Hatékonyan takarítani
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gycsutk (vitalap | szerkesztései) 2015. október 7., 20:55-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell hatékonyan takarítani?)
Hogyan kell hatékonyan takarítani?
Rend a lelke mindennek. A rendet azonban nehéz fenntartani, ha közben az embernek még ezer dolga akad. Egy kis odafigyeléssel és rendszerességgel azonban hatékonyan és kisebb energia befektetéssel is tisztán lehet tartani környezetünket.
Lépések
- Egyénfüggő, hogy egyszerre szeretsz mindent kitakarítani vagy apránként egy-egy részt. A lényeg, hogy a lakás minden részére eljuss.
- Álld útját a piszoknak még mielőtt bejutna a lakásba! Ha lábtörlőt teszel a bejárat elé, az már nagyban lecsökkenti a bejutó koszmennyiséget.
- Nyilvánítsd cipőmentes övezetnek a lakást, vagy ha ez nem megoldható, akkor bizonyos szobákat. Ha rögtön a bejárathoz elhelyezel egy cipőtartót, könnyebben kivitelezhető ez a törekvésed.
- Próbálj meg menet közben dolgozni. Ha van rá lehetőséged a kisebb szennyeződéseket jobb azonnal feltakarítanod.
- Ha valami kiömlik vagy kiszóródik, próbálj meg minél hamarabb cselekedni. Így később nem kell már ezzel foglalkoznod.
- Ha nincs erőd elmosogatni, legalább a mosogatóba rakd be az edényeket. Ha szükséges áztasd be őket, hogy később kevesebb munkád legyen velük.
- Dolgozz ki egy minimális takarítási programot, mellyel elfogadhatóan tisztán tudod tartani otthonod. Ilyen módon még a legzsúfoltabb heteken is tudni fogod, hogy elvégezted a legfontosabb otthoni teendőket.
- Portörlés gyakorisága attól függ milyen a lakás. Utak, építkezések mellett akár néhány naponta is szükséges lehet a portalanítás.
- Felsöpörni és felmosni hetente egyszer legalább érdemes, hogy egy kicsit frissítsd a lakás levegőjét. Porszívózni szintén érdemes hetente, nem kell megvárni, hogy látványosan sok piszok legyen a szőnyegeken.
- Fürdőszobát is érdemes hetente, maximum kéthetente takarítani. Ebben az esetben a fertőtlenítés a legfontosabb cél.
- Nagytakarítást elég évente egy vagy két alkalommal tartanod. Ez persze függ az igényeidtől, és a lakás állapotától is.
- Határozd el magadban, hogy fenntartod a rendet. Ezt a döntést minden nap meg kell hoznod, amikor például fáradtan nem ledobod a ruhád a földre, hanem a helyére rakod.
- Bár a takarítás sokszor nyűgnek tűnik, hidd el megéri a befektetett energiát, hiszen így nem kell szégyenkezned bárki toppan is be hozzád váratlanul.
Tippek
- Ne a legerősebb hatású vegyszerrel ess neki a szennyeződéseknek. Először próbálj környezetkímélőbb, esetleg természetes anyagokat használni és csak végső esetben fordul az erős tisztítószerekhez.
- A vezetékek, kábelek rendezetlenül állva csak gyűjtik a port. Gyorskötegelővel könnyen össze tudod fogni a vezetékeket, csökkentve ezzel a porosodásukat és sokkal rendezettebb lesz az összkép is.
- Takarítás közben hallgass zenét vagy hangos könyvet. Sokkal könnyebben fog menni a munka, és gyorsabban telik az idő.
- Takarításhoz újrahasznosíthatod a régi ruhaneműket, melyek portörlésre tökéletesen alkalmasak.
Amire szükséged lehet
- Rendszeresség
- Odafigyelés
- Takarítóeszközök
- Tisztítószerek
- Zene
Figyelmeztetések
- Ügyelj arra, hogy a tisztításra használt eszközeid is tiszták legyenek. Egy koszos törlőkendővel csak még jobban összepiszkolod a tisztítani kívánt felületeket.
- Takarításkor mindig fentről kezd, és a padló legyen az utolsó, amit felmosol. Ezáltal elkerülöd, hogy összekoszold a már letisztított felületeket.
Kapcsolódó források, hivatkozások
MEGJEGYZÉS: Az alábbi minta alapján add meg azokat a webcímeket és a hozzájuk tartozó rövid leírást, amit forrásként használtál, illetve szorosan a témához kapcsolódnak. Ezt a sort kérlek, töröld, csak magyarázatként szolgál!
- Hogyan éljünk harmóniában a természettel (2006, Reader’s Digest)
- Takarítás gyorsan és hatékonyan
- Trükkök a takarításhoz
- Hogyan takarítsunk