Ingatlanhitelt felvenni
A lap korábbi változatát látod, amilyen DrnemethLAW.hu (vitalap | szerkesztései) 2011. november 7., 12:20-kor történt szerkesztése után volt. (→Figyelmeztetések)
Szerkesztés Hogyan kell ingatlanhitelt felvenni?
A jelzáloghiteleknek 4 alapvető fajtája van a
- szabad felhasználású jelzáloghitel
- a lakásvásárlási hitel (új- használt)
- lakásbővítési-, korszerűsítési és felújítási hitel
- lakásépítési hitel
Ezek közül ebben a cikkben a lakásvásárlási hitel felvételével kapcsolatos információkat szedtük össze.
Szerkesztés Lépések
- Először is válasszuk ki a megvásárolni kívánt ingatlant!
- Nézzük meg mennyi önerő áll rendelkezésre, majd azt követően számoljuk ki, hogy mekkora összegű hitelre lenne szükségünk.
- Keressünk föl több pénzintézetet is, hogy kiderüljön, hol milyen feltételekkel kaphatunk megfelelő összegű hitelt. A legjobb feltételeket kínáló banktól kérjünk előzetes hitelbírálatot. Az előzetes hitelbírálat során a bank megvizsgálja a következőket:
- jövedelmeinket,
- terhelhető ingatlanok fedezeti értékét (nem kell, hogy a fedezetként bevont ingatlanoknak mi is a tulajdonosaik legyünk, családtagjaink, rokonaink ingatlanját is bevonhatjuk a tulajdonosok hozzájárulásával),
- a terhelendő ingatlanok rendelkeznek-e lakásbiztosítással,
- a KHR (BAR) listán nem vagyunk-e nyilvántartva.
- A bank kiválasztása és az előzetes hitelbírálat után a hitelfelvétel menete a következő:
- Készítsük el az ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyzett végleges adásvételi szerződést.
- Nyújtsuk be az adásvételi szerződést a területileg illetékes Földhivatalba.
- Kössünk lakásbiztosítást a megvásárolt ingatlanra.
- Hitelkérelem nyomtatványainak, valamint az adásvételi szerződésnek és a széljeggyel ellátott tulajdoni lapnak, jövedelemigazolások (bankszámla kivonatok) a benyújtása a kiválasztott pénzintézethez.
- A bank által megbízott értékbecslő szakember elvégzi az ingatlan(ok) értékbecslését.
- Ezután már a bankon múlnak a dolgok - megtörténik a hitelbírálat, amelynek 2 kimenetele lehet:
- Elutasítják a hitelkérelmünket, ekkor másik pénzintézetnél kell próbálkoznunk.
- Számunkra kedvező döntés születik, megkaptuk a hitelt. Ekkor a folyamat tovább folytatódik.
- Ezt követi a szerződés aláírása: közjegyzői okiratba foglalt 2 oldalú szerződés aláírása (A 2 oldalú szerződés bankfüggő, ekkor jelen vannak: ügyfél, bank, közjegyző. Egyes pénzintézeteknél 1 oldalú tartozásvállaló nyilatkozat aláírása történik: Csak az ügyfél és a közjegyző van jelen, de ennek is alapja a bankkal aláírt szerződés.)
- Közjegyzői okirat benyújtása a területileg illetékes Földhivatalba.
- A bank, mint jelzálogjogosult rákerül a tulajdoni lapra, és az újabb széljeggyel ellátott tulajdoni lap benyújtása a hitelt nyújtó pénzintézethez.
- Lakásbiztosítás engedményezése a hitelt nyújtó pénzintézet javára a hitel és 1 éves járulékai erejéig.
- Már nincs más dolgunk mint várni a hitelfolyósításra.
- A folyósítást követően az ügyvédnél vagy közjegyzőnél korábban letétbe helyezett tulajdonjog lemondó nyilatkozat benyújtása a földhivatalba a vevő végleges tulajdonjogának bejegyzéséhez.
- A folyósítást követő hónapban indul a hitel törlesztése, amelyet a finanszírozó banknál vezetett folyószámláról kell csoportos beszedési megbízással teljesíteni.
Szerkesztés Tippek
- Érdemes szakértő segítségét kérni abban, hogy eldöntsük, hosszú távon melyik hitelkonstrukció nyújtja számunkra a legkedvezőbb feltételeket!
- Ha pedig felvettük a hitelt, törlesszünk határidőben, ha késnénk, inkább egyeztessünk a banki ügyintézővel, minthogy a meg nem válaszolt, át nem vett fizetési felszólítások után a bank azonnal végrehajtást indítson a közjegyzőnél aláírt és gyorsan végrehajtható okiratok alapján a megvett ingatlanon.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- Ügyvédre vagy közjegyzőre az adásvételi szerződés elkészítéséhez és ellenjegyzéséhez.
- Idő és/vagy hozzáértés hiányában egy hitelközvetítő cégre, vagy már több bank rendelkezik mobilbankárral (ingyenes szolgáltatás), amely felkutatja a számunkra legmegfelelőbb hitelt!
- Személyes iratok az ügyintézéshez.
Szerkesztés Figyelmeztetések
- A felvett hitel (ha van más hitelünk, pl. autóhitel, akkor ezek összeszámításával kalkulált összes hitelünk) törlesztő részlete(i) nem lehet több az összes (hivatalos) jövedelmünk 30 %-ánál! Ez azért van, mert a bírósági végrehajtási szabályok maximálják, hogy egy személy fizetéséből legfeljebb mennyi behajtást lehet levonni.A jogszabályok változhatnak, kövesd mindig figyelemmel, ami rád is vonatkozik!
- Vizsgáljuk meg minél több pénzintézet hitelkonstrukcióját, hogy a számunkra legkedvezőbb hitelt kaphassuk meg!
- Mindig számold ki, hogy a hitel alapjául szolgáló ingatlan értéke mennyi lehet, és ennek kb. mennyi a 60-70%-a, mert legfeljebb ekkora hitelt kaphatsz az adott banktól erre az ingatlanra. Ha több hitel kellene, vigyél plusz kezest vagy plusz ingatlant.
- Ha hitelközvetítő szerzi neked a hitelt, lehet hogy jutalékot fog kérni tőled, ezt számítsd bele a tervezett költségeidbe, és mindenképpen előre tisztázd velük a feltételeket.