Megőrizni a mentális egészséget koronavírus idején
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zserbó (vitalap | szerkesztései) 2020. március 24., 12:54-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell megőrizni a mentális egészséget koronavírus idején? == right|250px A bezártság nem könnyű. A szeretteinktől való tá…”)
A bezártság nem könnyű. A szeretteinktől való távolság még kevésbé. Mégis adódhatnak olyan helyzetek, mely során szükséges az otthonodban tartózkodnod huzamosabb ideig. Ilyen esemény a koronavírus világjárvány is. A kizökkentett életritmus, a korlátozó intézkedések, maga a járvány gondolata társulhat szorongással, jogos aggodalommal. Viszont tudatos hozzáállással a mentális nyomás csökkenthető. A helyzetben rejlő pozitívumokat, lehetőségeket meg lehet lelni, az élet szép oldalát meglátni.
Lépések
- Tudatosan állj hozzá a helyzethez:
- Olvass híreket, de csak módjával: légy tisztában a történésekkel, de ha túl sokat foglalkozol a rossz hírekkel, könnyen szorongást, pánikot, aggodalmat, depresszív gondolatokat szülhet.
- Légy pozitív: sok mindenre van időd, amire eddig nem volt. Használd ki, élvezd ki, kapcsolódj ki, lassulj le. Emellett minden nap adj hálát valamiért, ez feltölt és segít meglátni a jót. Hogyan kell hálás szemmel nézni a világot
- Jó ügyért cselekszel: még ha nem is látod az alagút végét, mindig jusson eszedbe, hogy fontos, amit teszel a közösségért.
- Keress menedéket: a lelki békéd független lehet a körülményeidtől. Az imádkozás segítségedre lehet az irányíthatatlannak tűnő helyzetek megélésében.
- Vásárolj be, és kövesd figyelemmel, hogy mit kell tenned a betegség megelőzése érdekében.
- Készíts napirendet:
- Hogy hasznosan teljen egy-egy napod, és ne csússzon szét, mindenképp tervezz bele valamilyen munkát, házimunkát, nyelvtanulást, sportolást, esetleg olyan dolgot, melyet már régóta halogatsz, de jó lenne elvégezni.
- Szánj időt pihenésre, alvásra. Gondoskodj magadról.
- Szánj időt szórakozásra: szervezz olyan programokat, melyek jókedvre derítenek.
- Próbáld elkerülni az unatkozást, mert akár rossz dolgokat is kihozhat az emberből. Csak kreatívan!
- A közösség ereje:
- Légy jelen a közösségi felületeken. Kövess hírességeket, ismert embereket, barátokat. Mindenki ugyanabban a helyzetben van, amiben te. Engedd magad motiválni.
- Digitális kapcsolattartás: skype, videochat, akár online játékok közösen. Rengeteg lehetőség van rá, hogy fizikailag külön, de mégis együtt lehessen eltölteni az időt.
- Ha eluralkodnak rajtad a rossz érzések, kérj segítséget:
- Szakemberek, lelkészek, a szeretteid segíthetnek a felmerülő aggodalmak legyőzésében, stresszoldásban.
- Segíts te: ha te próbálsz segíteni másokon, pozitív energiák szabadulnak fel.
Tippek
- Lehetsz te is bátorító, vegyél részt az Együtt Erősebben kampányban, mely az egészségügyben dolgozókat méltatja, támogatja.
- Kijárási tilalom nélkül: az ajánlott, de önkéntes karantén abból a szempontból egyszerűbb helyzet, hogy nem csak boltba, munkába tudsz kiszaladni, hanem a szabadba, friss levegőre is. De így is tartsd a fizikai távolságot az emberektől.
- A közösségi felületeken használd a „maradj otthon” hashtag-et, hogy motiválj másokat.
- Ha esetleg látsz másokat, hogy könnyelműek, és nem tartják be a karantén szabályait, nyomós indok nélkül elhagyják az otthonaikat, próbálj meg ne rosszindulattal reagálni, így a te nyugalmad is megmaradhat. Viszont emlékeztetni kell őket, hogy felelősségteljesen viselkedjenek.
Amire szükséged lehet
- kitartás, összefogás, cél
- kreativitás
Figyelmeztetések
- Kövesd az állam utasításait. Szakemberek támogatják a döntéshozók munkáját, így megalapozottan kérik az állampolgárokat az utasítások betartására. Kijárási tilalomban pedig maradj otthon.
- Ne feledkezz meg az extrovertált ismerőseidről. Nekik a bezártság sokkal rosszabb, mint az introvertált embereknek.
- Ne vásárolj fel mindent a boltban, hagyj másnak is. Emellett gondolj az idős emberekre is, vásárolj be, akinek tudsz.
- Kerüld a szélsőséges hozzáállást: fontos pánikhangulat nélkül tisztában lenni a veszélyhelyzettel, de félvállról, könnyelműen sem szabad kezelni a helyzetet.