Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Válópert elindítani

A lap korábbi változatát látod, amilyen Noatah (vitalap | szerkesztései) 2014. augusztus 11., 07:19-kor történt szerkesztése után volt.

Hogyan kell a válópert elindítani?

Valoper .jpg

Ha egy házaspár hosszas viták, esetleg veszekedések után úgy dönt, hogy már nem kívánnak tovább együtt élni, bizony előbb-utóbb eljutnak a válás gondolatáig. A válás nem csak a szétköltözésről, az érzelmi eltávolodásról, a vagyonmegosztásról és a szülő-gyerekek kapcsolatok újraértelmezéséről szól, hanem egy jogi procedúrát is magába foglal. Ez a folyamat pedig a válóper.


Lépések

  1. Tájékozódj az aktuális tennivalókról, szükséges feltételekről és árakról a helyi bíróságon! Mivel a válóperhez nem kötelező az ügyvéd, ezt a jogi procedúrát egymagad is intézheted. Ha időközben elköltöztetek, a helyi bíróság alatt általában az utolsó közös lakcímetek szerinti bíróságot kell tekinteni, ez lesz az eljáró bíróság. Érdemes rákérdezni a biztonság kedvéért a szükséges dokumentumokra, milyen módon írd meg a levelet és hány példányban, kinek címezd, stb.
  2. Szedd össze a szükséges dokumentumokat! A személyed és lakcímed igazolására mindenképp kellenek az erre a célra készült okiratok. Ezen kívül szükséges még a házassági anyakönyvi kivonat, valamint ha születtek közös gyerekeitek, az ő születési anyakönyvi kivonatuk is feltétlenül kelleni fog. Természetesen elegendő
  3. Fogalmazd meg a keresetlevelet! Ez az a levél, amelyet a válópert indító fél saját kezűleg megír és beadja az illetékes bíróságra. A válóper ténylegesen csak ezzel az írásos kérelemmel indul el. A keresetlevélben a következőket kell, illetve ajánlott megfogalmazni:
    • Hol és mikor házasodtál össze a pároddal, valamint mikor és milyen utónévvel születtek gyerekeitek, akik még élnek. Ezek kötelező elemek.
    • Javasolni szokták, hogy vázold fel röviden, mikor ismerkedtél meg pároddal, mikor költöztetek össze, kinek hányadik házassága a még mostani és a házasság előtt éltetek-e bejegyzett élettársi viszonyban.
    • Továbbá célszerű előadni azt is, hogy miért romlott meg visszafordíthatatlanul a házasság, amin nem javítani szeretnél, hanem egyszerűen véget vetni. Elég röviden vázolni az okot, hiszen a bíróságnak írsz, nem egy terapeutának. Ha valamelyikőtök már el is költözött, azt is tedd hozzá egy mondatban.
  4. Közös megegyezés vagy a bíróság bontsa fel jogerősen a házasságot? Ha pároddal meg tudtok egyezni mind a gyerektartásban, anyagiakban és vagyonelosztásban, akkor ezt a megállapodást is csatold a keresetlevélhez. Ha eleinte viharos a helyzet, akkor ezt a megállapodás az első békítő tárgyaláson is megfogalmazhatjátok, jegyzőkönyvbe diktálhatjátok. Ha azonban nem ilyen egyszerű a helyzet, akkor a levélben kérni kell a bíróságot a házasság felbontására. Ebben az esetben a házasságbontáson kívül kérelmezheted a bíróságtól a gyerektartással és gyermektartási díjjal kapcsolatos kéréseidet, valamint a lakáshasználatról és a vagyonmegosztásról szóló igényeidet is.
  5. Írd alá a levelet! Ez fontos, hiszen így adsz érvényt a keresetnek. Ezzel az aláírással teszed meg magad felperesnek, aki az ügyet elindítja. A társad pedig az alperes.
  6. Ha minden fontos dolgot megírtál és megcímezted a borítékot, add fel a leveled a postán megvásárolható 30 000 forintos illetékbélyeggel együtt!


Tippek

  • Mivel fontos dokumentumokról és azok másolatáról van szó, javasoljuk, hogy tértivevénnyel add fel a postán!
  • Az ügyintézéskor vezess Te is magadnak egy mappát. Minden elküldött és kapott iratot másolj le, és fűzz le időrendi sorrendbe. Így könnyen követheted és ellenőrizheted a dolgokat.
  • Bármilyen megállapodás, vagy ötlet is szülessék a per folyamán, mindent írj le! A szó elszáll, az írás megmarad.


Amire szükséged lehet

  • Házassági anyakönyvi kivonat
  • A gyerekek születési anyakönyvi kivonata
  • Papírok
  • Toll
  • Borítékok
  • Postai illetékbélyeg


Figyelmeztetések

  • A válás lelkileg megterhelő folyamat. Nemcsak mindkét fél számára, hanem a gyerekek lelkivilágának is. Ők sérülhetnek a leginkább, így mindenképp legyünk körültekintőek, és ne csak a saját érdekeink legyenek szem előtt!


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Noatah