Házi gesztenyepürét készíteni
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. október 24., 08:49-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell házi gesztenyepürét készíteni == right|250px Ha te is rajongsz a gesztenyéért, a sima sült csemege mellett érdemes k…”)
Hogyan kell házi gesztenyepürét készíteni
Ha te is rajongsz a gesztenyéért, a sima sült csemege mellett érdemes kipróbálni a házi gesztenyepüré készítését. A saját készítésű gesztenyemasszának sokkal intenzívebb az íze a legtöbb bolti terméknél, és jól fagyasztható – ha egyszerre nagyobb mennyiséget készítesz, később is fogyaszthatsz belőle vagy felhasználhatod süteményekhez. A gesztenyepüré elkészítése otthon időigényes munka, de az egyre hosszabbá váló esték kiváló alkalmat kínálnak hozzá.
Lépések
Natúr gesztenyemassza
- A gesztenyét tedd vízbe – a rossz szemek feljönnek a víz tetejére, ezeket dobd ki. A többit mosd meg, majd vagdosd be a domború felüket.
- A bevagdosott gesztenyéket egy régebbi lábosban tedd fel főni annyi vízzel, amennyi bőven ellepi a szemeket.
- Ha puhára főttek (kb. fél óra után) vedd le a lábost a tűzről. Vegyél ki pár szem gesztenyét, hagyd hűlni egy-két percig, de még melegen kezdd el megpucolni – így sokkal könnyebben lejön a héja. Fontos, hogy a fényes külső héjon hívül a szöszös, belső hártyát is el kell távolítani, amíg csak a fehér/világosbarna gesztenyehús marad. Addig folytasd a munkát, amíg az összes gesztenye el nem fogy. (Ha a víz időközben kihűlne, forrald fel újra!)
- A megpucolt gesztenyét még melegen le kell darálni. Ehhez használhatod a húsdaráló kis méretű tárcsáját vagy a diódarálót, esetleg konyhai aprítógépet is. Ha nagyobb mennyiséget készítesz egyszerre, akkor a pucolással párhuzamosan érdemes végezni az aprítást, vagy újra meg kell langyosítani a gesztenyét (például mikróban), mert hidegen darálva szemcsés, üveges marad.
- A megfelelő íz és állag elérése érdekében adj 20 dkg natúr darált gesztenyéhez 4 dkg mézet és 1 evőkanál rumot (esetleg vizet és rumaromát). Turmixgéppel vagy az aprítógéppel dolgozd össze, hogy teljesen sima legyen. Ha krémesebb változatra vágysz, egy kevés puha vajat is adhatsz hozzá. Tedd hűtőbe, hogy megdermedjen.
- Tálaláskor burgonyatörőn nyomd át a masszát kisebb tálkákba, ízlés szerint cukrozott tejszínhabot is halmozhatsz rá. A maradék gesztenyepürét kisebb adagokban lefagyaszthatod, így akár egy évig is tárolható.
Gesztenyepüré tejben főtt gesztenyéből
- A gesztenyét tedd vízbe, majd dobd ki azokat a szemeket, amelyek feljönnek a víz tetejére. A többit mosd meg és vagdosd be.
- Közben forralj vizet egy lábosban. A lobogó vízbe dobd bele a megpucolt gesztenyét, de újraforrástól számítva kb. 8-10 perc után vedd le a tűzről.
- A gesztenyék ekkor még félig nyersek, viszont a héjukat már le lehet pucolni. Egyszerre csak pár szemet vegyél ki a meleg vízből, majd a fényes, külső héjat és a belső barna hártyát is távolítsd el az előfőzött gesztenyékről.
- Ezután a megpucolt gesztenyéket tedd fel főni annyi tejjel (esetleg tej és víz keverékével), amennyi épp ellepi a szemeket. A tejhez adhatsz egy kevés vaníliakivonatot vagy egy vaníliarúd kikapart belsejét is. Így főzd a gesztenyét addig, amíg teljesen puha nem lesz.
- Ha a gesztenye teljesen megpuhult, szűrd le, és botmixerrel pürésítsd.
- Adj hozzá nagyon puha, akár olvasztott vajat (35 dkg gesztenyéhez kb. 5-10 dkg vajat számolj), és dolgozd össze alaposan a gesztenyemasszával. Ha még így sem elég krémes az állaga, abból a tejből önthetsz hozzá, amiben megfőzted a gesztenyeszemeket.
- Ezután ízesítésként még mézet vagy cukorszirupot adhatsz a masszához. A cukorsziruphoz 5 dkg cukrot kell felfőzni 1 dl vízben, majd egy-két percig forralni, hogy sűrűbb legyen. A gesztenye mennyiségétől és ízléstől függően akár több adag cukorszirupra is szükség lehet.
