A szem betegségeit felismerni
A lap korábbi változatát látod, amilyen TimiO (vitalap | szerkesztései) 2016. február 24., 08:31-kor történt szerkesztése után volt. (→Lépések)
Szerkesztés Hogyan kell a szem betegségeit felismerni?
Mint a legtöbb betegségre, úgy a szembetegségekre is igaz, hogy minél korábban diagnosztizálják az elváltozást, az annál könnyebben orvosolható. Egy idejében észrevett és szakszerűen, a szemész pontos utasításai alapján kezelt látászavar esetén hatékonyabban korrigálható a betegség, valamint megelőzhető a súlyos látásromlás. A rendszeres szemészeti vizsgálat nélkülözhetetlen a pontos állapotfelméréshez, azonban mi magunk is segíthetjük a szemvizsgálatok közötti időszakban a korai felismerést.
Szerkesztés Lépések
- A rövidlátás (myopia) felismerése: Gyanúra adhat okot, ha nagyon közelről látjuk csak élesen a tárgyakat – többek között a képernyőt –, vagy kénytelenek vagyunk hunyorogni, ha a távolba nézünk. A myopia a labdajátékokat és más sporttevékenységek űzését is akadályozza, sőt, akár veszélyessé is teheti, ha például csak homályosan látjuk a felénk száguldó labdát.
- A távollátás (hypermetropia) felismerése: Ilyenkor sajnos sem közelre, sem távolra nem látunk elég élesen, ami miatt folyamatosan erőltetni kell a szemünket, ezért gyakran okoz fejfájást. A távollátás gyerekkorban még rejtett maradhat, mivel a fiatal szervezet jól alkalmazkodik ehhez a hibához, később azonban az alkalmazkodóképesség folyamatos elvesztésével a látásprobléma is egyre zavaróbbá válik. Ha a közeli tárgyak figyelésekor szemünk hamar elfárad, elképzelhető, hogy hypermetropia áll a háttérben.
- A szürkehályog (cataracta) felismerése: A szürkehályog az egyébként tiszta, áttetsző szemlencse elszürkülését, elhomályosodását jelenti. Azon kaphatjuk magunkat, hogy ködössé válik a látásunk, és a színek is veszítenek élénkségükből, mintha egy fátyolon keresztül néznénk a világot. Szintén gyanúra adhat okot, ha éjszakai vezetésnél elvakít a fény, vagy fényudvar jelentkezik a fényszóró körül, illetve ha súlyos látáscsökkenést tapasztalunk, amikor fényes felületre vagy háttérre tekintünk.
- A zöldhályog (glaucoma) felismerése: A zöldhályog a látóideg betegsége, melynek következtében a látótér egyre nagyobb területe esik ki az agyba továbbított képből, ezért sötét foltokat, kieséseket tapasztalhatunk. A folyamatos romlás végül vaksághoz vezethet a korai felismerés és a megfelelő kezelés hiányában.
- A cukorbetegség szemészeti következményeinek (diabéteszes retinopátia) felismerése: A magas vércukorszint károsíthatja a látásunkat, melyet szemfenék-vizsgálattal lehet jól kiszűrni. Amennyiben valaki cukorbeteg, fokozottan ügyeljen látására, és ne hanyagolja el a az éves szemészeti ellenőrzést!
- A makula degeneráció felismerése: A szemfenék meszesedése inkább az idősebb generáció látását fenyegeti. Főbb tünetei közé tartozik a fokozatos vagy hirtelen látásromlás, az olvasási nehézség (olvasott szövegből betűk hiányoznak), továbbá a látás központi részén sötét terület alakul ki, melyre általában akkor derül fény, amikor a másik szemet becsukjuk. Ilyenkor ugyanis az egyenes vonalak eltorzulnak, görbének látjuk őket, és még a színek is tompábbak lesznek. A szemfenék egészségét otthon Amsler-ráccsal ellenőrizhetjük, mely hasonló egy kockás papírhoz.
- A belső szemtengelyferdülés (astigmia) felismerése: Az érintett közelre és távolra egyaránt homályos és torz képet lát, ezért könnyen túlerőltetheti a szemét, ami így fejfájáshoz, fáradtsághoz vezethet.
- Az öregszeműség (presbyopia) felismerése: A korral csökken a fókuszváltoztatási képesség, így 40 év felett már problémás lehet a közellátás, aminek az egyik tipikus jele, hogy úgy érezzük, nem tudjuk elég távol tartani az újságot a szemünktől.
Szerkesztés Tippek
- A rendszeres szemészeti vizsgálat beiktatásával hatékonyan érhetjük el a szembetegségek korai felismerését.
- A gyermekek látásproblémájának felismerése még bonyolultabb, mivel sok esetben még nem is beszélnek, illetve gyakran nem mondják el, ha a látásuk gyenge. Ha biztonságban szeretnénk tudni gyermekünk szeme világát, rendszeresen látogassuk meg gyermekszemészünket.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- Korszerű technológiai háttérrel rendelkező, megbízható szemész.
- Önvizsgálat.
- Amsler-rács.
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Az otthoni megfigyelés nem helyettesíti a szakszerű szemészeti vizsgálatot, ahol a szemészorvos korszerű diagnosztikai eszközökkel vizsgálja meg a látást, és így még akár a tünetek jelentkezése előtt is felismerhető az esetleges szembetegség.
- A látászavarok és a szemész utasításainak figyelmen kívül hagyása a tünetek súlyosbodásához, sőt, akár vaksághoz is vezethet.