Használt autót vásárolni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2012. június 14., 15:18-kor történt szerkesztése után volt. (→Tippek)
Hogyan kell használt autót vásárolni?
A használt autó vásárlás nem könnyű dolog, hiszen Magyarországon kultusza van a kilométeróra visszapörgetésének és az egyéb, vevőkárosító praktikáknak. Ha azonban alaposan átnézzük vagy átnézetjük a járművet, illetve megbízható forrásból, garanciával vásárolunk használt autót, akkor nagyon jól járhatunk, hiszen az új autóhoz képest akár töredék áron vásárolhatunk megbízható, hosszú éveken át használható négykerekűt.
Lépések
A választás első lépései
- Döntsd el, hogy mire van szükséged! Gondold végig, hogy pontosan milyen autó lenne leginkább alkalmas számodra! Alapvetően egyedül használod majd, vagy a gyerekeket is be kell pakolni a hátsó ülésre? Utóbbi esetén a csomagtartó mérete is fontos, célszerű kombit, egyterűt választani, hogy a nyaralások alkalmával is legyen hely a csomagoknak. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy mennyi a várható éves futásteljesítmény, hiszen így kiszámolható, hogy visszajön-e a valamivel drágább, de üzemeltetés tekintetében olcsóbb dízelmotoros verzió ára.
- Legalább 1-2 éves modellt válassz! Az új autók már a vásárlás után jelentősen veszítenek az értékükből, egy autó 1-2 éves korában a legmagasabb az értékvesztés, egyes márkák esetében akár 20-30 százalék is lehet. Az 1-2 éves modellekben ugyanakkor jellemzően még kevés kilométer van.
Ha már megvan a használt autó fajtája és típusa
- Ellenőrizd az autót kívülről! Nézd meg a karosszériát, ha megtörik rajta a népfény, akkor az autó valószínűleg sérült. Egyértelműen törésre utalnak a karosszériaelemek közötti apró szín- és árnyalatkülönbségek, illetve az egyes elemek között megmutatkozó hézagkülönbségek. Egy elem újrafestése persze nem mindig állapítható meg szemmel, ilyenkor nagy segítség a festékvastagság mérő, amivel könnyen kiderülhet, hogy hol volt törött az autó.
- Figyelj a rozsdásodásra! Érdemes a kerékjáratokba, illetve a csomagtartó szőnyege alá is benézni, ezek tipikus rozsdásodási helyek. Az alvázat se hagyd ki!
- Soha ne higgy a kilométerórának! Egy autó átlagos futásteljesítménye 10-15 ezer kilométer körül van évente, de egy taxis tulajdonos akár ennek 5-10-szeresét is belerakja évente. Az autó tényleges futásteljesítményéről árulkodhatnak a pedálok, ha ezek például fémesre vannak koptatva, akkor minimum 100 ezer kilométert mentek az autóval.
- Válassz garanciával rendelkező használt autót! Érdemes olyan használt autót választani, amire még vonatkozik a gyári garancia, vagy az eladó 1 évre vonatkozó garanciát vállal.Garancia tekintetében a vezetett szervizkönyv is bizalmat ébreszthet. Ez nagy valószínűséggel az autó valós futásteljesítményére is utal.
- Szakemberrel is nézesd meg! Ha teheted, vigyél magaddal olyan barátot, ismerőst, aki szakértő, esetleg autószerelő, ő hamar észre fogja venni azokat az apró részleteket, amik várható hibákra, korábbi törésekre, netán a hamis futásteljesítményre utalnak.
- Ismerd meg az autó történetét! Hívd fel a szervizt, ahol az autót szervizelték, alaposan kérdezd ki a tulajdonost arról, hogy mire használta, milyen hibák jelentkeztek eddig, milyen sérülései voltak, illetve hogy miért adja el az autót. A kérdésekre kapott válaszok mind-mind segítik a döntést.
- Olvass a sorok közt! A tulajdonos személyisége is sokat elárul az autó állapotáról, talán banálisnak tűnik, de a fiatal férfiak szeretik jobban taposni a gázt, ezért is emelik ki sok hirdetésben, hogy az autónak hölgy tulajdonosa volt, ami persze nem feltétlenül igaz.
- Vidd el egy próbakörre! Ha elégedett vagy az eddig látottakkal és hallottakkal, vidd el egy próbakörre, próbáld ki az összes sebességfokozatot, az egyenes futást, a gyorsítást. Az egyéb funkciókról se feledkezz meg, ellenőrizd, hogy működik-e az ablaktörlő, a légkondicionáló, a lámpák. Nézd meg, hogy megvannak-e a szükséges, illetve előírt tartozékok.