- A kész gesztenyemasszát pár órára tedd dermedni a hűtőbe, majd krumplinyomón áttörve és tejszínhabbal megkoronázva tálalhatod.
Gesztenyepüré sült gesztenyéből
- A gesztenyét tedd vízbe, így láthatóvá válnak a rossz szemek – amelyek feljönnek a víz tetejére, dobd ki. Az egészséges szemeket vagdosd be.
- A bevágott gesztenyéket tedd egy alufóliával vagy sütőpapírral kibélelt tepsibe. Önts rájuk egy kevés vizet, majd előmelegített sütőben süsd meg kb. 40 perc alatt – ennyi idő alatt szétnyílik a héja.
- A megsült gesztenyét csomagold egy konyharuhába, hogy melegen maradjon, majd kezdd el megpucolni. Amíg meleg, viszonylag könnyen lejön a külső, fényes héjon kívül a belső barna hártya is.
- A megtisztított sült gesztenyét tedd egy lábosba, majd önts rá fele-fele arányban annyi vizet és tejet, hogy teljesen ellepje a szemeket. Ha kb. 1 kg gesztenyét sütöttél meg, akkor kb. 3,5 dl tejre és ugyanennyi vízre lesz szükséged.
- Adj a tejhez vaníliaaromát vagy egy vaníliarúd kikapart belsejét, és alacsony hőfokon főzd teljesen puhára a gesztenyét.
- Közben készíts cukorszirupot úgy, hogy 1 dl vízhez 5 dkg cukrot keversz, majd felforralod. Forrás után még főzd egy-két percig, hogy jó sűrű legyen. (Ha jobban szereted, mézet is használhatsz cukorszirup helyett.)
- A megfőtt gesztenyét szűrd le, add hozzá a cukorszirupot, egy csipetnyi sót, egy kevés olvasztott vajat és tejszínt (kb. 1 kg nyers gesztenyével kezdve a munkát kb. 5 dkg vajjal és 1,5 dl tejszínnel számolj). Robotgéppel vagy turmixgéppel dolgozd simára, majd tedd pár órára a hűtőbe, hogy megdermedjen.
- Tálalás előtt törd át a gesztenyepürét krumplinyomóval, majd adagold kis tálakba és tegyél a tetejére édes tejszínhabot.
Tippek
- Az, hogy 1 kg gesztenyéből mennyi sült/főtt gesztenye és végül gesztenyemassza lesz, nagyban függ a termés minőségétől. Ha nagy szemű, friss és egészséges gesztenyével dolgozunk, akkor a pucolás után 20-30 százalék veszteséggel kell számolnunk. Közepes minőségnél 1 kg gesztenyéből csak fél kiló pucolt gesztenyénk lesz, rosszabb esetben még több is lehet a selejt. Ezért a fenti receptekben a mennyiségeket csak hozzávetőlegesen adtuk meg, az édesítőszer, a tej, vaj, tejszín arányát érdemes a megfőtt gesztenye mennyiségéhez és az ízlésünkhöz igazítani.
- A bolti gesztenyepürékben a sok cukor és az erősen rumos ízesítés szolgál „ízfokozóként”. A házi gesztenyepüré íze viszont önmagában is nagyon intenzív, ezért az édesítőszerből kevesebb is elég, a rumot meg akár el is hagyhatjuk belőle.
- Ma már pucolt gesztenyét is lehet olykor vásárolni nagyobb üzletekben – igaz, nem olcsó, de ha nincs időd vesződni a pucolással, akkor egy kis adag pürét gyorsan el lehet belőle készíteni.
Amire szükséged lehet
- Gesztenye
- Az ízesítéshez cukor vagy méz, vaj, tejszín, rumaroma vagy vanília
- Turmix, aprítógép vagy daráló, burgonyanyomó
- A tálaláshoz tejszínhab
Figyelmeztetések
- A gesztenyepürét csak jó minőségű, nagy szemű gesztenyéből érdemes készíteni, különben a pucolása több bosszúságot okoz, mint amennyi élvezetet a desszert elfogyasztása jelent.
- A gesztenyéből sötét lé oldódik ki a főzés, sütés során, ezért az elkészítéséhez nem a legújabb edényeket érdemes használni. A tepsit megvédhetjük alufóliával vagy sütőpapírral, főzésnél azonban ez nem működik – számoljunk vele, hogy a lábos belseje elszíneződhet. Mosogatáskor az erősebb súrolószer mellett/helyett érdemes kipróbálni azt is, hogy tömény ecetet locsolunk a felületre.