Beragasztani az ujjhegyet
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. február 28., 08:44-kor történt szerkesztése után volt.
Hogyan kell beragasztani az ujjhegyet?
Az ujjunk hegye nagyon könnyen megsérül, gyakran be kell kötni. A ragtapasz azonban pár kézmosás után lejöhet, ha rosszul használjuk. Mutatjuk, hogyan érdemes sebtapaszt tenni az ujjbegyre!
Lépések
- Speciális ragtapasszal
- Szerezz be speciálisan az ujjvégek beragasztásához kialakított sebtapaszt (a formája egy masnira hasonlít).
- Helyezd úgy az ujjadra, hogy a gézlapocska eltakarja a sérülést.
- Az alsó, csuklód felé eső részről távolítsd el a védőfóliát, majd a masni sarkait tekerd az ujjad köré.
- A felső részről is távolítsd el a védőfóliát. Hajtsd át a sebtapaszt az ujjhegyen, majd a masni másik két sarkát is simítsd az ujjadra lehetőleg úgy, hogy fedje az előző lépésben leragasztott széleket is.
- Normál ragtapasszal
- Válassz egy legalább közepes méretű, egyenes formájú, hagyományos ragtapaszt.
- A ragasztós „szárnyakat” vágd be középen, a ragtapasz hosszanti tengelye mentén a gézlapig.
- Helyezd az ujjadra a ragtapaszt úgy, hogy a gézlap fedje a sérülést.
- Távolítsd el a védőfóliát az alul lévő fél „szárnyakról”. Ellentétes irányban hajtsd őket körbe az ujjad körül. Ha tudod, úgy ragaszd le őket, hogy az ujjad másik oldalán keresztezzék egymást.
- Távolítsd el a védőfóliát a ragtapasz másik feléről is. Hajtsd át a sebtapaszt az ujjhegyen, majd ezeket a „szárnyakat” is tekerd körbe az ujjad körül.
- Ha mindent jól csináltál, a ragtapasz végei több ponton keresztezik és rögzítik egymást az ujjadon.
- Ragtapasszal és leukoplaszttal
- Ha nincs otthon erősebb, nagyobb ragtapaszod, akkor egy kisebb ragtapaszt is használhatsz a seb lefedésére. Távolítsd el a védőfóliát, tedd a sérülésre, majd simítsd el a ragtapaszt.
- Ha a sérülés az ujjhegy közelében van, akkor a ragtapaszra merőlegesen tegyél még egy szál leukoplasztot (gézlap nélküli, erősebb ragtapaszt) is.
- Végül a leukoplaszttal tekerd körül az eredeti sebtapaszt, így biztosan a helyén marad.
Tippek
- Ha szükséges, a ragtapasz felrakása előtt tisztítsd ki a sebet.
- Ha nagyon vérzik a seb, szorosabban is bekötheted az ujjad. A vérzés elállása után azonban már nem kell szoros kötést tenni rá, mert a rossz vérkeringés csak növeli a fájdalmat és nehezíti a gyógyulást. Elég, ha a sebtapaszt rásimítod az ujjadra.
- Masni alakú sebtapaszt magad is készíthetsz egy szélesebb tapaszból. Így mindig a sérülés helyének, alakjának megfelelően tudod ellátni a sebet.
Amire szükséged lehet
- Speciális alakú ragtapasz
- Normál ragtapasz
- Kis méretű ragtapasz és leukoplaszt
- Olló
Figyelmeztetések
- Mindig steril eszközöket használj! Moss kezet, mielőtt kibontanád a ragtapaszt, és az ollót is sterilizáld a használat előtt (töröld át fertőtlenítő kendővel, vagy tartsd egy rövid ideig lángba).
- Rendszeresen cseréld a kötést és ellenőrizd a sebet, hogy elkerüld az elfertőződést!