Az ajakherpeszt kezelni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andi02 (vitalap | szerkesztései) 2011. október 4., 14:03-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell az ajakherpeszt kezelni? == rightAz ajkakon megjelenő herpesz egy nagyon kellemetlen, vírusos eredetű megbetegedés. Nem csak fáj…”)
Hogyan kell az ajakherpeszt kezelni?
Az ajkakon megjelenő herpesz egy nagyon kellemetlen, vírusos eredetű megbetegedés. Nem csak fájdalmas, de ráadásul a látvány is zavaró lehet. Sajnos, ha valakinél egyszer már megjelent, akkor nem lehet egy életre megszabadulni tőle, de vannak praktikák, amikkel felgyorsíthatjuk a gyógyulást, illetve amik alkalmazásával megelőzhetjük a herpesz kiújulását.
Lépések
- Vitaminokkal erősíts! A herpesz általában akkor jelenik meg, amikor legyengül az immunrendszerünk. Ezért az első feladat, hogy erősítsük fel az immunrendszerünket. Ezért fogyasszunk sok vitaminban gazdag zöldséget és gyümölcsöt. C-vitaminban gazdag például a citrom, a narancs, a csipkebogyó vagy a grapefruit, E-vitaminban a szója, vagy a hidegen sajtolt növényi olajok.
Sok B-vitamint tartalmaznak a tönköly és a teljes őrlésű gabonák. A propolisz és a virágpor szintén nagyon jó immunerősítő.
- Nyugodj le!A herpeszt a stressz és a fáradtság is előidézheti. Ezért, ha szeretnéd elkerülni, érdemes a stresszt is kiiktatni az életedből.
- Cink: A cink erősíti az immunrendszert, emellett jótékony hatással van az ajak és a szájüreg felszíni szöveteire is.
- Illóolajok: A teafaolaj, a citromfűolaj és a borsmentaolaj egyaránt nagyon jó fertőtlenítők, ezért hatékony ellenszerei a herpesznek. A teafaolajat például olívaolajjal összekeverve (1:1 arányban) használhatod ecsetelőként naponta 2-3 alkalommal. A borsmentaolajat pedig belecsepegtetheted mentolos fogkrémbe. Az így kapott krémmel kend be a herpesz területét!
- Jegeld! A jég leviszi a duzzanatot, és a fájdalmat is enyhíti. Ha még időben, a herpesz megjelenését megelőző bizsergés érzésekor alkalmazod a jeget, akkor jó eséllyel egy kisebb hólyaggal is megúszhatod az egészet!
- Ecetes kezelés: Ha úgy érzed, hogy kezd kiújulni a herpeszed, csepegtess néhány csepp ecetet egy vattapamacsra, majd azt helyezd az érintett területre!
- Aloe vera: Tarts otthon egy cserepes aloe verát! Ha érzed, hogy kezd kiújulni a herpeszed, vágd le a növény egyik levelét, és helyezd az érzékeny területre! Így megelőzheted a sebesedést.
- Kenőcs: Ha a házi praktikákban kevésbé hiszel, vegyél acyclovir tartalmú kenőcsöt, majd ezzel kenegesd a herpesz területét naponta 5 alkalommal! Ha időben kezded alkalmazni, akkor akár a hólyag megjelenését is megelőzheted, de ha ekkora szerencséd nincs is, a gyógyulást mindenképp meggyorsítja.
Tippek
- A kenőccsel, jegeléssel és az aloe verával meg is előzheted a herpesz kiújulását, míg az illóolajos ecsetelőket a herpesz megjelenésekor érdemes alkalmazni.
- A herpesz környékét kend be körömvirágkrémmel, ami gyulladáscsökkentő és hámregeneráló hatásának köszönhetően segíti, hogy az ép részek ne száradjanak ki túlzottan és ne repedezzenek be!
- A jeges kezelést kicsit kellemesebbé is teheted: készíts egy ízletes jeges italt, majd úgy iszogasd, hogy közben a fájó ajakrészt dugd bele, így lehűtve azt. Sört ne válassz, mert az aktivizálja a vírusokat!
Amire szükséged lehet
- Vitaminokban gazdag zöldségek és gyümölcsök
- Cink
- Teafaolaj, citromfűolaj vagy borsmentaolaj
- Olívaolaj
- Mentolos fogkrém
- Jég
- Ecet és vatta
- Cserepes aloe vera
- Acyclovir tartalmú kenőcs
- Körömvirágkrém
Figyelmeztetések
- Ha először jelentkezik nálad herpesz, és két hétnél tovább tart, fordulj mindenképp orvoshoz, ez ugyanis arra utalhat, hogy nagyon legyengült a szervezeted.
- Ugyanígy érdemes orvoshoz fordulni, ha gyakran (évente legalább 4-5 alkalommal) kiújul a herpeszed, illetve láz vagy a nyirokcsomók duzzadása kíséri.