Rántást készíteni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bianka (vitalap | szerkesztései) 2011. május 16., 12:43-kor történt szerkesztése után volt.
Szerkesztés Hogyan kell rántást készíteni?
A rántás számos főzelék, leves és főétel alapja. Célja, hogy sűrűbbé és laktatóbbá tegye az ételt.
Szerkesztés Lépések
- Forrósítsuk fel az olajat/ zsírt vagy vajat! A zsiradék kiválasztása a kész étel típusától és ízvilágától függ. A melegítendő zsiradék mennyiségét is attól függően kell meghatározni, hogy mekkora rántást szeretnénk készíteni. Minél több olajjal kezdünk el dolgozni, annál több lisztre lesz szükségünk hozzá.
- Tegyük hozzá a lisztet! Ha kellően felforrósodott a zsiradék, akkor adjuk hozzá a lisztet! Gyorsan keverjük el a beleöntött lisztet, hogy ne legyen csomós!
- Pirítsuk arany barnára a lisztet! Folyamatos kevergetés mellett pirítsuk arany barnára a lisztet, vigyázva, hogy ne égessük oda a rántást!
- Engedjük fel a rántást! Attól függően, hogy milyen ételt készítünk vízzel vagy valamilyen más folyadékkal (pl. sűrített paradicsommal) engedjük fel a rántást! Fontos, hogy lassan öntsük bele a folyadékot, és folyamatos kevergetéssel kerüljük el, hogy becsomósodjon!
Szerkesztés Tippek
- A krémlevesek sűrítésére alkalmazott rántásokat érdemes inkább vajjal csinálni, míg a főzelékekét inkább zsírral vagy olajjal attól függően, hogy édes vagy savanyú ízesítésű egytálételt készítünk.
- Érdemes vastag falú és teflon bevonatú lábasban elkészíteni a rántást, mivel könnyen odakozmál! Ugyanezért gáztűzhely esetében lemez használata is ajánlott a lábas alá.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- zsír, olaj vagy vaj
- liszt
- víz
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Vigyázni kell, mert ha véletlenül túl nagy rántást csinálunk, azaz túl sok olajat és lisztet használunk, akkor könnyen lisztízűvé válhat az egész étel is.