Kötelező biztosítást kötni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Alkuszom (vitalap | szerkesztései) 2024. szeptember 9., 09:30-kor történt szerkesztése után volt. (→Amire szükséged lehet)
Hogyan kell kötelező biztosítást kötni?
Ha autót vásárolsz, legyen szó akár újról, vagy használtról, kötelező gépjármű felelősségbiztosítást (kgfb) kell kötnöd. A közúti forgalomban ugyanis csak akkor vehetsz részt, ha az autód üzemben tartója (aki nagy valószínűséggel te magad vagy) érvényes gépjármű felelősségbiztosítással rendelkezik. Szerencsére manapság a kgfb online is megköthető, ráadásul az online biztosítási alkusz oldalak segítségével a biztosítók ajánlatait is könnyedén összehasonlíthatod. Megtakarítás éves szinten akár több tízezer forint lehet!
Lépések
- Látogass el egy kötelező biztosítási alkusz oldalára. Az ilyen oldalak segítségével gyakorlatilag az összes biztosítótól egyszerre tudsz ajánlatot kérni a kötelező biztosítás kalkulátor funkció segítségével. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat az oldalakat, melyeknél néhány perc alatt kérhetsz kötelező biztosításra ajánlatot.
- Az oldalon add meg a biztosítási ajánlatok lekéréséhez szükséges adatokat. Fontos, hogy minden adatot pontosan, a valóságnak megfelelően adj meg. A kötelező biztosításra vonatkozó ajánlat ekkor lesz pontos és jogszerű. Enne során szükséged lesz a forgalmi engedélyre, a személyi igazolványodra, de nem árt tudni azt sem, hogy milyen egyéb biztosítási szerződéseid vannak, mert bizonyos biztosítók extra kedvezményeket kínálnak annak, aki más szolgáltatást is igénybe vesz (például lakásbiztosítás).
- Válaszd ki a számodra legkedvezőbb ajánlatot! A kötelező esetében legfontosabb paraméter az ár, de érdemes azt is mérlegelni, hogy melyik biztosító neve cseng ismerősen.
- Kösd meg a kötelező biztosítást! A kötelező biztosításokat kínáló alkuszoldalakon leírtak szerint járj el. Ha korábban egy másik autó esetében már volt a nevedre kötve kötelező, akkor érdemes előkeresni a bónusz igazolást is. Így a korábbi kedvezményeket az új szerződés esetében is érvényesíteni tudod. Ha nem akarod online intézni a kgfb váltást, akkor a kapott ajánlatok alapján hagyományos módon is intézheted az ügyet, közvetlenül a kiválasztott biztosító ügyfélszolgálatán.
Tippek
- A kötelező biztosításra mindenképpen érdemes az évforduló alkalmával ajánlatot kérni. A 2010. január 1. után vásárolt autók esetében ez a kötelező biztosítás kötésének napja. A biztosítók rendszeresen változtatják a biztosítási feltételeket, így ha odafigyelsz, akár 10-50 százalékot is spórolhatsz a kötelezőn.
Amire szükséged lehet
- Gépjármű adás-vételi szerződés.
- A gépjármű forgalmija.
- Biztosítóváltásnál az előzményszerződésed kötvénye.
- A Bónusz-malus fokozatod.
- A tulajdonos (vagy üzembentartó) személyi igazolványa.
- A tulajdonos (vagy üzembentartó) vezetői engedélye.
- A tulajdonos (vagy üzembentartó) adószámára.
- Kárelőzményed adatai vagy kármentességi igazolás.
- Céges kötelező biztosítás kötése esetén a cég adószáma és a cég képviselőjének személyes adatai.
Figyelmeztetések
- Ha váltani szeretnél, akkor ezt a 2010. január 1. utáni kötések esetében az évfordulót megelőzően 1 hónappal jelezned kell a biztosítod fel. Az évforduló minden esetben az dátum, amikor a kötelező biztosítást kötötted. A 2010. január 1. előtt vásárolt autók esetében a biztosító váltásra mindig az adott év november 1. és december 1. közötti időszakban van lehetőséged, eddig kell felmondani a korábbi kötelező biztosítási szerződést, és legkésőbb december 31-ig megkötni az új kgfb szerződést.