Gitárt hangolni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2012. szeptember 27., 12:11-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell gitárt hangolni?)
Szerkesztés Hogyan kell gitárt hangolni?
A kezdő gitárosok első nagy kihívása a gitár behangolása. Érthető, hogy aggódnak emiatt, hiszen egy jól behangolt gitár nélkül nincs értelme nekiállni a napi adag gitárgyakorlásnak sem. Az alábbiakban kezdők számára adunk hasznos ötleteket és akciótervet arra vonatkozóan, hogyan kell behangolni a gitárt!
Szerkesztés Lépések
- Szerezd be az alapinformációkat! A gitár 6 húrral megáldott pengetős hangszer. A 6 húr hangjait az alábbi hangokra akarjuk beállítani (felülről nézve): E, A, D, G, H, E.
- Válaszd ki, mivel hangolod be a gitárodat! A megfelelő hangmagasság beállítására több lehetőségünk is van, érdemes az alapján választani, ki mennyire gyakorlott a gitár behangolásában.
- Akiknek abszolút zenei hallásuk van, nincs is szükésgük eszközre, anélkül is tökéletesen be tudják hangolni hangszerüket.
- elektromos hangológép
- hangolósíp
- hangoláshoz készített gitárhangolási videó a Gitáregyetemen
- zongora, furulya, hangvilla, telefonvonal (A hangot ad!)
- húrok egymáshoz hangolása
- Szóljon hangosan! Bármelyik megoldást is választod, fontos, hogy azon szuperképesség birtokába kerülj, hogy össze tudd vetni a hangokat és felfedezd az azonosságot. Pendítsd meg a húrt és ha nem egyezik az etalonnal, akkor a fejen található hangolókulcsok segítségével feszítheted vagy lazíthatod. Minél feszesebb egy húr, annál magasabb hangon szól és minél jobban kiengeded, annál mélyebben.
- Hangold egymáshoz a húrokat! Nem bonyolult módszer ez sem, de már valamivel több figyelmet és hallást igényel, mint a hangológépes megoldás. Ez esetben csak egyetlen hangot kell valamilyen etalonhoz igazítani, ezt követően azonban minden többi húrt ehhez az egy behangolthoz állítunk. Ha egy húrt behangoltuk, akkor azt a tulajdonságot használjuk ki, hogy egy húrt, különböző érintőkön lefogva megadja a korábban behangolt szomszédos húrjának a hangját.
- Legyen rutin a hangolás! Minden nap el kell végezni az elején, de 1 hónap után beállnak a húrok és nem kell őket bántani. Legyen rutin! A zenei hallást is fejleszti, illetve nagy gyakorlottságot elérve a kezdeti 20 percből 1-2 perc lesz a szintidő.
Szerkesztés Tippek
- Szánj elég időt a hangolásra, mert enélkül időpocsékolás a gyakorlás!
- Próbáld ki előbb a legegyszerűbb, hangolóval történő hangolást, hogy a füled is hozzászokjon, mire kell figyelnie, amikor majd egymáshoz hangolod a húrokat!
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- türelem
- idő
- hangológép vagy bármilyen külső “hangforrás”, amihez etalonként lehet viszonyítani a húrok hangjait
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Ha nem vagyunk gyakorlottak különösen figyeljünk, hogy ne feszítsük túl a húrokat, ha esetleg nem vagyunk biztosak, hogy fel vagy le kell hangolni még a húrt, először inkább lefelé próbálkozzunk.
- Sokszor nem a gitártanuló technikai hibái miatt nem jön az eredmény és nem szól úgy a gyakorlat, mint kellene. Ezekben az esetekben a dolgot általában a nem jól behangolt gitár számlájára kell írni.
- Ha újak vagy öregek a húrok, könnyebben elhangolódnak és szakadnak.
- Nem mindegy, hogy nylon vagy fém húrral játszol: fájdalom és megszólaltatás szempontjából sem mindegy.
Szerkesztés Kapcsolódó videók