Képet méretre vágni Paint programmal
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. november 24., 07:51-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell képet méretre vágni Paint programmal? == right|250px Nem minden számítógépen fut profi képszerkesztő program, pedig sok…”)
Hogyan kell képet méretre vágni Paint programmal?
Nem minden számítógépen fut profi képszerkesztő program, pedig sokszor van szükség arra, hogy egy-egy fotót méretre vágjunk. Szerencsére erre a Paint program is lehetőséget ad, ami a legtöbb Windows-os gépen elérhető. Az alábbi lépéseket követve akár egy kép közepéből is pontosan akkora részletet lehet kivágni, amekkorára szükség van.
Lépések
- Nyisd meg a megvágni kívánt képet a Paint programmal.
- Az ablak alján a program jelzi, hogy mekkora a pontos mérete (pixelben). Ha esetleg túl nagy a kép ahhoz, hogy kiférjen a képernyőre, a Nézet menüpontban kattints a kicsinyítés gombra, amíg az egész fotót nem látod.
- Ezután érdemes felmérni, nagyjából milyenre kell megvágnod a képet. Tegyük fel, hogy mi egy keskeny, 1200x600 pixeles csíkot szeretnénk vágni a fenti fotóból úgy, hogy rajta legyen a pillangó, de a jobb sarokban lévő fekete kövek már ne látszódjanak a végeredményen.
- Először vágjuk le azt a részt, amit mindenképpen el akarunk tüntetni – a fekete követ. Az egérrel álljunk a kép jobb szélének közepén megjelenő kis fehér négyzet fölé. A kurzorból oldalra mutató nyíl lesz. Ekkor nyomjuk le az egér gombját, és húzzuk befelé a kép szélét. Közben figyeljük az ablak alján a kép új méretét, nehogy többet vágjunk le, mint kellene. (Ha a kép szélessége 1200 pixel felett van, az nem baj!) Ha nagyjából jónak tűnik a végeredmény, engedjük fel az egér gombját.
- Ezután állítsuk be a kép végleges szélességét. A felső menüsorban válasszuk az Átméretezés lehetőséget. Az előugró ablakban válasszuk azt, hogy a kép méreteit képpontban mutassa a rendszer. A „Méretarány megtartása” opció legyen bepipálva – különben a program eltorzítja a képet! Ezután írjuk be a vízszintes mérethez a kívánt értéket (a példánkban 1200). A program automatikusan megváltoztatja a függőleges értéket is. Kattintsunk az OK gombra.
- Most már csak a kép magasságát kell beállítanunk. Ha egyszerűen a kép aljából akarunk levágni, akkor a 4. lépésben leírtakhoz hasonlóan egyszerűen levágjuk a felesleges részt: megfogjuk a kép alsó szélének közepén lévő kis fehér négyzetet, és addig húzzuk felfelé, amíg a kép magassága 600 pixelre csökken – ezt a képernyő alján látjuk.
- Ha a kép tetejéből is szeretnénk vágni (például el akarjuk tüntetni a lepke szárnyai feletti részt), akkor válasszuk a felső menüben a Kijelölés eszközt, azon belül is a Téglalap alakú kijelölést (általában ez az alapbeállítás, ha nem, akkor a lefelé mutató kis nyílra kattintva választhatjuk ezt a lehetőséget). Az egérrel menjünk a kép egyik szélén arra pontra, ahonnan el akarjuk kezdeni a vágást, majd egyszerűen húzzuk addig az egeret, amíg a kívánt területet sikerül kijelölnünk. A szaggatott vonallal jelzett kijelölt terület nagyságát a teljes képmérettől balra láthatjuk az ablak alján. Vigyázat, ha elengedjük az egér gombját, a kijelölést már nem tudjuk folytatni! A kijelölés megszüntetéséhez át kell kattintanunk a kép egy másik részére, majd újra kell kezdeni ezt a mozzanatot.
- Ha kicsinyítve nézzük a képet, akkor nem biztos, hogy pontos méretet tudunk vágni (pár pixellel kisebb-nagyobb lesz a kijelölt, illetve levágott rész). Ilyenkor érdemes nagyítani a fotón a Nézet menüpontban, majd újrakezdeni a kijelölést/vágást úgy, hogy nem látjuk a teljes képet.
- Ha sikerült pontosan a kívánt méretet kijelölni, akkor kattintsunk a felső menüben a Körülvágás gombra.
- A fenti lépéseket felcserélhetjük, kombinálhatjuk attól függően, hogy milyen képpel dolgozunk. Ahogy láttuk, a Paintben a kép aljából és jobb széléből viszonylag egyszerűen lehet vágni, a problémát inkább a felső és a bal oldali rész jelenti. Ezekben az esetekben úgy is kezdhetjük a munkát, hogy kijelöléssel+körülvágással nagyjából levágjuk a felesleges részeket, majd a kelleténél egy kicsit nagyobbra méretezzük át a fotót, és az utolsó pixeleket a kép jobb szélének és aljának levágásával állítjuk be.
- Ha kész vagyunk, kattintsunk a képernyő jobb felső sarkában található Mentés gombra, vagy az alatta lévő Mentés másként opciót választva új néven is elmenthetjük a megvágott képet – így az eredeti is megmarad, ha esetleg szükség lenne rá.
Tippek
- Ne ijedjünk meg, ha valami nem sikerül elsőre, a Visszavonás gombra (visszafelé mutató nyílra) kattintva újrakezdhetjük az elrontott lépést.
- A képek vágását, szerkesztését érdemes nagyobb monitoron és egy jobb, finomabb egérrel végezni.
- Ha nagyon nem boldogulunk a Paint programmal, akkor a képek átméretezését és vágását a Microsoft Office Picture Manager nevű programmal is végezhetjük – ez a legtöbb Windows-os gépre szintén telepítve van. A kép megnyitásához válasszuk ezt a programot, majd a felső menüben kattintsunk a Képek szerkesztése… gombra, és válasszuk a Levágást. Itt a kép felső és bal széléből is rugalmasabban lehet elvenni, és átméretezésre is van lehetőség.
Amire szükséged lehet
- Paint
- Megvágni kívánt kép
Figyelmeztetések
- A fenti leírásból is látható, hogy bár a Paint programmal is lehet képet vágni, de kicsit nehézkesen. Ezért ha rendszeresebben kell képet vágnunk vagy szerkesztenünk, akkor érdemes beszerezni egy profi képszerkesztő programot – az ingyenesen elérhető szoftverek közül talán a Gimp a legjobb választás, de sok lehetőség van.
Kapcsolódó források, hivatkozások
- Hogyan kell átméretezni és megvágni egy képet Paintben?
- Kép vágása Paint programmal
- Saját tapasztalatok