Kezelni a székrekedést
A lap korábbi változatát látod, amilyen 89.135.156.220 (vitalap) 2011. november 27., 21:07-kor történt szerkesztése után volt. (→Lépések)
Hogyan kell kezelni a székrekedést?
Napjainkban is sokak küzdenek a székrekedés problémájával, mely bár igen kellemetlen tud lenni a mindennapokban, azonnali egészségügyi problémákat nem okoz. Ha azonban hosszú időn át tartó betegséggé válik, akkor igen súlyos szövődményekhez vezethet, ezért érdemes minél hamarabb kezelni azt!
Lépések
- Mit nevezünk tartós székrekedésnek? Ha a következő tünetek közül együttesen többet is tapasztaltunk az elmúlt 12 hét során, abban az esetben feltehetően székrekedési problémákról beszélhetünk:
- A székletürítések nagy részénél erőlködni kell.
- A székletürítések nagy részénél kemény a széklet állaga.
- A székletürítések nagy részénél nem sikerül a teljes ürítés.
- Heti három alkalomnál kevesebbszer van spontán székletürítés.
- Hashajtó nélkül nem tud laza székletet produkálni.
- Kezdjük életmódváltással! Az enyhébb, nem bélrendszeri elváltozás okozta székrekedés életmódváltással is kezelhető.
- Együnk viszonylag sok nagyon magas rosttartalmú ételt, melyek segítenek a széklet lágyításában, megkönnyítve ezzel annak távozását. Mindezt azonban fokozatosan kell elkezdenünk, mivel a hirtelen nagy mennyiségű rostbevitel puffadáshoz vezet!
- Igyunk sok folyadékot! Sokszor olyan egyszerű okok vezetnek a székrekedés kialakulásához, mint a túl kevés folyadékbevitel. Ezért érdemes ilyenkor akár az ajánlott 3 liternél is több folyadékot bevinnünk a szervezetünkben. Legoptimálisabb, ha mindezt víz formájában tesszük.
- Növeljük a mozgásadagunkat! A mozgásszegény életmódnak szinte együttes velejárói a székletproblémák, ezért annak megszüntetéséhez érdemes elkezdeni minél többet sportolni. Kezdetben akár az is segíthet, ha minden nap 1 órát gyalogolunk! Ha mindezt a munkahelyünkre való eljutás közben tesszük azzal még a környezetet is nagymértékben óvhatjuk.
- Alkalmazzunk vastagbélmasszázst! A hasfalon enyhe nyomás kíséretében végezzünk patkó alakú „körzéseket” jobboldalról, alulról kezdve felfelé, majd baloldalra haladva felülről lefelé, azaz a vastagbél lefutásának irányában! A hatás érdekében érdemes minden reggel vagy este megismételni legalább tíz percig.
- Forduljunk orvoshoz! Amennyiben az életmódváltás hatására semmi javulás nem tapasztalható, érdemes szakértő segítségét kikérnünk. Az orvosok kezdetben székletlazítók felírásával próbálják kezelni a problémák, melyeket bevihetünk gyógyszerek vagy ásványi olajak formájában is a szervezetünkbe. Ezek túlzott alkalmazása azonban úgyszintén káros következményekkel járhat az egészségünkre nézve.
- Mi az a biofeedback technika? A székrekedés hátterében medencefenék-diszfunkció is állhat. Amennyiben ez a helyzet, általában biofeedback technikák elsajátítását ajánlják, melyek segítségével a beteg megtanulja a béltartalom mozgatásához szükséges izmok tudatos és koordinált mozgatását.
Tippek
- Az ember könnyen belecsúszhat abba a hibába, hogy marékszám kapkodja be a hashajtókat vagy veszi magához a különböző csodaszereket, azonban mindezek túlzott alkalmazása veszélyes lehet, mint például a paraffin olaj, mely nagyban gátolja a zsírban oldódó vitaminok felszívódását a szervezetben.
- Székrekedés esetén kerüljük azokat a tipikus székletfogó táplálékokat, mint a csokoládé és a banán.
- Hasmenéses időszakokat követően könnyen kialakulhat székrekedésünk, melyhez általában a hasfogó gyógyszerek túlzott alkalmazása vezet. Ilyenkor érdemes megvárni, míg a készítmények teljesen kiürülnek szervezetünkből, és az addig megszokott étrendünk rosttartalmának növelésével segíteni a székletürítési szokásaink visszatérését.
- Ha már hashajtókat alkalmazunk érdemes természetes alapanyagból készülőket vennünk az újabb készítmények egy része már az egyiptomi útifű (Ispaghula) maghéját tartalmazza, ami azzal a különleges tulajdonsággal rendelkezik, hogy saját tömegénél negyvenszer több vizet képes megkötni, és ezúton a béltartalom tömegét növelve fejti ki jótékony hatását.
Amire szükséged lehet
- sok mozgás
- sok folyadék
- sortban gazdag táplálékok
Figyelmeztetések
- A tartós székrekedés aranyér és végbélrepedés vagy –szakadás kialakuláshoz vezethet a sorozatos székletürítési erőlködések hatására.
- Amennyiben a széklet annyira megkeményedik a bélrendszerben, hogy úgynevezett impaktáció jön létre belőle, mely természetes módon nem tud távozni szervezetünkből, könnyen vezethet végbélelzáródáshoz, melyet van, hogy csak műtéti úton lehet megszüntetni.