Tartósítani a töklámpást
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gycsutk (vitalap | szerkesztései) 2014. október 30., 21:26-kor történt szerkesztése után volt. (→Amire szükséged lehet)
Hogyan kell tartósítani a töklámpást?
A töklámpás készítése napjainkra már az egész világon népszerű. Mindenszentek körül egyre több helyen bukkannak fel a kreatívabbnál kreatívabb lámpások egy ház ablakában,egy kirakatban vagy éppen az utcán. Azonban ha faragtál már tököt, tudod, hogy elég időigényes feladatról van szó. Ezért ha kész vagy a remekműveddel, és szeretnéd minél több ideig élvezni a látványt, akkor egy kis odafigyeléssel meghosszabbíthatod töklámpásod életét.
Lépések
- Válaszd ki a faragni kívánt tököt. Lehetőleg minél kevesebb folt, sérülés, karcolás legyen a felületén.
- Távolítsd el a tök belét és a magokat. Nagyon fontos, hogy alaposan tisztítsd ki a tök belsejét, csak vékony falat hagyva, mert így csökken az esélye a tök gyors romlásának.
- A faragás előtt a tök belsejét alaposan mosd le hipós vízzel, mely elpusztítja a penészedést okozó gombákat és mikroorganizmusokat.
- Amennyiben a töklámpást meleg helyen tárolod, éjszakánként érdemes hűtőbe, vagy egy hűvösebb helyre (pl.: erkély) tenned. Ilyenkor nedves folyadékkal permetezd, és egy szatyorba csomagolva helyezd a hűvösebb helyre, elkerülve ezzel a dehidratációt.
- Esténként a tök kiszáradása ellen vízfürdővel is védekezhetsz. A kifaragott tököt alaposan áztasd be vízzel teli edénybe.
- A kifaragott felületet kend be vazelinnel, hogy meggátold a levegővel való érintkezést, lassítva a rothadási folyamatokat.
Tippek
- Ha nem akarsz hipót használni, akkor mentolos szappanból készült oldattal is helyettesítheted. A mentol is gombaölő hatású, és lassítja a penészedési folyamatokat.
- A lámpás belsejének fixálására és megőrzésére használhatsz hajlakkot is, mely tartósabbá teszi a tököt.
- Nem kell közvetlenül hipós vizet használnod a tök lemosására. Elegendő a vizes oldatot egy szórófejes üveggel vagy flakonnal a tök belsejére permetezni.
- Amennyire van rá lehetőséged, óvd a töklámpást a muslicáktól, és más, a tök romlási folyamatait elősegítő élőlényektől.
Amire szükséged lehet
- Tök
- Kés, kanál
- Hipós víz
- Szórófejes flakon
- Vazelin
Figyelmeztetések
- Ha hipóval dolgozol, használj gumikesztyűt, mert ha a kezedre kerül a folyadék, erős irritációt okozhat a bőrőn.
- Meleg helyen a töklámpás hamar penészedni kezd, inkább hűvösebb helyen tárold.