Megszüntetni a szájszagot
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andi02 (vitalap | szerkesztései) 2011. március 7., 11:18-kor történt szerkesztése után volt. (→Amire szükséged lehet)
Hogyan kell a szájszagot megszüntetni?
A rossz lehelet nagyon sok kellemetlen percet tud okozni, pedig a megszüntetése nem is olyan nagy tudomány. Persze az első, hogy mindig gondoskodjunk a szájhigiéniáról, de van néhány egyéb hasznos tippünk is.
Lépések
- Mindenek felett a szájhigiénia! Legalább naponta kétszer, de lehetőség szerint minden étkezés után moss fogat! A fogmosás mellett szájvizet is használj, így a teljes szájüreged tisztaságáról gondoskodhatsz! A szájzuhany ugyanígy a teljes szájüreg megtisztításában segít. Emellett a fogközökben található szennyeződés eltávolítására használj fogselymet!
- Járj rendszeresen fogorvoshoz! A doktor nem csak a rossz fogakat teszi rendbe, de a fogínybetegségeket is felismeri és kezelni tudja. Emellett a kellemetlen lehelet egy másik okozója, a fogkő ellen is ő a legjobb orvosság. :)
- Ne hagyd, hogy kiszáradjon a szád! A rossz leheletet sok esetben a száj kiszáradása okozza. A nyál ugyanis a test egyik természetes tisztítószere, így hiányában elszaporodhatnak a kellemetlen szagot előidéző baktériumok. A kiszáradás ellen igyál sok vizet! Segít, ha kb. 20 másodpercig tartogatod a szádban, és jól átöblíted vele a szájüreg minden zugát.
- Rágjál sok nyers zöldséget! A fogak egyenetlenségeiben könnyen megtapadnak az ételmaradékok (ezt nevezzük plakknak), amely később fogkővé alakulhat. A plakk eltávolításában sokat segít, ha rendszeresen rágcsálsz nyers zöldségeket, így például sárgarépát, zellert.
- Kerüld az alkoholt és a kávét! Az alkoholt és a kávét nem csak jellegzetes szaga miatt érdemes elhagyni (vagy legalábbis minimalizálni). Mindkettő fokozza a száj kiszáradását is, ami – ahogy korábban már leírtam – kellemetlen lehelethez vezet.
- Ne dohányozz! A dohányzás káros a fogakra, elszíneződést okoz. Emellett szájszárazságot és így kellemetlen szájszagot eredményez (arról nem is beszélve, mennyire káros az egészségre).
- Táplálkozz rendszeresen! Az evés is segíti a nyáltermelést. Ha sokáig nem eszel, kiszárad a szád, ami a baktériumok elszaporodásához vezet.
Tippek
- Fogmosáskor a nyelvet is tisztítsd meg! Ugyanis itt is rengeteg baktérium tanyázhat. Egy fém vagy műanyag kanál segítségével kapard le a nyelvedről a lepedéket! Ha épp nincs kéznél segédeszköz, dörzsöld a nyelved a fogadhoz, majd öblítsd ki a szád!
- Hordj magadnál fogkefét! A rendszeres fogmosás az egyik leghatásosabb eszköz a kellemetlen lehelet megelőzésére. Annak érdekében, hogy minden étkezés után meg tudd mosni a fogaidat, mindig legyen nálad fogkefe és fogkrém.
- A fogkefét megfelelően tárold! A fogkefén is elszaporodhatnak a baktériumok. Hogy ezt megakadályozd, tartsd fejjel lefelé egy hidrogén-peroxiddal feltöltött, lefedett pohárban! Fogkefét minden használat előtt alaposan öblítsd le! Másik hatékony módszer, ha 2-3 fogkefét felváltva használsz. Így van idejük megszáradni, amivel elkerülheted a baktériumok megtelepedését.
- Fokozd a nyálképződést cukormentes rágógumival! A rágó ráadásul a repedésekben maradt ételmaradék eltávolításában is segít.
- Rágjál petrezselymet! A zöld levelű növényekben megtalálható a klorofill, ami természetes szájtisztító és –frissítő anyag.
- Egyél narancsot! A benne található citromsav serkenti a nyáltermelődést.
- Néhány csepp borsmenta- vagy teafaolaj a fogkrémbe: Ez nem csak frissíteni a leheletet, de antibakteriális hatású is.
- Rágj szegfűszeget! Ez sok antibakteriális hatású eugenolt tartalmaz. Egyetlen szemet rágcsálj, majd ha az aromás illat átjárta a szád, köpd ki! Porral vagy olajjal ne helyettesítsd! Ezek nagyon koncentráltak, így akár égési sérülést is okozhatnak a szádban. Ha nincs kéznél szegfűszeg, fahéjjal is pótolhatod.
- Rágcsálj édeskömény-, kapor-, kardamom- vagy ánizsmagot! Utóbbi elpusztítja a nyelven található baktériumokat, míg a többi elfedi a kellemetlen szájszagot.
- Egy kis sütőpor: A sütőpor eltávolítja a lepedéket, emellett lúgos állagának köszönhetően semlegesíti a savakat. Kellemes mellékhatás, hogy fehéríti a fogaidat is. Arra viszont ügyelj, hogy a fogínyedet hagyd ki a sütőporos kezelésből!
Figyelmeztetések
- A kellemetlen szájszag komoly problémákra is utalhat! A rossz leheletet nem feltétlen az étkezési szokások okozzák. A probléma forrása fogínybetegség, emésztőrendszeri rendellenesség is lehet. Ha ilyesmire gyanakszol, fordulj azonnal szakorvoshoz! Mi adhat okot a gyanakvásra? Pl. jellegzetes szájszag (az aceton szagú, édeskés vagy gyümölcs szagú lehelet pl. cukorbetegség esetében gyakori), vagy egyéb panaszok (pl. a rossz lehelet nyelőcsőfájdalommal párosulva refluxra utalhat).
- Kerüld az alkoholtartalmú szájöblítőket! Ezek egy időre elfedhetik a kellemetlen leheletet, de mivel szárítják a szájüreget, hosszú távon csak fokozzák a problémát.
Amire szükséged lehet
- Fogkefe
- Fogkrém
- Szájvíz
- Fogselyem
- Szájzuhany
- Egy palack víz
- Nyers zöldségek (sárgarépa, zeller), petrezselyem
- Narancs
- Borsmenta- vagy teafaolaj
- Szegfűszeg vagy fahéj
- Édeskömény-, kapor-, kardamom- vagy ánizsmag
- Sütőpor
- Cukormentes rágógumi
- Egy jó fogorvos telefonszáma