Felhasználni a levendulát
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2012. június 11., 15:35-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell felhasználni a levendulát? == Ha június, akkor levendula. Ennek az eredetileg Dél-Franciaországban őshonos mediterrán növénynek az áldásos tulaj…”)
Hogyan kell felhasználni a levendulát?
Ha június, akkor levendula. Ennek az eredetileg Dél-Franciaországban őshonos mediterrán növénynek az áldásos tulajdonságait már az ókori rómaiak is felismerték, előszeretettel alkalmazták gyógyításra, fertőtlenítésre és illatosításra. Hazánkban pannonhalmi bencés szerzetesek, majd tihanyi őstermelők az értékesebb illóolajú francia és a markánsabb aromájú angol változatát telepítették. Az ültetvények mellett a saját kertünkben élő, vagy a teraszunkon, nagyobb cserépben nevelt levendulabokrokban gyönyörködhetünk. A levendula egyszerre gyógy-, fűszer- és dísznövény, ez adja felhasználási lehetőségének sokszínűségét. Ha levendula, akkor nyári forróság, kékeslila színben pompázó mezők, bódító illatok és csábító ízek.
Lépések
- A jellegzetes lila színű virágok kinyílása után szárával együtt vágjuk le a levendulát.
- A levendulaszálakat csokorba kötve, buzogány formában összefonva vagy koszorúként összefűzve még hetekig élvezhetjük látványát és kellemes, üdítő illatát.
- A termesztők is a frissen learatott levendulából sajtolják ki az illóolajat. Bioboltban vagy gyógyszertárban vásárolhatunk levendulaolajat.
- A levendulaolaj gyógyító, valamint egyszerre nyugtató és élénkítő hatása lévén testi és lelki bajok orvosolására alkalmas.
- Fürdővízbe csepegtetve izmok ellazítására, görcsök enyhítésére, és a bőr puhábbá tételére.
- Inhalálással légutak tisztítására és fertőtlenítésére.
- Rovarcsípés okozta viszketés enyhítésére.
- Gyulladt, leégett vagy ekcémás bőr gyógyítására.
- Masszázsolajként izmok, ízületek gyulladásának csökkentésére, reumás fájdalmak kezelésére.
- Párologtatva feszültségoldásra, relaxálásra, közérzetjavításra, fejfájás csillapításra, alvászavarok megszüntetésére.
- A frissen levágott levendulát csokrokba kötve árnyékos és szellős helyen, lefelé lógatva tudjuk megszárítani.
- A virágokat – a szárakról leszedegetve – külön is megszáríthatjuk egy tálcán. Azonban könnyebb és egyszerűbb, ha a már megszáradt szárakról morzsoljuk le a virágfejeket.
- A levendula szárítva is megőrzi jellegzetes színét, illatát és gyógyhatását, ilyen állapotában szintén sokféleképpen tudjuk hasznosítani.
- A szárított levendulavirágok leforrázásával gyógyteát készíthetünk, amely jótékony hatással van a fejfájásra, az alvászavarra, a stresszre és az idegeskedésből eredő gyomorpanaszokra.
- A virágfejek forrázásából kapott főzetet hozzáadhatjuk a fürdővízhez is, amely így nyugtató hatású lesz, továbbá csökkenti az izomfájdalmakat, serkenti a vérkeringést és segíti a bőr regenerálódását.
- Megszárított levelét fűszerként használhatjuk fel.
- Szárított levendulavirággal megtölthetünk vászonból vagy organzából készült kisebb zsákokat és párnácskákat, amelyeket a szekrénybe beakasztva vagy a ruhák közé elhelyezve molyok ellen alkalmazhatunk.
- Kosárba téve vagy színes szalaggal csokorba kötve lakásunk dísze is lehet a szárított levendula.
Tippek
- Akinek nincs saját „levendulaültetvénye”, nyáron a virágboltokban, a piacokon vagy kézműves vásárokon/boltokban frissen vágott vagy szárított formában beszerezhet néhány levendulacsokrot.
- A megszárított levendulát vászonból, organzából vagy papírból készült tasakokban, zárható üvegben vagy csokorba kötve hosszú ideig tárolhatjuk, megőrizve illatát és hatóanyagait.
- Ha jártasak vagyunk a házi szappanöntésben, akkor a megolvasztott alapanyagba szórhatunk szárított levendulavirágot és csepegtethetünk bele levendulaolajat. Az így kapott natúr kozmetikummal ismételten a levendula jótékony hatásait használhatjuk ki.
- Számos étel és ital elkészítéséhez is felhasználhatjuk alapanyagként, fűszerként vagy díszítésként. (lsd.: Levendula magazin és Levendulás receptek)
- Látogassunk el levendulafesztiválokra, hogy beszerezzünk egy-egy tövet, hasznos tanácsokat kapjunk gondozásához, levendulából készült ételeket, italokat kóstoljunk és még több lehetséges felhasználási móddal ismerkedjünk meg.
Amire szükséged lehet
- levendula (frissen szedve vagy szárítva)
- levendulaolaj
Figyelmeztetések
- A levendula begyűjtésével ne várjunk sokáig, ugyanis július végére már elszárad.
- Fűszerként keveset használjunk leveléből, mert nagyon intenzív aromája van.
Kapcsolódó források, hivatkozások
- Henn Bianka pályázata a Hogyankell.hu cikkíró versenyére
- A levendula termesztése és felhasználása
- A levendula gyógyhatása
- Levendula magazin
- Levendulás receptek