Pomodoro időgazdálkodási technikát alkalmazni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zserbó (vitalap | szerkesztései) 2021. június 26., 13:29-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell pomodoro időgazdálkodási technikát alkalmazni? == right|250px Gyakori jelenség, ha az embernek fontos teendői vannak, akkor h…”)
Szerkesztés Hogyan kell pomodoro időgazdálkodási technikát alkalmazni?
Gyakori jelenség, ha az embernek fontos teendői vannak, akkor halogatja leginkább az elvégzésüket. A nap 24 órája hirtelen kevésnek tűnik, emellett gyakran csúszhat el a fókusz egyéb dolgokra. A pomodoro technika azoknak lehet segítség, akiknek nehezére esik huzamosabban egy dologra koncentrálni, például tanulás vagy munka közben. Ez az időgazdálkodási technika a koncentráció és a pihenőidő megfelelő arányú váltogatásán alapul.
Szerkesztés Lépések
- Ismerd meg a hátterét:
- Francesco Cirillo dolgozta ki az 1980-as években, aki tanulmányai során nehezen tudott koncentrálni. A kivitelezéshez talált egy paradicsom alakú órát, mely végül az olasz nevét adta a technikához.
- A technika lényege, hogy ciklikusan váltogatod a munkára és a pihenésre szánt időt. Az eredeti ötlet alapján 25 perc elmélyült munkát 5 perc pihenés követ. Néhány munka-pihenés ciklus letelte után be lehet iktatni egy nagyobb szünetet. De mindez testre szabható.
- Mikor használd:
- Ha határidős feladatod van.
- Ha nincs kedved egy feladathoz és motivációra van szükséged. Ha monoton egy feladat vagy csupán segít összpontosítani, ha időre kell teljesítened. Emellett a rövid szünetek feltöltenek energiával, kikapcsolnak kicsit, így produktívabban tudsz majd dolgozni.
- Különböző tevékenységek során: iskolai - munkahelyi feladatok, alkotói tevékenységek, háztartásbeli tevékenységek, stb.
- Szabd testre a módszert:
- Munkaidő: minden egyes feladatnál tapasztald ki, hogy mennyi időt vagy képes elmélyülten dolgozni rajta. Ez feladatonként eltérő lehet, például esszé-írásra célszerű hosszabb időintervallumot számolni a munkára (pl. 30-40 percet), míg pörgős feladatoknál ez az időablak lehet csak 20 perces is.
- Rövid pihenőidők: gondold át, hogy melyek azok a tevékenységek, melyek tényleg pihentetőek számodra és melyek azok, melyek negatívan hatnak a munkádra. Például ha a szünetben egy számítógépes munka mellett továbbra is a képernyőt nézed, akkor nem tesz jót a szemednek, gerincednek.
- Hosszú pihenőidő: néhány munka-rövid pihenőidő ciklus után iktass be egy hosszabb pihenőidőt. Célja, hogy felfrissülj testileg – szellemileg.
- Szerezz be egy időzítőt: hagyományos felhúzós időzítő, vekker, telefonos applikáció, stb.
- Próbáld ki, hogy neked hasznos-e a pomodoro technika alkalmazása:
- Írj listát, milyen feladatokat kell elvégezned.
- Alakíts ki megfelelő környezetet a munkához, zárj ki minden zavaró tényezőt.
- Állítsd be az időzítőt.
- Amennyiben hasznosnak bizonyult számodra a módszer, használd máskor is azokban a feladataidban, amikor nehezedre esik a koncentrálás.
Szerkesztés Tippek
- Szerezz be egy paradicsom alakú órát, ami emlékeztet a módszer megálmodójára. Ez is motiválhat a módszer hatékony alkalmazására.
- A pihenőidő 5 percében célszerű mozogni egy kicsit, enni-inni valamit.
- Léteznek a pomodoro technikával kapcsolatos mobil alkalmazások is, nézz szét köztük.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- időzítő
- lista a feladataidról
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Ha éppen olyan alkotási folyamatban vagy, mely közben csak kizökkentene a tervezett szünet, akkor ne alkalmazd a pomodoro technikát.
- A pihenőidőt ne nyújtsd túl hosszúra, különben nehezebb lesz visszaállnod a munkába.