Kültéri lámpát választani
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2017. április 13., 14:30-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kültéri lámpát választani? == Ha tavasz van, akkor szerencsére egyre több időt tölthetünk lakásunk erkélyén, házunk kertjében, teraszán.…”)
Hogyan kell kültéri lámpát választani?
Ha tavasz van, akkor szerencsére egyre több időt tölthetünk lakásunk erkélyén, házunk kertjében, teraszán. Egy családi vacsora, vagy épp egy hajnalba nyúló baráti beszélgetés elengedhetetlen kelléke a megfelelő hangulatot biztosító kültéri lámpa. Az esztétikai szempontok mellett oda kell figyelnünk továbbá a közlekedő utak, lépcsők megvilágítására, és természetesen házunk megfelelő védelmére is.
Lépések
- Elhelyezkedésük és funkciójuk szerint számos csoportba oszthatjuk a kültéri lámpákat; lássuk a leggyakoribb típusok előnyeit egyenként!
- A hálózatra kötött kültéri állólámpák magassága 50-60 centimétertől akár két méter fölé is terjedhet. Leginkább közlekedő utak, ösvények megvilágítására alkalmasak. Az állólámpák csoportját bővítik továbbá a leszúrható szolárlámpák, melyek általában alacsonyabbak (kb. 15cm-90cm), és bár szintén kívánságunk szerint helyezhetjük el őket, a pontos hely kiválasztása előtt észnél kell lennünk, ha nem akarunk kevésbé dekoratív lyukakat kertünkben. A legtöbb ilyen lámpa manapság már a környezettudatosság jegyében készül, hisz nappal, napenergiával töltődik, számos változat szürkületkor automatikusan be is kapcsol.
- Bejáratok és oldalfalak megvilágításához a falilámpa a legideálisabb választás. Sok típus már mozgásérzékelővel is el van látva, ami nem csak takarékos, biztonságot is nyújt a nem kívánatos behatolókkal szemben. Teraszok megvilágításához fali-mennyezeti lámpák vagy kültéri függesztékek mellett is dönthetünk.
- Az ún. dekorációs lámpa kertünk, teraszunk dísze lehet. Válogassunk kedvünkre az asztali szolárlámpáktól kezdve a leszúrható gömbökig, hogy kertünk ne csak szép, egyedi is legyen!
- Az izzó- fényforrástípusok felett sem érdemes átsiklani, hisz itt is három, egymástól merőben eltérő választási lehetőségünk van.
- A halogénizzók a hagyományos izzók jelenkori, gazdaságos alternatívái; fényerejük hasonló, azonban ezt sokkal alacsonyabb fogyasztás mellett érik el. Hátránya, hogy a villamos energia nagy részét hővé alakítja át.
- A kompakt (energiatakarékos) izzók akár már tízszer hosszabb ideig is bírják, hőtermelésük halogén társaikkal ellenben alacsonynak mondható. Negatívumként a ki-és bekapcsolásra való érzékenységük hozható fel, noha a legújabb modellek tízezerszer ki-bekapcsolásig is kihúzhatják.
- A LED kimagaslóan alacsony fogyasztásával, nagyfokú fényhasznosításával és az előzőekhez képest jelentősen hosszabb élettartamával nem véletlenül napjaink legnépszerűbb fényforrástípusa. Mivel hőtermelése kiemelkedően alacsony, a LED műanyag burás lámpába is használható. Hosszútávra egyértelmű választás.
Tippek
- Kerti lámpák kiválasztása előtt feltétlen készítsünk tervet, hogy a különböző helyekre milyen lámpát, fényforrást szeretnénk. Így nem a vásárlás után ér minket egy esetleges kellemetlen meglepetés.
- Ha a közlekedő utak, ösvények megvilágításához alacsonyabb állólámpák mellett döntünk, olyat válasszunk, ami felfele nem világít és így a szemünket sem zavarja; viszont funkcióját betöltve az utat kellően megvilágítja.
- Különleges fák, virágok megvilágításához helyezzünk leszúrható vagy beépíthető lámpákat a talajra, így kertünkben este is gyönyörködhetünk.
- A LED fényforrásoknál a fehér fénynek is különböző árnyalati vannak, amit színhőmérsékletben (Kelvin) szokás kifejezni. 2700-3400K közötti érték az ún. melegfehér (a beltéri világításnál megszokott „sárgás” fény); 3500-4900K között középfehérről; míg 5000K fölött hidegfehérről beszélhetünk. A legtermészetesebb fehér fényt a 4000K-es fényforrások, lámpák adják.
Amire szükséged lehet
- Kültéri lámpa
- Villanyszerelő
Figyelmeztetések
- Kültéri lámpák vásárlása esetén a környezeti behatásokra is fel kell készülnünk. Legalább IP 44-es (Ingress Protection) védelemmel ellátott terméket válasszunk, ami véd a fröccsenő víz, rovarok és apró törmelékek ellen
Kapcsolódó források, hivatkozások
MEGJEGYZÉS: Az alábbi minta alapján add meg azokat a webcímeket és a hozzájuk tartozó rövid leírást, amit forrásként használtál, illetve szorosan a témához kapcsolódnak. Ezt a sort kérlek, töröld, csak magyarázatként szolgál!