Törtet osztani
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dhorvath (vitalap | szerkesztései) 2015. március 26., 15:12-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell törtet osztani? == right|100pxTörtekkel szinte naponta találkozunk, viszont számolni már nem szeretünk velük. Pedig egyszerű! Mu…”)
Hogyan kell törtet osztani?
Törtekkel szinte naponta találkozunk, viszont számolni már nem szeretünk velük. Pedig egyszerű! Mutatom, hogyan kell.
Lépések
- Azonosíts! Azonosítsd be a számlálót és a nevezőt! Segítek: a nevező a törtvonal alatti szám. Illetve nézd meg, milyen típusú szám az osztó. Máshogy kell eljárni, ha törtet törttel osztasz, és máshogy, ha egész számmal.
- Törtet törttel:
- Törtet törttel úgy osztunk, hogy reciprokkal szorzunk. A reciprok nem más, mint az osztó -1. hatványa. Vagyis ilyenkor a számláló és a nevező helyet cserél.
- Innentől szorzásként tekints a műveletre. Számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel szorozz.
- Ha tudsz, egyszerűsíts! Ha a számláló és a nevező is osztható ugyanazzal a számmal, akkor tedd meg, ezáltal egyszerűbb alakban is megkaphatod az eredményt.
- Egész számmal:
- Az egész számnak is felírhatod a reciprokát, és számolhatsz az előzőeknek megfelelően. Mutatok pár példát: 2-nek a reciproka 1/2; 3-é az 1/3, 4-é az 1/4.
- Ha nem reciprokkal számolsz, akkor nézd meg, hogy a számláló osztható-e maradék nélkül az osztóval. Ha igen, végezd el az osztást, a nevezőt pedig írd le változatlanul.
- Ha a számláló nem osztható az osztóval, akkor pedig írd le a számlálót változatlanul, majd szorozd meg a nevezőt az osztóval.
Tippek
- Négyzetrácsos lapon könnyebb számolni.
- Érdemes minden részletet a kezdetekben külön sorba leírni, hogy átláthatóbb legyen.
Amire szükséged lehet
- Szorzótábla ismerete
- Papír, toll, ceruza
- Odafigyelés
Figyelmeztetések
- Mindig azonosítsd be a tört részeit! Más eredményt kapsz, ha nevező helyett a számlálót veszed figyelembe!
Kapcsolódó videók