Megszüntetni a fénytörési rendellenességeket
A lap korábbi változatát látod, amilyen 190.241.40.147 (vitalap) 2011. október 13., 02:58-kor történt szerkesztése után volt. (→Lépések)
Hogyan kell megszüntetni a fénytörési rendellenességeket (rövidlátás, távollátás, belső szemtengelyferdülés)?
Bár a szemüveg és a kontaktlencse megoldást kínál a fénytörési rendellenességekre, használatuk sokszor kellemetlenséggel, lemondással jár. A ma már akár teljesen fájdalommentes lézeres beavatkozások segítségével azonban megszüntethetőek ezek a látásproblémák. De minek is kell utánanéznünk, mielőtt eldobnánk a szemüvegünket?
We've arrveid at the end of the line and I have what I need!
Tippek
- A tájékoztató katalógusokhoz gyakran jár ingyenes, a látásjavító kezeléshez szükséges vizsgálati kártya.
Amire szükséged lehet
- pénz
- idő
- türelem
- komoly elhatározás
Figyelmeztetések
- Több százezer páciens adatait értékelő tanulmány és az elmúlt 25 év tapasztalata bizonyítja, hogy a lézeres látásjavítás megfelelő szaktudás és technikai feltételek mellett biztonságos és eredményes. Mégis - mint minden orvosi beavatkozásnak - megvannak a maga (nagyon ritkán előforduló) kockázatai.
- Regresszió: a lézeres látásjavítás során elért hatás a kezelést követő hónapokban fokozatosan romlik. Ilyen esetben általában lehetőség van (ingyenes) ismételt beavatkozásra.
- Fertőzés és elhúzódó gyógyulási folyamat: a szaruhártya fertőzésének veszélye kevesebb, mint 1:1000-hez. Általában csupán némi diszkomfortérzetről, s lassabb gyógyulásról van szó. A fertőzések elkerülése érdekében szokták a gyógyulás idejére antibiotikus szemcseppel ellátni a gyógyuló pácienst.
- Alulkorrekció/túlkorrekció: Hiába végeznek a lézeres eljárásra szakosodott intézetek széles körű vizsgálatokat a kezelés előtt, százszázalékosan még így sem tudják megjósolni, hogy miként reagál majd a szem a beavatkozásra. Ezért előfordulhat, hogy a kezelést követően továbbra is szükségünk lesz látáskorrekciós eszköz használatára, még ha kisebb dioptriával is. (Vannak olyan intézetek, melyek a vizsgálat után tervezett eredményre garanciát vállalnak.)
- „Haze" kialakulása: a gyógyulás során a szaruhártya állományában felszínesen ún. „haze” alakulhat ki, ami a látást kellemetlenül befolyásolja, olyan mintha párás ablakon néznék keresztül, vagy mintha állandón füstös, ködös lenne a levegő körülöttünk. Mivel ennek kialakulásában a gyógyulás folyamán a szemet ért ultraibolya sugaraknak is szerepük van, ezért a betegeket megelőzésképpen eltiltják a naptól, UV-szűrős napszemüveg viselését ajánlják, s olyan szemcseppet írnak fel, ami ennek a folyamatnak gátja lehet.
- Káprázás: gyenge fényviszonyok között káprázás alakulhat ki, mely néhány páciensnél az éjszakai vezetést zavarhatja.
- Torz lebeny: a szaruhártyaszöveg szabálytalan gyógyulása csökkentheti a legjobb korrigált látást.
- Szárazszem szindróma: a kezelés következményeként a szem nem képes elegendő könnyet termelni. Ez a probléma lehet átmeneti és tartós is. Általában intenzív szemcseppes kezeléssel megszűntethető.
- A kezelés típusát elsősorban az határozza meg, hogy a vizsgálatok alapján milyen beavatkozásra alkalmas a szemünk. Ha ezek alapján több kezelés is szóba jöhet, akkor dönthetnek olyan kérdések, mint például hogy milyen a páciens fájdalomtűrő képessége, milyen hamar akar ismét munkába állni, vagy éppen melyik kezelést engedheti meg a pénztárcája.
- Kizáró tényezők lehetnek:
- túl magas dioptriaérték,
- szembetegségek,
- egyes betegségek (pl. cukorbetegség) vagy pacemaker használata
- 18 év alatti életkor