyrázkódás akkor következik be, ha az agy - a fejet ért ütés következtében - elmozdul a koponyán belül, de az ütés nem közvetlenül a körülírt helyen éri. A gyermekeket – főként kültéri játékok során – gyakran érhetik olyan balesetek, amelyek következményeképpen agyrázkódás is kialakulhat, ilyenkor gyorsan kell cselekedni, mielőtt még súlyos következmények alakulnának ki.
Lépések
- Fejsérülés esetén legfontosabb feladatunk az agyrázkódás felismerése a jellemző tünetek alapján.
- Az enyhe agyrázkódás tünetei az alábbiak lehetnek:
- rövid ideig tartó átmeneti eszméletvesztés,
- fejfájás,
- zavartság,
- szédülés,
- érzészavarok: homályos látás, fülcsengés,
- rossz közérzet,
- memória vagy koncentráció zavar.
- Ha a sérülés közepesen súlyos vagy súlyos, a fenti tünetek az alábbiakkal egészülhetnek ki:
- makacs fejfájás,
- ismételt hányás, hányinger,
- epilepsziás rosszullétek,
- az egyik vagy mindkét pupilla tágulata,
- elkent beszéd,
- végtaggyengeség,
- koordinációzavar,
- fokozódó zavartság, izgatottság,
- ébreszthetetlenség.
- Gyerekek esetén gyakori, hogy nem tudnak még beszámolni a fejfájásról, az érzészavarról vagy a zavartságról, ezért náluk jobban oda kell figyelni. E tünetek helyett étvágytalanná válnak, nyűgösek lesznek, megváltoznak az alvási szokásaik és elvesztik érdeklődésüket a korábban kedvenc játékaik iránt.
- Nagyobb gyerekek esetén figyelmeztető jel lehet az is, ha romlik az iskolai teljesítményük.
- Ha valószínűnek tűnik, hogy valaki a környezetünkben enyhe agyrázkódást szenvedett, meg kell kezdenünk a kezelését.
- A betegség kezelése viszonylag egyszerű. A sérült számára lehetőség szerint teljes nyugalmat kell biztosítanunk, minél több fekvéssel, alvással.
- Az esetek jelentős részében a tünetek néhány órán, egy-két napon belül teljesen megszűnnek, esetleg a fejfájás pár napig tünetként még fennmarad.
- Ha az agyrázkódás utáni tünetek az első néhány óra után egyáltalán nem javulnak, esetleg fokozódnak, akkor azonnali orvosi ellátásra van szükség.
- Egyébként is helyes, ha a fejsérülést követően orvos látja a beteget, és határozza meg a nélkülözhetetlen vizsgálatokat, dönti el a kórházi megfigyelés szükségességét. Ezért azt javasoljuk, hogy, ha fennáll az agyrázkódás esélye, akkor pár órán belül mindenképp menjünk orvoshoz, és számoljunk be neki a balesetről, ami okozhatta.
- Komputertomográfiás (CT) vizsgálattal megállapítható a sérülés pontos helye, kiterjedése, esetleg annak jellege.
- A sérülteknek a fájdalomcsillapítók mellett általában az agy duzzadását csökkentő gyógyszerekre, vízhajtókra is szükségük lehet, amelyeket kórházi körülmények között kaphatnak csak meg.
Tippek
- Célszerű az agyrázkódást szenvedett sérültet éjszaka is 2-3 óránként felébreszteni, hogy nem romlott-e az állapota.
- A megfelelő védőfelszerelés, sisak alkalmazásával a fejsérülések egy része megelőzhető, illetve azok súlyossága csökkenthető. Ez a magasban, építkezésen dolgozóknál elengedhetetlenül szükséges. De a görkorcsolyázó, kerékpározó gyermekeknél is igen jó szolgálatot tehet a fejvédő.
Amire szükséged lehet
- Otthoni betegápolóra, aki mindig ott tartózkodik a sérült mellett, és figyeli az állapotváltozást.
- Súlyosabb esetben kórházi kezelésre.
Figyelmeztetések
- Fontos tudni, ha a koponyát ért balesetet követően - akár napokkal később is - a beteg állapota romlik, azonnal ismét orvoshoz kell fordulni.
- Az újszülöttek és kisgyerekek esetén a gyerek heves megrázása is okozhat agyrázkódást.
- Idősebb korban az elesés következményeként is kialakulhat agyrázkódás.