- Vizsgáltasd át! Ha megvan a kiszemelt modell, érdemes elvinni egy márkaszervizbe, hogy alaposan nézzék át. Ennek ára egyáltalán nem jelentős ahhoz képest, hogy megkíméld magad a későbbi problémáktól. Egyébként ha az eladó nem egyezik bele ebbe, akkor azonnal fordulj sarkon!
- Alkudj keményen! Ha több autót megnéztél, biztosan találtál legalább két megfelelő használt autót, ne légy szívbajos, alkudj! Az árból akár 10-20 százalékot is engedni szokott a tulajdonos, válaszd azt, ahol nagyobb az elért kedvezmény!
Tippek
- Olvasd el a Totalcar Nepperszótárát, segítségével könnyedén lefordíthatod az autós hirdetésket.
- Egy 2011-es törvénytervezet szerint hamarosan bárki megnézheti a műszaki vizsgákon rögzített kilométeróra állást, így a visszatekeres nagy valószínűséggel könnyen tetten érhető lesz.
- Ha a használt autó állapota korának megfelelő, az ár tekintetében az Eurotax katalógus segíthet.
- Soha ne dönts az első néhány autó alapján, legalább 3-4 modellt nézz meg! Ha több márka és típus is szimpatikus, érdemes akár 10 használt autót is megnézni, kipróbálni.
- Ellenőrizd a szervizkönyvet!
- Érdemesebb magánszemélytől autót vásárolni, ez egy megbízhatóbb forrás, ráadásul így kedvezőbb árat is tudsz kialkudni, hiszen nem kell a kereskedői jutalékot is kifizetni.
- Használjunk festékrétegmérő készüléket. A piacon különféle árkategóriájú festékrétegmérő készüléket lehet találni. Legkönnyebben az internetes Google keresővel érhetjük el a kínálatot.Pár ezer forintért kínálnak LED-es festékrétegmérőnek nevezett szerkezetet. A termék használati útmutatója szerint a zöld, sárga és piros led a következő mért értékeket jelenti:
- Piros > kb 1,8 mm
- Sárga kb. 1,0 és 1,8 mm között
- Zöld < kb 1,0 mm
- Hogy a fenti értékeket értelmezni tudjuk, tudnunk kell mi az eredeti gyári festékréteg-értéktartomány a gépkocsikon. Általánosan elmondható, hogy a gyári eredeti festékréteg-vastagság a személygépkocsikon 100-200 mikrométer, azaz 0,1-0,2mm! Az érték függ a gépkocsi márkájától, a fényzés minőségétől (metál vagy normál fényezésű autó). A fentiek tudatában beláthatjuk hogy ha a Zöld LED 0-1.0mm között azaz 0-1000 microméter között világít, akkor az erősen újrafényezett elemen is "jót" fog jelezni a készülék. Tehát maximum kulcstartónak használható! Lehet mágneses letapadás elvén működő toll típusú szerkezetet is kapni.Ezzel a készülékkel már nagyjából meg tudjuk állapítani hogy a vizsgált gépkocsin volt-e komolyabb javítás. Viszont használata bizonytalan. Pontosan merőlegesen kell a vizsgálandó felületre felhelyezni a henger végén található mágnest, és óvatosan elhúzni a vizsgált felülettől. Azt a pillanatot kell elkapnunk, amikor a hüvelyben lévő a végén mágnessel ellátott zöld, sárga, és piros színnel beskálázott pálca a rugó húzóerejétől fogva elpattan a felületről. Nagy hátránya hogy csak acél karosszérián használható, valamint a hitelessége egyáltalán nem ellenőrízhető. Ha egyszer túlságosan kihúzzuk a pálcát a hüvelyből, a rugó megnyúlik, és máris megváltozik annak a húzóereje. Tehát soha többet nem fog korrekt értéket jelezni.Egyedül a digitális festékrétegmérő készülékek alkalmasak a pontos karosszéria állapot felmérésre. Ezekkel a készülékekkkel már nagy bizonsággal pár perc alatt kideríthető mit rejt a csillogó festékbevonat!
Figyelmeztetések
- Ellenőrizd az autó papírjait! Az eredetiségvizsgálat amúgy is kötelező elem a vásárláskor.
- Soha ne vásárolj olyan autót, aminél gyanúsak a körülmények (pl.: a kereskedő szerint hölgy tulajdonosa volt, de a forgalmin férfinév szerepel, AF-es az alvázszáma)!