Olvasmányélményeidet dokumentálni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zserbó (vitalap | szerkesztései) 2021. január 28., 12:34-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell olvasmányélményeidet dokumentálni? == right|250px '''Ha te is a rendszeres könyvolvasók közé tartozol, biztosan járt…”)
Szerkesztés Hogyan kell olvasmányélményeidet dokumentálni?
Ha te is a rendszeres könyvolvasók közé tartozol, biztosan jártál már úgy, hogy nem tudtad felidézni egy régen olvasott könyv tartalmát. Meredekebb esetben akár az is kimehet a fejedből, hogy egyáltalán olvastad-e az adott könyvet. Olvasmányélményeid dokumentálása nem csupán ezekben az esetekben segíthet, de a könyvvel kapcsolatos véleményed, érzelmeid és személyes mondanivalóját is bármikor fel tudod eleveníteni. Emellett jó érzés gyűjteménybe szedve látni, hogy mennyi könyvélménnyel gazdagodtál. Csupán egy jól működő, személyre szabott dokumentációs rendszerre lesz szükséged. Hogyan tudod elkészíteni?
Szerkesztés Lépések
- Készíts személyre szabott Olvasmányélményeim/Olvasónapló füzetet:
- Vásárolj egy szép füzetet, de akár digitálisan is vezethetsz naplót. Ha szeretsz rajzolni, színezni, akkor érdemes egy sima füzetet beszerezned, így kreatívan tudod díszíteni az oldalakat. Válassz vonalas füzetet, ha szükséged van sorvezetőre.
- Készíts össze színes tollakat, ceruzákat, vonalzót.
- Gondold át az Olvasmányélményeim/Olvasónapló füzeted elrendezését:
- Gyűjtőoldal: legyen egy gyűjtőoldal, ahová az elolvasott könyvek címét beírod. Ezt megteheted listába szedve, de akár vizuálisabb formában is: például rajzolj egy könyvespolcot könyvgerincekkel, amit „feltölthetsz” az elolvasott könyvek címével.
- Leíró oldalak: ezekre az oldalakra írd folytatólagosan az elolvasott könyvek tartalmát néhány mondatban, illetve a véleményed, amin esetleg elgondolkodtatott, egyéb jegyzetek, stb.
- Kívánságlista: ide írd listába szedve azoknak a könyveknek a címeit, amiket el akarsz olvasni.
- Készíts fényképes dokumentációt:
- Helyezd egymásra, azaz stócold fel az elolvasott könyveket úgy, hogy egy irányba nézzenek a könyvgerincek és jól olvashatóak legyenek a címek. Egy szép háttérrel vagy akár a kezedben tartva a könyvkupacot, készüljön el a fotó.
- Milyen időközönként készíts fotót az elolvasott könyvekről: minél több könyvet olvasol el, annál rövidebb időközönként készítsd a képeket. Amennyiben egy hónap alatt elolvasol kb. 5 könyvet, akkor érdemes havi bontásban lefotózni. Viszont ha egy év alatt kb. 10 könyvet olvasol el, akkor elég, ha év végén elkészül az a bizonyos kép.
- Címkézd fel a képe(ke)t: írd fel papírra és helyezd a könyvstóc mellé már a képen vagy utómunkával feliratozd, hogy melyik évben/hónapban készült a kép.
- Nyomtasd ki a képe(ke)t és tedd bele az olvasónaplódba.
Szerkesztés Tippek
- Érdemes beszámozni az oldalakat. Így a gyűjtőoldalon szereplő könyvcímek mellé oldalszámot is tudsz rendelni, ahol a könyvről szóló gondolataidat találod.
- Akár havi bontásban, azaz bullet journalként is megtervezheted az Olvasmányélmények/Olvasónapló füzetedet.
- Dekoráld, használj színeket, matricákat.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- füzet
- színes toll, ceruza, vonalzó, matrica
- könyvek
Szerkesztés Figyelmeztetések
- A leíró oldalakat érdemes valahogyan tagolni, ha egy másik könyv leírása következik, különben összefolyik az egész. Ezt megteheted például, ha másik színnel írod a szöveget, vagy kihagysz 1-2 sort.
- Mielőtt elkezded kitölteni a füzetet, gondold át az elrendezését, szerkezeti vázlatát, mit melyik oldalra fogsz írni.
Szerkesztés Kapcsolódó videók