Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Cikkek:Energiahatékonyság az otthonokban

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2023. március 24., 14:55-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „ =='''Energiahatékonyság az otthonokban'''== Mielőtt átfogó beruházásokban kezdünk el gondolkodni, fontos tisztában legyünk azzal, hogy kisebb változtatás…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


Energiahatékonyság az otthonokban

Mielőtt átfogó beruházásokban kezdünk el gondolkodni, fontos tisztában legyünk azzal, hogy kisebb változtatások révén is komoly eredményeket érhetünk el a takarékoskodás terén. Ezek között sok olyat is találunk, amelyek egyáltalán nem vagy csak minimálisan igényelnek anyagi ráfordítást.

A kis lépések is sokat számítanak

Az EnergyHub esettanulmányaiból számos ötletet gyűjthetünk a kisebb és nagyobb fejlesztésekkel, valamint a hozzájuk kapcsolódó pozitív eredményekkel kapcsolatban. Az otthonainkban is megvalósítható változtatások azonban nem csak nagy dolgok lehetnek. Sokszor a szemléletváltás, illetve az energiahatékony magatartás is komoly hatást gyakorol az energiafogyasztásunkra.

Szemléletváltással egy szebb jövőért

A stand by üzemmód helyett - egy kis odafigyeléssel választhatjuk a készülékek kikapcsolását is, amivel felesleges energiapazarlástól óvjuk meg magunkat. A fűtés szempontjából is rengeteget takarékoskodhatunk, ha az ideális hőmérsékletet állítjuk be, s például alváshoz lejjebb veszünk 1-2 Celsius-fokot. Már 1 fok esetén is 5-6%-os megtakarítással számolhatunk. Érdemes azonban azzal is tisztában lenni, hogy a rendszer lekapcsolását követő újra felfűtéssel akár több energiát is felhasználhatunk, mintha csak megőriztük volna az ideális hőmérséklethez közeli, néhány fokkal mérsékeltebb állapotot.

A tisztaság rengeteget számít, és takarítani mindenki tud, különösebb extra kiadások nélkül. Legyen szó akár a sütőről, akár a radiátorokról, a tiszta készülékek mindig hatékonyabban működnek, így kevesebb energiát igényelnek.

A főzőlapokon mindig a láboshoz megfelelő méretű karikán érdemes főzni. Az edény alja alól feleslegesen kilógó, forró felületen keresztül akár 30%-os energiaveszteség is keletkezhet. A mosogatógépet mindig a javaslatoknak megfelelően pakoljuk be, és csak akkor indítsuk el, ha teljesen megtelt, hiszen minden egyes alkalommal ugyanannyi energiát és vizet használ el.

A mosógépek közül energiatakarékos változatot használjunk, s vegyük alacsonyabbra a hőfokot. Ez az egyik legnagyobb áramigényű berendezésünk, ezért alkalmazzuk bölcsen.

Apró változtatások

Amennyiben beszerzünk néhány villamos főzőedényt vagy egy légkeveréses sütőt, szintén rengeteg energiát spórolhatunk meg a hagyományos eszközök alkalmazásához képest. Ráadásul egy légkeveréses sütőben akár 50%-kal kisebb energiafelhasználással készíthetjük el ugyanazt a fogást, mint a hagyományos sütőben, miközben mindez kevesebb időt vesz igénybe, s még az egészségünknek is jót teszünk, hiszen ezekbe a készülékekbe sokkal kevesebb olajat kell használni a főzés során.

A hővisszanyerő fóliák, illetve a termosztatikus szelepek is határozottan megérik a pénzüket, ezért javasolt élni velük. A perlátor a csapra szerelve lehetővé teszi, hogy kisebb sugár mellett is átéljük a teljesen kinyitott csap élményét, miközben csupán a levegő révén teszi erősebbé a vízsugarat, s közben rengeteg vizet megtakaríthatunk.