Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

A barbecue-hoz grillsütőt választani

A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2017. május 19., 12:18-kor történt szerkesztése után volt. (Amire szükséged lehet)

Hogyan kell a barbecue-hoz grillsütőt választani?

Grillsuto-kep-bh.jpg

Hazánkban is egyre népszerűbb a lassú tűzön, körülbelül 110-120 °C, de maximum 150 °C-on, elsősorban, de nem feltétlenül természetes faszénnel vagy fatüzeléssel képzett, indirekt hőn történő ételkészítési technika: a barbecue. Erre az eljárásra alkalmas autentikus eszközök azonban többnyire nagyon drágák. Ha ön is érdeklődik a BBQ iránt, de elérhető áron szeretne sütőt vásárolni, mindenképp olvasson tovább.


Lépések

  1. A grillkocsik osztályába tartozó faszenes Offset füstön sütők (Offset smokers) a hamisítatlan BBQ készítés egyik alapeszköze és viszonylag kedvező áron be is szerezhetőek. Ezek a grillezők javarészt két tartályból állnak össze: a hőellátásért felelős tűztérből és a sütőtérből. Előnye, hogy mutatósak, nagy kapacitással bírnak azonban a hőmérsékletük szabályozása nem a legegyszerűbb feladat, még akkor sem, ha bizonyos modellek fedelén hőmérő is található.
  2. A gömbgrill alacsony ára és sokoldalúsága miatt nem véletlen az egyik legelterjedtebb grillsütő típus. Fedele jóvoltából a hagyományos (direkt) grillezés mellett az indirekt sütésre is kiváló választás. Ha a gömbgrill mellett döntünk BBQ-ügyben, annak egyik felébe helyezzünk faszenet, föléje pedig, hűtés és párásítás céljából, egy vízzel teli edényt. A hús a másik oldalon (indirekt zónában) sül felül, alatta csepegtetőtálcával. A faszén pótlása mellett a hőstabilizálásra is rendszeresen figyelnünk kell, de a befektetett energia végül meghozza gyümölcsét.
  3. Bár elsősorban nem erről az oldaláról ismert, ám egy kis fortéllyal a gázgrill is alkalmas a BBQ-ra. Külön állítható égőfejei lehetővé teszik az optimális hőfokválasztást, ami a BBQ alapkritériuma, továbbá a faszenet sem kell külön vásárolnunk hozzá. Utóbbi előny egyben a gázgrill szépséghibája is egyben BBQ szempontból, hisz a technikát alapvetően faszén vagy fa által képzett hőre találták ki. Sebaj, egy hőleadó részt kialakítva, az egyik oldalra egy füstölő dobozba helyezzünk apróbb fadarabokat: itt képződik majd a kívánt füst. A másik oldalra mehet a hús (amihez nem árt majd egy maghőmérő sem), alá csepegtetőtálcával.


Tippek

  • Gázgrill használata esetén húsunkat lecsukott tető mellett három óra után csomagoljuk alufóliába, majd tegyük vissza a sütőbe további két óra. Ha ez is letelik, cseréljük ki a füstölő dobozban a fadarabokat, majd még egy órát, immár alufólia nélkül, nyitott fedéllel „pihentessük” húsunkat a rácson.
  • A BBQ egy rendkívül időigényes ételkészítési technika. Csak akkor fogjuk bele, ha ténylegesen van 4-6 óránk a hús elkészítésére!
  • A nem kellő figyelemmel választott grillsütő könnyen elveheti kedvünket a BBQ-tól. Bármely grillsütő típus mellett is döntünk, amennyiben keretünk engedi, törekedjünk a minél minőségibb (és így általában drágább) grillsütő vásárlására!


Amire szükséged lehet

  • Grillsütő
  • Faszén / gázpalack
  • Grillvilla
  • Grilltálca
  • Jó idő és társaság :-)

Figyelmeztetések

  • Lehet bármilyen profi is sütőnk, ha nincs hozzá minőségi alapanyagunk. A húst csak megbízható helyről, lehetőleg hentestől, és ne szupermarketből szerezzük be!


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell