Magánszemélyeknek elkészíteni az adóbevallásukat
A lap korábbi változatát látod, amilyen Számvitelsuli (vitalap | szerkesztései) 2013. január 28., 15:52-kor történt szerkesztése után volt.
Hogyan kell magánszemélyeknek elkészíteni az adóbevallásukat?
Ki készítheti el a magánszemélyek adóbevallását? Milyen bevallási lehetőségek vannak? Mikor milyen nyilatkozatot kell kitölteni? Mindezek a kérdések nagyon fontosak, ha magánszemélyként szeretnénk adózni.
Lépések
- Döntsük el, hogy az adóbevallás melyik formáját választjuk! A magánszemélyek részére három lehetőség kínálkozik: munkáltatói adómegállapítás, egyszerűsített bevallás, önadózás.
- Munkáltatói adómegállapítás:
- Ha ezt szeretnénk választani, január 31-ig írásban kell ezt kérni a munkáltatótól a 12NY29 jelű nyilatkozat kitöltésével.
- Ha nem kérjük a munkáltatói adómegállapítást, erről is nyilatkozni kell a 12NY30 jelű nyilatkozaton.
- Ha a munkáltató nem vállalja a magánszemély adójának megállapítását, erről és az adónyilatkozat vagy az egyszerűsített bevallás benyújtásának választhatóságáról időben tájékoztatnia kell a magánszemélyt.
- Egyszerűsített bevallás: Ebben az esetben az adóhatóság készíti el bevallást. Csak annyit kell tenni, hogy az erre a célra szolgáló, 1253NY jelű nyilatkozatot kitöltjük, aláírjuk és február 15-éig postára adjuk, vagy Ügyfélkapun keresztül elküldjük. Arra kell figyelni, hogy a határidő jogvesztő.
- Önadózás: Ebben az esetben magunknak készítjük el az adóbevallást. Ehhez a 1253 jelű nyomtatványt kell kitölteni és beküldeni a NAV-nak május 31-éig.
Tippek
- Fontos határidő még február 25. Ez az adóbevallási határidő a következőket érinti:
- egyéni vállalkozók,
- áfa fizetésre kötelezett őstermelők,
- áfa fizetésre kötelezett magánszemélyek,
- az EVA hatály alá bejelentkezett egyéni vállalkozók.
Figyelmeztetések
- Az egyszerűsített bevallás esetén fontos, hogy a február 15-ei határidő jogvesztő!
Amire szükséged lehet
- 12NY29 jelű nyilatkozat
- 12NY30 jelű nyilatkozat
- 1253NY jelű nyilatkozat
- 1253 jelű nyomtatványt